jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۶۸۱۹   ۱۰ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۰:۲۳

آنکارا روز گذشته احمد داوود اوغلو ، وزیر امور خارجه خود را برای میانجیگری در حل بحران پیش آمده در روابط عراق و سوریه که متعاقب انفجارهای اخیر بغداد شکل گرفت به‌ پایتخت عراق اعزام کرد تا بعد از مذاکره با مسوولان عراقی راهی دمشق، پایتخت سوریه شده و مذاکرات خود را با مسوولان سوری ادامه دهد.

شواهد و قرائن نشان می‌دهد عراق همچنان بر موضع خود در قبال سوریه اصرار می‌ورزد و اعتراف‌های یکی از افراد بازداشت شده تبعه عربستان‌سعودی ،‌مقامات این کشور را در پیگیری خواسته‌های خود مصمم‌تر کرده است.

این تبعه سعودی در اعترافاتی ادعا کرده در پادگان نظامی لاذقیه سوریه و تحت نظارت افسران اطلاعاتی سوری آموزش‌های نظامی و دینی را فرا گرفته و از طریق مرز آلبوکمال به همراه سه نفر دیگر (یک سعودی‌تبار، یک لیبیایی و یک تبعه الجزایر) وارد خاک عراق شده بود، در استان دیاله استقرار یافته و از سوریه و عربستان‌سعودی کمک مالی دریافت می‌کرده است.

علاوه بر آن سطام فرحان، یکی از دو متهم اصلی در انفجارهای اخیر از سران حزب بعث در منطقه مقدادیه در استان دیاله بوده که نیروهای آمریکایی در سال 2004 برای دستگیری او مبلغ 2500 دلار پاداش مالی اختصاص داده بودند.

این فرد بعد از انجام عملیات تروریستی مختلف در دیاله توانست از دست نیروهای عراقی گریخته و به سوریه فرار کند.

دولت عراق بعد از انفجارهای 19 آگوست گذشته بغداد که به «چهارشنبه سیاه» معروف شده محمد یونس الاحمد و سطام فرحان، دو عضر سابق حزب منحله بعث عراق را متهم اصلی در این انفجارها معرفی کرده و از سوریه خواسته است که این دو متهم عراقی را تحویل دهد اما سوریه این اتهامات را رد کرد و خواستار ادله و مدارک بیشتر و موثق‌تر شده است.

در چنین فضایی که دو کشور سفرای خود را از پایتخت دیگری فراخوانده و عراق تهدید کرده موضوع انفجارهای چهارشنبه سیاه را به دادگاه بین‌المللی می‌کشاند، داووداوغلو برای میانجیگری وارد این پرونده «گره‌خورده» شده است.

احمد داووداوغلو حامل سه پیشنهاد برای طرفین نزاع یعنی عراق و سوریه است؛ نخست ارائه دلایل موثق و مدارک مستند توسط عراق مبنی بر دست داشتن افراد مقیم سوریه در عملیات تروریستی در عراق، دوم تلاش آنکارا برای متقاعد کردن بغداد به دست کشیدن از طرح شکایت در مراجع بین‌المللی و سوم برگزاری نشستی فوری بین وزرای خارجه عراق و سوریه در نزدیک ترین زمان ممکن .

سوال این است که آیا ترکیه که خود طی سال‌های گذشته متهم به اقدامات پشت پرده علیه روند سیاسی در عراق است و آخرین مورد آن امضای پروتکل محرمانه اخیر بین آمریکا و گروه‌های مسلح بعثی در استانبول ترکیه بود، می‌تواند در این بحران نقش میانجی حقیقی، بی‌طرف و قابل اعتماد را بازی کند؟

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر