گروه سلامت: نتایج یک تحقیق سوئدی نشان می‌دهد سرکوب کردن خشم، خطر بروز سکته قلبی را تشدید می‌کند. به گزارش ایسنا، پژوهشگران سوئدی تاکید کردند: کسانی که در محیط کار خشم و عصبانیت خود را بروز نمی‌دهند و یا غیرمنصفانه با آنها رفتار می‌شود، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند.
کد خبر: ۲۹۶۸۷۹

در این پژوهش، محققان روی 2 هزار و 755 کارمند مرد در استکهلم مطالعه کردند که هیچ کدام از آنها حتی یکبار هم سابقه حمله قلبی نداشتند. از این کارمندان درباره نحوه مقابله و مواجهه آنها با مشکلات و درگیری‌های شغلی‌شان سوالاتی پرسیده شد. از این افراد هم‌چنین درباره این که آیا در مواقع بروز درگیری کاری، خشم خود را بروز می‌دهند یا فرو می‌برند یا این‌که دچار سردرد و معده درد شده یا حتی تمام این مشکلات را با خود به خانه می‌برند، اطلاعاتی پرسیده و جمع آوری شد. تمام شرکت کنندگان متوسط 41 سال را داشتند و بین سالهای 1992 تا 1995 مطالعه روی آنها آغاز شد. بر اساس این تحقیق، تا سال 2003 معلوم شد 47 نفر از این مردان یا دچار حمله قلبی شده بودند و یا بر اثر ابتلا به بیماری قلبی جان خود را از دست دادند.

پژوهشگران چنین نتیجه‌گیری کردند مردانی که عصبانیت خود را فرو می‌برند و خشمشان را سرکوب می‌کنند تقریبا دو برابر بیشتر از کسانی که در چنین شرایطی مقابله مستقیم می‌کنند، دچار سکته قلبی یا مرگ ناشی از بیماری قلبی می‌شوند.

به گفته محققان؛ سرکوب کردن خشم می‌تواند سبب ایجاد تنش‌های فیزیولوژیکی شود که نتیجه آن بالا رفتن فشار خون و بروز آسیب‌های قلبی است. محققان می‌گویند: آنچه ما را بیشتر شگفت زده کرده این است که چنین ارتباطی بین پنهان کردن عصبانیت و بروز بیماری‌های قلبی بسیار قوی و مستدل است.

این محققان همچنین یادآور شدند که استرس به تنهایی سبب بروز بیماری‌های قلبی و عروقی نمی‌شود اما برخی افراد که در واکنش به استرس به سیگار یا پرخوری روی می‌آورند؛ در واقع خود را در معرض خطر این بیماری‌ها قرار می‌دهند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها