jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۴۴۶۰   ۲۴ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

به دلیل راهسازی‌های غیرکارشناسی در حال اتفاق است

پریشانی دریاچه پریشان

گروه شهرستان‌ها: مطالعات اکولوژیست‌ها بر تغییرات اکوسیستم تالاب پریشان در کازرون نشان می‌دهد تخریب تالاب پریشان بر اثر راهسازی و حفر چاه‌ها منجر به رسوب‌گذاری و تبخیر شدید و در نتیجه کاهش میزان رطوبت و در نهایت کاهش بارندگی در سال‌های اخیر در این منطقه شده است. به گزارش مهر، یک محقق اکولوژی در کازرون با مطالعاتی که اخیرا بر روی اکوسیستم تالاب پریشان و تغییرات جوی و میزان بارندگی در این منطقه انجام داده از کاهش میزان رطوبت و در نتیجه کاهش بارندگی در منطقه پریشان بر اثر خشکسالی اخیر خبر داده است.علی اکبر کاظمینی با تاکید بر وسعت 4200 هکتاری تالاب پریشان و تولید رطوبت مورد نیاز منطقه در فصل‌های گرم سال گفت: منطقه پریشان به دلیل وجود همین رطوبت تالاب در فصل‌های پاییز و زمستان بارندگی زیاد داشته است، در حالی که در سال‌های اخیر این بارندگی به حداقل رسیده است و رابطه‌ای مستقیم با خشکسالی و تخریب تالاب را نشان می‌دهد.

این کارشناس ارشد سیستماتیک اکولوژی گیاهی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته تاکید کرد: رطوبت موجود در این‌گونه مناطق یا از خود منبع آب تالاب، دریا، خلیج و همان منبع ذخیره‌گاه آب است یا ناشی از تعریق برگ و اندام‌های درختان ایجاد می‌شود که منطقه کازرون به دلیل وجود درختان خزان برگ بلوط چندان فرصت رطوبت‌زایی را ندارد و این تراکم رطوبت به وجود تالاب پریشان برمی‌گردد.این متخصص محیط طبیعی و اکولوژی گفت: عامل اصلی بارش‌های خوب در کازرون وجود دریاچه پریشان است و در سال‌های پر بارش بالای 1000 میلی‌متر بارش وجود دارد و در سال‌های کم بارش که الان در آن سال‌ها به سر می‌بریم کمتر از 150 میلی‌متر بارندگی اتفاق می‌افتد.علی اکبر کاظمینی متوسط بارندگی در منطقه را که از خاکی حاصلخیز و مناسب کشاورزی است 500 تا 600 میلیمتر برآورد و اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل خشکسالی دریاچه پریشان و کاهش بارندگی و در نتیجه افت تولیدات کشاورزی و از بین رفتن محصولات کشاورزان، ریزش صدها هزار تن رسوبات از اطراف دریاچه به بستر پریشان که نتیجه راهسازی در سال های اخیر بوده است.این کارشناس با ارائه مستنداتی به عملیات راهسازی 15 سال پیش در حوالی دریاچه پریشان اشاره کرد و افزود: این جاده 2 سال پیش افتتاح شد که در نتیجه ساخت و ساز آن دو دره که آبراههای طبیعی را به سمت دریاچه مهار و وارد دریاچه می‌کرد بر اثر ریزش رسوبان و نخاله‌های طبیعی مسدود شد و همزمان با بارندگی‌های سالانه در کوهستان‌های شمال دریاچه این رسوبات ته‌نشین و به بستر تالاب پریشان نفوذ کرده و سطح تالاب را بالا آورده‌اند.

ادامه تخریب ها

نابودی و تخریب محیط‌زیست اخباری است که این روزها پشت سر هم شنیده می‌شود. یکی از همین خبرها، نابودی جنگل ابر است که در روزهای گذشته سرفصل اخبار محیط‌زیست قرار داشت. قرار است جاده‌ای از میان جنگل زیبایی که در نزدیکی شهر تاریخی بسطام در شهرستان شاهرود قرار دارد عبور کند جاده‌ای که نه تنها دستگاه‌های نظارتی بلکه دستگاه‌های مجری و شخص وزیر راه نیز اجرای این پروژه را فاقد صرفه اقتصادی می‌داند و حتی دیوان محاسبات نیز در نامه‌ای اخیرا به وزارت راه و مجلس اعلام کرده است که هزینه‌کرد برای احداث این جاده پیش از دریافت مجوز لازم از دستگاه‌های ذی‌ربط غیرقانونی است اما مشخص نیست که هزینه‌های میلیاردی این پروژه از کدام منبع در حال تامین است. به گزارش ایسنا، احداث این جاده در حالی آغاز شد که براساس مصوبه استانی دولت در استان گلستان قرار بود تنها محور ابرعلی‌آباد تکمیل شود و در آن اشاره‌ای به طراحی مسیر جدید نشده بود هر چند که وزارت راه مصوبه‌ای را از هیات دولت گرفت که براساس آن موظف است به ازای تعداد درختان قطع شده درختکاری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر