jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۲۶۷   ۲۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۲

ترفند لینوکسی

تفاوت را احساس کنید

بسیاری از برنامه‌نویسان، ویرایشگران و کلا کسانی که با متن سر و کار دارند، معمولا از یک فایل چند نسخه دارند و گاهی اوقات که این نسخه‌ها زیاد می‌شود، تمایل دارند از تفاوت میان چند فایل باخبر شوند. مجموعه‌ای از نرم‌افزارها برای همین موضوع طراحی شده‌اند و تفاوت میان فایل‌ها را نشان می‌دهند.

این ابزارها ‌ Diff‌(اختصار ‌(Different)‌ نامیده می‌شوند. در لینوکس نیز، علاوه بر ابزارهای خط فرمان، برنامه‌های گرافیکی‌ای برای این کار وجود دارد. ‌Meld‌ یکی از این ابزارها است که تفاوت میان فایل‌ها و حتی دایرکتوری‌ها را نشان می‌دهد. ملد را با پایتون نوشته‌اند. ‌ ‌ملد می‌تواند دو یا سه فایل و دایرکتوری را با هم مقایسه کند و با شکلی ساده، تفاوت میان آنها را نشان می‌دهد و همچنین راهی ساده برای ادغام تغییرات در هم ارائه می‌کند. همچنین می‌توانید در تنظیمات این برنامه، فایل‌هایی باینری و پشتیبان را تنظیم کنید که بررسی نشوند. این برنامه را می‌توانید با دستور زیر در توزیع‌های دبیانی نصب کنید: ‌ ‌

‌sudo apt-get install meld $‌

کد منبع این برنامه نیز در وب‌سایت زیر وجود دارد:

‌http://meld.sf.net

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر