jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۳۵۵۷۳   ۲۴ بهمن ۱۳۸۷  |  ۱۱:۱۹

خوشبختانه تمام کش و قوس‌ها و تردید‌ها در راه انتخاب داور دربی شصت و شش دو تیم استقلال و پرسپولیس حکم به داور ایرانی داد تا حالا همه کسانی که می‌خواهند یک دربی زیبا و بی‌حاشیه را تماشا کنند، در مقابل بازی روز جمعه با یک مسوولیت مشترک مواجه باشند.

بی‌شک اگر بپذیریم که انتخاب داور ایرانی به نوعی خواست همه فوتبالی‌ها و بویژه جامعه داوری کشورمان بوده است، باید زمینه‌ای را نیز فراهم آوریم تا مسوولان از این انتخاب خویش و شکستن تابویی 14 ساله پشیمان نشوند.

آنچه مسلم است امروز فوتبال ما آنقدر رشد کرده که از انحصار سرخابی‌ها خارج شده است و به طور طبیعی شرایط کاملا با گذشته فرق کرده و این طور نیست که تمام و کمال نتیجه این بازی تعیین کننده صرف باشد.

بواقع آنقدر که بازی استقلال و پرسپولیس با سپاهان، ذوب‌آهن و صبا باتری مهم و حساس است، رویارویی مستقیم شان هم حالا با چاشنی بیشتری همان حساسیت را دارد و حرف این است که وقتی داوران ایرانی از عهده این قضاوت‌ها بخوبی بر می‌آیند، دلیلی ندارد که نتوانند دربی را قضاوت کنند.

فلاش بکی به آخرین دیدار فصل قبل بین پرسپولیس و سپاهان که در آن حکم به قهرمان می‌داد را یک بار در ذهنتان مرور کنید تا به نوعی به جامعه داوری حق بدهید که قائل به این باشند که دربی را نیز قضاوت کنند البته اشتباه در داوری همیشه بوده و هست، همان گونه که امروز در فوتبال جهان نیز اشتباهاتی بزرگ رخ می‌دهد، اما مهم این است که بعضا اشتباهات احتمالی با غرض و مرض همراه نباشد که فکر می‌کنیم چنین نیز هست.

به هر حال امروز و در آستانه دربی باید به تصمیم شجاعانه فدراسیون فوتبال در انتخاب داور دربی دست مریزاد گفت و قطعا اگر امروز چنین اتفاقی نمی‌افتاد، برای سال بعد پرونده قطورتر می‌شد و ای بسا همچنان داور خارجی گزینه دربی‌های بعد از این می‌شد. باید به این نکته توجه کرد که حضور داور خارجی تا به امروز ورای کیفیت قضاوتش مورد توجه قرار گرفته و مهم این بوده که اسمش خارجی باشد و سوت‌هایش حساسیتی را بر نیانگیزد.

چه در غیر این صورت در طول سال‌های گذشته شاهد قضاوت‌هایی بوده‌ایم که کیفیت کارشان چنگی به دل نزده است و آنان در همان شب و یا فردای بازی ایران را ترک کرده‌اند، بدون این‌که مورد عتاب و خطابی قرار بگیرند.

به هر حال اینک که در قضاوت دربی پایتخت، سرفصلی تازه آغاز شده است، باید همه از مربیان، سرپرستان، بازیکنان و مهم‌تر از همه هواداران دو تیم پرسپولیس و استقلال کمک کنند تا این بازی به بهترین شکل خود برگزار شود و بویژه از اهانت به تیم داوری اجتناب ورزند. به یقین محسن ترکی، داور دربی فردا با کمک‌های ایرانی‌اش تلاش خواهد کرد بهترین قضاوت عمرشان را به معرض تماشا بگذارند و باید به این نکته توجه داشت که اگر معتقدیم فوتبال ما سرآمد قاره است، باید داوری‌اش نیز بهترین باشد و باید مسلم دانست که نمی‌توان از یک سو از داوران انتظار داشت که بهترین باشند و از سوی دیگر، به آنان دیکته کرد که زمینه قضاوت دربی را ندارند.

همان طور که عرض شد، باید سرفصل تازه در داوری فوتبال ایران را به فال نیک گرفت و همه به نوبه خود کمک کنیم تا یکی از بازی‌های زیبای 2 تیم محبوب فوتبال کشور به تصویر کشیده شود.

بدیهی است؛ با وجود این همه ستاره در 2 تیم استقلال و پرسپولیس، دیدن یک بازی زیبا و هدفمند کمترین انتظاری است که از مجموعه سرخابی‌ها می‌رود و امیدواریم همه در این چارچوب بکوشند تا دیداری زیبا و خالی از حواشی زائد به تصویر کشیده شود.

حجت‌الله اکبرآبادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر