jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۷۳۴ ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۰

اگر شما هم انیمیشن جذاب وال ای را دیده باشید، می‌توانید از زاویه دید خلاقانه سازندگان این فیلم کارتونی، نمایی از زندگی آینده بشر را ببینید؛ آینده‌ای که چندان هم دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.

گویا قرار است پیشرفت‌های پر شتاب دانش و فناوری از یک سو، زندگی ما انسان‌ها را ساده‌تر و ایمن‌تر سازند و از سویی نیز با تحمیل نوعی زندگی ماشینی و کم تحرک، انگیزه حرکت و تلاش را در بسیاری زمینه‌ها از ما سلب کنند...

توضیح این وضعیت پیچیده چندان هم مشکل نیست؛ وقتی که می‌شنویم صنعت چاپ کاغذی با الکترونیکی شدن و همین‌طور برخورداری از تصاویر متحرک در صفحات نشریات متحول می‌شود و حتی زحمت تورق برگ‌های یک مجلد را هم از دوش ما بر می‌دارد یا این‌که وقتی با خبر می‌شویم تنها با دادن یک حرکت دورانی به انگشت اشاره می‌توان از طریق یک صفحه یا در واقع نوعی سنسور به تک تک وسایل الکترونیکی در منزل یا محل کار،فرمان روشن یا خاموش شدن داد!

از آن گذشته، در تازه‌ترین یافته‌ها، دانشمندان و محققان موفق شده‌اند زحمت دوخت و دوز را به روش‌های سنتی یعنی با استفاده از متر و اندازه‌گیری (که به خودی خود وقت گیر هم هست)، از دوش خیاطان بردارند.

اصل قضیه آن است که مهندسان و طراحان یک شرکت رایانه‌ای موفق به ابداع یک خیاط نرم‌افزاری شده‌اند که لباسی کاملا مناسب و اندازه کاربر می‌دوزد. به بیان دیگر، این شرکت در واقع یک فناوری اسکن از بدن طراحی کرده که مجهز به نرم‌افزار خیاط است. این نرم‌افزار اطلاعات را از اسکنرها به دست می‌آورد، سپس از این اطلاعات برای تولید لباس‌هایی استفاده می‌کند که دقیقا اندازه و مناسب فرد اسکن شده است.

از این پس که (البته به نظر نمی‌رسد چندان هم دور باشد)، تنها لازم است در جایگاه اسکن قرار بگیرید تا در آنجا از سایز کلی بدن شما تصاویر سه بعدی تهیه شود. حال می‌توانید تصورش را بکنید که این وسیله با توسعه خود چه انقلابی را در برابر روش‌های سنتی خیاطی و دوزندگی لباس رقم خواهد زد.

پونه شیرازی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر