jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۹۶۳۸   ۲۹ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۲۴

سرخابی‌ها توجهی به فوتبال پایه ندارند

بازیکن‌سازی در محاق‌

ساختار فوتبال کشور ما تحت تاثیر حواشی نامتعارف و غیراصولی بیشتر به خانه‌ای از پای‌بست ویران می‌ماند که آراستگی ظاهرش نیز چیزی را عوض نمی‌کند.مرور زمان زوال را نصیب این خانه می‌کند نه بقا. حکایت فوتبال باشگاه‌های ما هم همین است. در حالی که چند سالی است باشگاه‌ها با تکیه بر واژه حرفه‌ای بودن بسیاری از عملکردهای نادرست خود را توجیه می‌کنند، از پرداختن به اصل موضوع غافل هستند.تیم‌های پایه دو باشگاه بزرگ و پرطرفدار کشور هرگز به صورت حرفه‌ای اداره نمی‌شوند. پرسپولیس و استقلال به عنوان دو قطب فوتبال پایتخت توجهی به بازیکن‌سازی برای تامین نیاز تیم بزرگسالان خود نشان نمی‌دهند و با وجود ادعای حرفه‌ای‌گری، در هر فصل هزینه‌های هنگفت حرفه‌ای پرداخت می‌کنند و در خیلی از موارد هم نتیجه مورد انتظار را نمی‌گیرند. در این میان، حضور تیمی مثل سپاهان که با تکیه بر ثبات مدیریت و اجرای برنامه‌های بلندمدت برای تیم‌های پایه و صرف هزینه‌ در این بخش سعی در تغذیه تیم بزرگسالان دارد و بعضا پدیده‌هایی را هم به لیگ برتر معرفی می‌کند، غنیمت است.

در شرایطی که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال همیشه از تامین هزینه‌های سرسام‌آور اداره تیم فوتبال بزرگسالان خود عاجزند و در این راستا بی‌آن که در اندیشه خودکفایی برای درآمدزایی بیشتر باشند، چشم به کمک‌های دولتی و در حقیقت امدادهای غیبی دوخته‌اند، مسوولان تیم‌های پایه دو باشگاه نبود بودجه کافی و اعتبار لازم و مهم‌تر از آن عدم تعهد نسبت به فوتبال رده‌های سنی پایین‌تز را مهم‌ترین دلایل ناکامی پرسپولیس و استقلال در کار بازیکن‌سازی بر‌می‌شمارند.

حسن روشن، مدیر تیم‌های پایه استقلال، اساس فوتبال پایه در ایران را متزلزل می‌داند. وی با بیان این مطلب به «جام‌جم« می‌گوید: پشتوانه فوتبال هر کشوری تیم‌های رده‌های سنی مختلف هستند که با صرف سرمایه و هزینه، مرحله به مرحله رشد می‌کنند و در نهایت آنجا که باید برای فوتبال یک کشور افتخار آفرین باشند در تیم ملی بزرگسالان کارآمد نشان می‌دهند؛ اما در ایران به دلیل توجه به نتیجه‌گرایی صرف و موفقیت‌های مقطعی، هرگز در این بخش توجه لازم وجود ندارد و به همین علت است که حتی موفقیت تیم ملی ما با ثبات نیست و در واقع تضمینی برای آن وجود ندارد. باشگاه استقلال چه میزان برای فوتبال پایه خود سرمایه‌گذاری می‌کند؟ حسن روشن معتقد است که تیم‌های پایه اصلا به صورت حرفه‌ای فعالیت نمی‌کنند و اندک بودجه‌ای هم که در اختیار دارند نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای آنها باشد. وی با اشاره به بودجه‌ای که استقلال در فصل گذشته به تیم‌های پایه اختصاص داده است، تصریح می‌کند:‌ ما واقعا برای به پایان رساندن فصل با مشقت روبه‌رو بودیم. در چنین شرایطی که اداره تیم‌ها دشوار است انتظار بازیکن‌سازی و تغذیه تیم بزرگسالان از نظر نیروی انسانی بیهوده است. در برنامه‌ای که ما به آقای فتح‌الله‌زاده در ابتدای فصل دادیم با در نظر گرفتن حداقل‌ها به 200 میلیون بودجه نیاز داشتیم که این مبلغ با توجه به اداره مجموعه‌ای 150 نفری ناچیز است، اما با این حال تنها 70‌‌میلیون در اختیار ما قرار گرفته که کار را برای استقلال در تمام رده‌های سنی پایه سخت کرد.

از سوی دیگر محمد پنجعلی، مدیر تیم‌های پایه باشگاه پرسپولیس از همین کمبود بودجه می‌گوید. وی با بیان این مطلب که در زمان مدیریت کاشانی باز هم وضعیت تیم‌های پایه نسبت به گذشته بهبود یافته بود، هزینه اختصاص یافته در فصل گذشته را 100 میلیون تومان عنوان می‌کند. پنجعلی ادامه می‌دهد: اگر بخواهید به معنای واقعی تیم پایه داشته باشید و انتظار داشته باشید که بازیکن برای استفاده در تیم بزرگسالان تربیت شود به هزینه‌ای حدود 700 میلیون تومان نیاز است. ضمن این که مدیریت باید هزینه توجه به تیم‌های پایه را که مهم‌ترین آن صرف زمان و انجام برنامه‌های بلندمدت است، بپردازد.

توجه به ثبات مدیریت موضوعی انکارنشدنی در مقوله پرورش استعدادهای پایه در فوتبال و بازیکن‌سازی است. وقتی در دو باشگاه بزرگ فوتبال در کشور ما آمد و شد‌ها به سال نمی‌کشد و هر فصل یک عقیده حکمفرما می‌شود، هر برنامه‌ای حتی اگر مثمرثمر و کارآمد باشد به مروز زمان همچون مسکنی عمل می‌کند که تاثیرش از میان می‌رود.

مدیران تیم‌های پایه پرسپولیس و استقلال باور دارند که تغییر و تحول مدیریتی در دو باشگاه علاوه بر این‌که سرنوشت تیم‌ها را دستخوش سلیقه‌های متعدد می‌کند، امکان اجرای برنامه‌های بلندمدت بخصوص برای تیم‌های پایه را در عمل غیرممکن می‌سازد.

اما روشن به موضوع دیگری نیز اشاه می‌کند. وی معتقد است اگر توجه به ساختار فوتبال و تیم‌های پایه به عنوان قانونی در اساسنامه ذکر و هزینه و بودجه معینی برای آن تعیین و پرداخت شود، هر مدیری که سر کار بیاید موظف می‌شود آن را اجرا کند و به این ترتیب اجرای برنامه‌های مصوب در اساسنامه قائم به شخص نمی‌ماند. اتفاقی که در باشگاه سپاهان رخ داده و نتیجه آن هم رسیدن سپاهان نوین، تیم ساخته‌شده از جوانان این باشگاه به لیگ برتر است.

شاید بارها شنیده‌اید که رابطه بر ضابطه غلبه می‌کند و امان از وقتی که چنین اتفاقی در ورزش بخصوص فوتبال رخ دهد. ظاهرا این قضیه هم از معضلات فوتبال پایه در 2 باشگاه پرحاشیه تهران است.

مدیر تیم‌های پایه استقلال گرچه در لفافه پرده از این حقیقت برمی‌دارد، اما شفافیت موضوع کاملا آشکار است. وی به «جام‌جم» می‌گوید: تجربه کار کردن در فوتبال دنیا در هر جای دیگری به درد می‌خورد، اما متاسفانه در اینجا تجربه‌ات در هیچ کجای دنیا به درد نمی‌خورد.

اتفاقات گاهی از حقایق فاصله می‌گیرند و این گونه است که گاه شایسته‌ها پشت خط می‌مانند،‌چون ممکن است مثلا پیشنهادهای غیرمتعارفی مثل تامین مصالح ساخت و ساز فلان ورزشگاه از سوی پدر کارخانه‌دار یک بازیکن یا خیلی موارد اینچنینی کسی را که استعداد چندانی هم ندارد در تیم ماندنی کند و این با هیچ استانداردی در دنیا تطابق ندارد که همه به کمبود بودجه برمی‌گردد. در دنیا با صرف هزینه برای تیم‌های پایه پس‌انداز می‌کنند، اما ما برای تیم بزرگسالان هزینه‌های زیادی می‌پردازیم و در نهایت آن را دور می‌ریزیم که نمونه آخر آن سیزدهم شدن استقلال در لیگ برتر بود.

در این میان نگاهی به کارنامه سپاهان و عملکرد این تیم در بخش فوتبال پایه به عنوان یکی از موفق‌ترین تیم‌ها در این عرصه که حداقل بودجه قابل توجهی به این امر اختصاص می‌دهد می‌تواند راهگشای دو باشگاه باشد. گرچه اینها تنها تلنگری خواهد بود بر پیکره بیمار قرمز و آبی که هر فصل با اما و اگر از ابتدا تا انتها پیش می‌روند و به واسطه داشتن طرفداران بیشمار،‌ به حیات خود ادامه می‌دهند.

پناهنده، مسوول امور آموزش آقایان در باشگاه سپاهان، وظیفه مدیریت و نظارت بر تیم‌های پایه فوتبال را هم به عهده دارد، وقتی از چگونگی فعالیت تیم‌های پایه فوتبال می‌گوید از مدرسه فوتبال تا تیم بزرگسالان بیش از هر چیز به نظم و انضباطی که آنجا حاکم است می‌توان پی برد.

وی که مشغول نظارت بر تمرین تیم نونهالان سپاهان است در پاسخ به پرسش ما ابتدا به توجه ویژه ساکت، مدیرعامل سپاهان به تیم‌های پایه اشاره می‌کند و می‌گوید: از سال 1380 با آغاز مدیریت ساکت، آکادمی فوتبالی در سپاهان راه‌اندازی شد که درواقع مدرسه فوتبال رایگان است که هر ساله از میان 750 نفر بازیکن 9 تا 13 ساله، 100 بازیکن نخبه را انتخاب و تربیت می‌کند که همین بازیکنان پس از غربال شدن به رده‌های سنی نونهالان، 14 سال، نوجوانان، جوانان و امید و بزرگسالان راه می‌یابند.

وی درخصوص بودجه اختصاص یافته به تیم‌های پایه سپاهان تصریح می‌کند: حدود 500 میلیون تومان در فصل گذشته برای تیم‌های پایه هزینه شد که بازیکنان با قراردادهای مشخص در اختیار باشگاه هستند و با توجه به رده سنی، حقوق ماهانه دریافت می‌کنند که حداقل این مبلغ 200 هزار تومان است.

وی در توصیف عملکرد و چگونگی فعالیت تیم‌های فوتبال پایه سپاهان می‌گوید، نوع نگاه مدیریت سپاهان به تیم‌های پایه، دیدگاهی جالب توجه است. تیم‌های پایه در سپاهان سرمایه تیم‌های بزرگسالان هستند و ما می‌کوشیم از صرف هزینه و سرمایه، بازیکنان کارآمدی بسازیم.

موضوع مورد اشاره وی که همان سرمایه‌گذاری برای جوانان است درست همان چیزی است که در 2 باشگاه قدیمی و مردمی فوتبال ما یافت نمی‌شود. بهتر نیست پرسپولیس و استقلال که هر روز بیش از پیش برای تامین خواسته‌های نا به جای بازیکنان خود دست نیاز به سوی منابع مالی دولت دراز می‌کنند بخشی از این کمک‌ها را صرف تیم‌های پایه کنند و درواقع امروز آنچه برای خود می‌کارند چندی دیگر برداشت کنند؟ پرداخت پول‌های کلان به بازیکنی که ممکن است حتی تمام فصل را روی نیمکت بنشیند، هدر دادن سرمایه‌ای است که صرف آن در فوتبال پایه می‌تواند چند برابر بازدهی داشته باشد. پرسپولیس و استقلال هم می‌توانند بازیکن‌ساز باشند و از حاصل دسترنج خود سود ببرند، البته اگر از حرف بکاهند و به عمل بیفزایند.

سارا احمدیان‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر