پوست سالم

عرق‌ سوز شدن

عرق‌سوز شدن یکی از مشکلات همیشگی تابستان‌هاست. وقتی عرق نتواند به سطح پوست برسد، عرق تازه تشکیل شده از دیوار مجرای عرق نشت کرده و در سطح پوست پاسخ التهابی ایجاد می‌کند.
کد خبر: ۲۶۷۱۵۶

ضایعات عرق‌سوز به شکل تاول‌هایی به اندازه نوک سوزن هستند و با هاله قرمز رنگی احاطه شده‌اند. این ضایعات معمولا همراه با خارش و سوزش شدید و احساس داغی همراه هستند. گاهی تاول‌های پوستی‌ کوچک‌ پر از مایع‌ در عرض‌ چند ساعت‌ ظاهر شده‌ و ناپدید می‌شوند.

عرق‌سوز به دو شکل سطحی و عمقی دیده می‌شود. شیوع هر یک از عرق‌سوزهای سطحی و عمقی در گروه‌های مختلف سنی متفاوت است. در 70 درصد شیرخواران عرق‌سوز سطحی پوست و در 70 تا 90 درصد بزرگسالان عرق‌سوز عمقی بروز می‌کند.

عرق‌سوز بیشتر در نقاطی از بدن که سطح پوست با همدیگر در تماس باشد، ایجاد می‌شود. به همین علت در چین‌های پوست بچه‌های چاق و افراد سنگین‌وزن این مساله بیشتر دیده می‌شود. گرما و رطوبت محیط مناسبی برای رشد میکروب‌هاست. اضافه‌شدن میکروب به ناحیه موجب عفونت ثانوی می‌شود.

عرق‌سوزهایی که دچار عفونت نشده باشند، معمولا پس از چند روز خود به خود خوب می‌شوند و نیاز به اقدام خاصی ندارند. البته برخی اقدامات برای کاهش ضایعات مفید است. معمولا محدود کردن فعالیت فیزیکی برای بهبود عارضه مفید است. بهترین درمان عرق‌سوز شدن پوست آن است که در محیطی خنک و بدون رطوبت قرار بگیرید. کمپرس آب سرد نیز برای تسکین خارش و تسریع سیر بهبود مفید است.

استفاده از صابون‌هایی با PH خنثی مانند صابون گلیسیرین و زیتون در التیام و درمان عرق‌سوز کاربرد دارند.بسته‌ به‌ توصیه‌ پزشک به‌ کار‌بردن‌ کرم‌های‌ استروییدی‌ بدون‌ نسخه‌ 2 یا 3 بار در روز سودمند است. گاهی نیز پزشک در صورت‌ وجود عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌، آنتی‌بیوتیک‌ خوراکی‌ یا موضعی تجویز می‌کند.

چند توصیه

- اگر ناچار به کار در محیط‌های گرم هستید، رعایت نکات زیر می‌تواند تا حدی مشکل شما را کاهش دهد.

- لباس آزاد بپوشید و از لباس‌های چسبناک یا تنگ استفاده نکنید.

- از جوراب‌های نخی و کفش‌هایی با جنس چرم خالص به جای کفش‌هایی با جنس مواد مصنوعی استفاده کنید.

- لباس‌هایی که ترکیبات مواد پلاستیکی دارند را استفاده نکنید و سعی کنید لباس‌های نخی و خنک با الیاف درشت بپوشید.

- دوش سرد گرفتن بسیار کمک‌کننده است.

- بعد از حمام کردن پوست بدن را با حوله خشک نکنید، بلکه اجازه دهید بدنتان در معرض هوای آزاد خشک شود.

- تا حد ممکن پوست ناحیه‌ای که دچار عرق‌سوز می‌شود را باز و در معرض هوا قرار دهید.

- اگر زیاد عرق می‌کنید، از پودر بچه برای پیشگیری از عرق‌سوز‌شدن استفاده کنید. پودر بچه پوست شما را خشک نگه می‌دارد و از عرق‌سوز شدن جلوگیری می‌کند.

- از پمادها یا کرم‌های نرم‌کننده پوست 76 بار در روز استفاده کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها