jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۹۰۹۷   ۲۱ مهر ۱۳۸۷  |  ۲۱:۲۵

گروهی از شرکت‌های سازنده تراشه، همکاری دسته‌جمعی را بر علیه غول این صنعت یعنی اینتل آغاز کردند. این حرکت که Common Platform نام گرفته با همکاریIBM ،Chartered Semiconductor Manufacturing ، Samsung Electronics و ARM آغاز شده است. هدف از این همکاری، دستیابی به پلتفورمی است که بر اساس آن سیستم‌هایی با تراشه‌های23 onboard و 28 نانومتر بر مبنای فناوری (high-k metal-gate) HKMG ساخته خواهند‌شد.

ARM بخصوص بابت ساخت تراشه کوچک و کم‌مصرفAtom  از اینتل رنجیده خاطر شده است و به دنبال موقعیت مناسبی برای تلافی آن است. این شرکت تراشه جدیدی طراحی کرده است که مناسب استفاده در میلیاردها تجهیزات قابل حمل بوده و از بابت مصرف پایین انرژی پردازنده‌ای ایده‌آل برای چنین مصارفی محسوب می‌شود.

درمقابل، اینتل نیز اقداماتی را در پاسخ به کارهای ARM صورت داده که فعلا ذکری از جزییات این اقدامات به‌میان نیاورده است. این حرکت که شعار آن 'the Internet runs on our architecture' است امکان دارد پاسخی برای سازگاری ARM با Flash به‌حساب بیاید. نهایتا اینکه این گروه به سرکردگیARM  اعلام داشته که درحال ساخت و طراحی پلتفورمی است که مالکیت معنوی فیزیکی بخش‌های مختلف آن مانند بخش منطقی، حافظه و اینترفیس محصولاتی که بر پایه فناوری Common Platform ساخته می‌شوند متعلق به این گروه و اعضا جدید آن یعنی IBM، Chartered و Samsung خواهد بود. این اعضا همچنین اعلام کرده‌اند که از اینکه دیگران نیز به آنان بپیوندند خوشحال خواهند شد.

Mike Cadigan از کارکنان ارشدIBM  گمان می‌کند که «همکاری‌های خلاقانه در محیطی آزاد و اکوسیستمی باز شامل شرکا و همکاران، کلید موفقیت و رهبری در فناوری محسوب می‌گردد.... هم امروز و هم در روزهای آتی».

این تولید دسته‌جمعی بر اساس فناوری CMOS و بر پایه طراحی‌های 32، 45، 65 و 90‌نانومتری صورت خواهد گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر