jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۱۳۳ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۲

ایبنا: شهرت بعد از مرگ، اتفاق تازه‌ای برای هنرمندان نیست. چه بسیار افرادی بوده‌اند که قبل از مرگشان وضعی اسفبار داشته‌اند و یکباره بعد از مرگ به شهرتی فراگیر دست یافته‌اند. نمونه‌اش ونسان ونگوگ، نقاش هلندی است که در زمان حیاتش مورد تمسخر مردم و هنرمندان روزگارش بود اما پس از مرگش دست نوشته‌های او در حراجی‌های میلیونی معامله شد.

160 سال پیش هنوز ادگار آلن‌پو آنقدر مشهور نبود که برای مرگش صد‌ها نفر سوگواری کنند و مراسم تشییع پیکر او تنها با حضور 7 نفر انجام شد در حالی که یکشنبه گذشته، تشییع پیکر نمادین او با حضور صدها تن از دوستدارانش در آمریکا برگزار شد.

سال 1849 آلن‌پو در بالتیمور درگذشت و غریبانه به خاک سپرده شد. در واقع آلن‌پو در یکی از خیابان‌های بالتیمور بیهوش و مجروح پیدا و به بیمارستان منتقل شد و در آنجا درگذشت؛ مرگی که به فضاهای داستانی او که بیشتر جنایی و در حال و هوایی وهم‌انگیز هستند، بی‌شباهت نیست.

اما دفن بی‌سروصدا و ساکت این نویسنده بزرگ، هواداران و حافظان آثار او را بر آن داشت تا در مراسم دویستمین سالگرد تولد آلن‌پو، تشییع جنازه‌ای در خور ادگار آلن‌پوی بنام برپا کنند.

مراسم تشییع جنازه آلن‌پو با گروه تشییع‌کنندگان و هواداران، ماشین نعش‌کش و ماشین‌های پلیس در تعدادی از شهرهای آمریکا برگزار شد و صدها تن در گورستان وست‌مینیستر مریلند گرد هم آمدند تا پیکره نمادین ادگار آلن‌پو را تشییع کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر