کلینیک اعصاب و روان

روش‌های پیشگیری از سکته‌ مغزی

هفته گذشته چگونگی شکل‌گیری سکته مغزی توضیح داده شد و در این نوشتار انواع سکته‌های مغزی و روش‌های پیشگیری از آن مورد بررسی قرار می‌گیرد که امیدواریم برای خوانندگان محترم مفید باشد.حمله‌های مغزی به چند نوع تقسیم می‌شود که از شایع‌ترین موارد آن بروز لخته‌های شریانی یا (آمبولی) است. این حمله بااختلال در ریتم قلب و ایجاد آسیب در عروق گردن و عروق داخل مغز باعث انسداد رگ مغزی و در نهایت سکته می‌شود. در سکته آمبولی نوع لخته آزاد شده ازمحل آسیب رگ به سمت بالا و داخل عروق مغز وارد شده و در عروق انتهایی جایگزین می‌گرددکه این امر موجب قطع جریان خون به آن قسمت از مغز شده و باعث بروز سکته می‌شود.
کد خبر: ۳۱۱۷۵۱

سکته ترومبوز

در برخی مواقع در اثر چربی خون بالا و سفتی رگ‌ها فضای داخلی رگ تنگ شده و به مرور مسدود می‌شود که به آن ترومبوز می‌گویند. در این مورد انسداد در همان محل که داخل مغز نیز هست باعث بروز سکته مغزی می‌شود.

سکته‌های خفیف

این شکل از سکته مغزی گذراست و اگر چه کمتر جدی است ولی علائم بروز سکته‌های بزرگ‌تر می‌باشد و باید جدی گرفته شود. علائمی چون بی‌حسی گذرا، ناتوانی اندام‌ها و تاری دید همراه آن است که علت آن نیز تشکیل لخته‌های ریزتر در رگ‌های کوچک‌تر است و می‌تواند از چند دقیقه تا 24 ساعت طول بکشد.

سکته‌های انوریسم

20 درصد از حوادث مغزی عروقی منجر به خونریزی و در نهایت سکته مغزی می‌گردد. در یکی از این نمونه‌ها جداره خارجی رگ نازک شده و حالت بادکنکی پیدا می‌کند که به این موضوع انوریسم می‌گویند. در این حالت رگ نازک در اثر افزایش فشار خون پاره شده و منجر به خونریزی مغزی می‌شود. در هر دو حالت لخته و خونریزی بسته به منطقه‌ای از مغز که آسیب دیده علائمی ایجاد می‌گردد. سر درد، سرگیجه، اختلال دید و تکلم، ضعف وبی حسی یک سمت از بدن و شلی عضلات یک سمت از صورت از علائم هشدار دهنده هستند.

روش‌های پیشگیری از سکته مغزی

جهت پیشگیری از سکته مغزی کنترل فشار خون مهم‌ترین فاکتور است. فشار خون باید به طور منظم چک شود و اگر به طور مداوم بالاتر از 90/140 باشد باید با پزشک مشورت شود. همچنین سیگار خطر سکته مغزی را 2 برابر می‌کند و حتی افراد نزدیک به دود سیگار هم در خطر ابتلا هستند.

رژیم غذایی مثل مصرف کم‌نمک و چربی و انجام ورزش به‌طور مرتب در کاهش فشارخون و در نهایت کاهش خطر سکته مفید است.مصرف سیرنیز ضمن کاهش کلسترول و فشار خون موجب کاهش لخته پذیری می‌شود. خوردن میوه و سبزیجات تازه مانند کلم، کنگر و شاهی یا ترتیزک به عنوان جایگزین غذای گوشتی و چربی می‌تواند موجب پیشگیری از سکته مغزی شود.

دکتر بهروز نیکنام
متخصص مغز و اعصاب

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها