jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۹۲۱۸ ۳۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

افزایش نفوذ در اینترنت در بین نوجوانان بخوبی مشخص شده، اما این مساله مورد بحث است که هنگامی‌که آنها مشغول استفاده از اینترنت هستند، دقیقاً چه می‌کنند و با چه کسانی و به چه علت ارتباط دارند. علاوه بر آن، چیزی که مهم است این است که چگونه اینترنت می‌تواند روی سلامت و پیشرفت فرد اثر بگذارد.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌ که پسران زمان بیشتری را صرف بازی‌های کامپیوتری می‌کنند. پسران بیشتر ترجیح می‌دهند به تنهایی در اینترنت به بازی‌هایonline بپردازند در حالی که دختران ترجیح می‌دهند در فعالیت اجتماعیonline شرکت کنند. پروژهHome net که در آن بررسی روی افرادی که برای بار اول از اینترنت استفاده می‌کردند در بین سال‌های 1997 1995 انجام شد، نشان داد شد که در بین افراد 19 15 سال پسران استفاده کننده فعال‌تری نسبت به دختران هستند و زمان بیشتری را به استفاده از اینترنت اختصاص می‌دهند. البته اضافه شدن نرم افزارهای مختلف باعث کاهش درصد اختلاف بین پسران و دختران در استفاده از اینترنت نسبت به زمانی که بازی‌ها قسمت اعظم سرگرمی‌ را در اینترنت تشکیل می‌دادند شده است.

در سال 1999 در یک مطالعه که روی هزار نفر از والدین در آمریکا انجام شد، تقریبا دو سوم آنها اظهار گفتند از این‌که استفاده زیاد از اینترنت در فرزندشان موجب دور شدن آنها از افراد اجتماع شود، نگرانند. تحقیقات نشان داده استفاده از اینترنت به مدت 2 سال، موجب کاهش مختصر اما مشخص سلامتی می‌شود، همچنین، می‌تواند اثر ناچیزی ‌بر روابط اجتماعی محلی داشته باشد. استفاده زیاد از اینترنت برای ارتباطonline ،‌ موجب ایجاد ارتباط قوی دوستی بین فرد و دوستان و آشنایان می‌شود و در عین حال ارتباط بین فرد و افراد غریبه را ضعیف می‌کند.

در سال 1998، نرم‌افزارهایی چونAOL IM وICQ به عنوان مشهورترین نرم افزارها شناخته شدند چون که برای ارتباطاتonline مورد استفاده قرار می‌گرفتند. البته تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و هنوز دلیل قطعی بر اثرات منفی اینترنت بر روابط اجتماعی یا ایجاد افسردگی یافت نشده است.

براساس آماری که سال گذشته درباره نوجوانان 15 تا 24 ساله آسیایی انجام شد، میانگین ساعات شبانه‌روز که توسط آنها برای استفاده از وسایل ارتباطات جمعی و رسانه‌ها صرف می‌شد مورد بررسی قرار گرفت. همان طور که در نمودار مشخص است سهم بسیار زیادی از ساعات شبانه‌روز نوجوانان به وسایل ارتباطی ‌اختصاص دارد که دربین آنها افزایش نفوذ اینترنت به خوبی مشخص است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر