jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۷۳۴   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۰

اگر شما هم انیمیشن جذاب وال ای را دیده باشید، می‌توانید از زاویه دید خلاقانه سازندگان این فیلم کارتونی، نمایی از زندگی آینده بشر را ببینید؛ آینده‌ای که چندان هم دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.

گویا قرار است پیشرفت‌های پر شتاب دانش و فناوری از یک سو، زندگی ما انسان‌ها را ساده‌تر و ایمن‌تر سازند و از سویی نیز با تحمیل نوعی زندگی ماشینی و کم تحرک، انگیزه حرکت و تلاش را در بسیاری زمینه‌ها از ما سلب کنند...

توضیح این وضعیت پیچیده چندان هم مشکل نیست؛ وقتی که می‌شنویم صنعت چاپ کاغذی با الکترونیکی شدن و همین‌طور برخورداری از تصاویر متحرک در صفحات نشریات متحول می‌شود و حتی زحمت تورق برگ‌های یک مجلد را هم از دوش ما بر می‌دارد یا این‌که وقتی با خبر می‌شویم تنها با دادن یک حرکت دورانی به انگشت اشاره می‌توان از طریق یک صفحه یا در واقع نوعی سنسور به تک تک وسایل الکترونیکی در منزل یا محل کار،فرمان روشن یا خاموش شدن داد!

از آن گذشته، در تازه‌ترین یافته‌ها، دانشمندان و محققان موفق شده‌اند زحمت دوخت و دوز را به روش‌های سنتی یعنی با استفاده از متر و اندازه‌گیری (که به خودی خود وقت گیر هم هست)، از دوش خیاطان بردارند.

اصل قضیه آن است که مهندسان و طراحان یک شرکت رایانه‌ای موفق به ابداع یک خیاط نرم‌افزاری شده‌اند که لباسی کاملا مناسب و اندازه کاربر می‌دوزد. به بیان دیگر، این شرکت در واقع یک فناوری اسکن از بدن طراحی کرده که مجهز به نرم‌افزار خیاط است. این نرم‌افزار اطلاعات را از اسکنرها به دست می‌آورد، سپس از این اطلاعات برای تولید لباس‌هایی استفاده می‌کند که دقیقا اندازه و مناسب فرد اسکن شده است.

از این پس که (البته به نظر نمی‌رسد چندان هم دور باشد)، تنها لازم است در جایگاه اسکن قرار بگیرید تا در آنجا از سایز کلی بدن شما تصاویر سه بعدی تهیه شود. حال می‌توانید تصورش را بکنید که این وسیله با توسعه خود چه انقلابی را در برابر روش‌های سنتی خیاطی و دوزندگی لباس رقم خواهد زد.

پونه شیرازی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر