jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۰۳۷۷   ۱۲ بهمن ۱۳۸۸  |  ۱۹:۲۶

آخر هفته کجا بریم؟

جنگ توی موزه جا نمی‌شود

اما این دلیل نمی‌شود ما از پیشنهاد این هفته‌مان صرف نظر کنیم و نگوییم که این فصل بهترین زمان برای سفر به خرمشهر و بازدید از موزه جنگ است که گرچه وقتی بچه‌های جبهه آن را می‌بینند خرده می‌گیرند که اگر جنگ کتاب باشد این موزه حتی یک کلمه از آن هم نمی‌شود، اما برای نسلی که جنگ را ندیده‌اند این موزه تجربه‌ای تازه است که غمی شیرین روی دلشان می‌نشاند از این که چه بر سر خرمشهر آمده است. زن‌ها و بچه‌ها و مردهای خفته در خون، پلاک‌ها، جنگ‌افزارها، کاشی‌های ترکش خورده، دیوارهای فرو ریخته و شعار نوشته‌های عراقی‌ها که می‌گفتند آمده‌اند بمانند، قرآن‌های نیم‌سوخته،عکسهای شهدا ... عکس‌هایی که نشان میدهند عراقی‌ها با شهر خرم ما خصومتی غریب داشته‌اند، عکس‌هایی که می‌گویند عراقی‌ها خرمشهر را فقط به اسارت نگرفتند، بلکه با خاک یکسانش کردند به این امید که خرمی را از شهر نازنین‌مان بگیرند، به این امید که دیگر کسی خرمشهر را به یاد نیاورد، به این امید که... . اما آنها، برخلاف شعار نوشته‌هایشان آمدند و نماندند چون حتی به خیالشان هم نمی‌رسید ایرانی‌ها برای یک وجب از خاک‌شان حاضرند جان بدهند و ما جان دادیم و عکس‌ها حالا حکایت مردانی است که داغ هجرت غریبانه‌شان، هنوز دلتنگ‌مان می‌کند.

راستی می‌دانستید خاک جنوب کشش دارد؟ این را ما هم نمی‌دانستیم تا روزی که خواستیم از خرمشهر برگردیم و ناگهان حس کردیم یک تکه از دلمان آنجا در آن سرزمین داغ با مردم خونگرمش جا مانده است. باور نمی‌کنید؟ امتحان کنید!

علی یوشی‌زاده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر