jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۵۶۸۶ ۱۴ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

15 مهرماه: امروز روز تولد ادگار آلن‌پو است. پو را استاد داستان کوتاه دانسته‌اند؛ کسی که به داستان کوتاه شکل و ساختار بخشید و به خاطر همین او را بنیانگذار داستان کوتاه می‌دانند. داستان‌های کوتاه او، نوعی از قصه‌های کهن بود که در زمینه‌های وحشت، انتقام و حوادث مهیب و هولناک بازآفرینی شده و گسترش یافته بود.

 زندگی عجیب و مرگ عجیب‌ترش، باعث شد شهرت زیادی در کنار کار نویسندگی‌اش کسب کند. او زاده شهر بوستون در آمریکا بود. در آغاز سروده‌هایش را در مجله‌ای در نیویورک چاپ کرد. او با دخترعمویش پیمان زناشویی بست اما با مرگ همسرش دچار سرخوردگی و ناامیدی بسیاری شد که این غم و اندوه بر آثارش نیز اثر گذاشت. در کودکی پدر خود را از دست داد. با آن‌که توانست به دانشگاه برود، تحصیل خود را به خاطر ناسازگاری با ناپدری رها و از خانه فرار کرد. پس از مدتی به دانشکده افسری وست پوینت رفت اما آن‌ را هم موافق طبع خود نیافت. از چیزهایی خیالی و از شبحی بر دیوار حرف می‌زد، اما نتوانست بگوید که چه بر سر او آمده. در 17 اکتبر 1849 در بیمارستان، دیده از جهان فرو بست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر