jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۸۸۵۴   ۲۵ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۱۱

متن زیر خلاصه‌ای از مفاهیم و پیام سوره مبارکه یوسف(ع)‌ است که علاقه‌مندان می‌توانند ضمن بهره‌مندی از سفره الهی این سوره مبارکه در مسابقات طرح قرآنی 1442 شرکت و از هدایای ارزشمند آن شامل کمک هزینه حج عمره و سفر به مشهد مقدس بهره‌مند شوند. سوال: 5 پیام عبادی، اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی سوره مبارکه یوسف(ع) را حداکثر در یک صفحه بیان و به نشانی تهران صندوق پستی 1441 19395 شبکه قرآن و معارف سیما ارسال کنید.

50- و قال الملک ائتونی به فلّما جاءه الرسول قال ارجع الی ربک فسئله ما بال النسوه الاّتی قطّعن ایدیهنّ انّ ربّی بکیدهنّ عظیم

و پادشاه گفت: او را نزد من آورید، پس چون فرستاده شاه نزد وی آمد یوسف(ع)  گفت : نزد آقای خود برگرد و از او بپرس که ماجرای آن زنانی که دستانشان را بریدند چه بود؟ همانا پروردگار من، به حیله آنان آگاه است.

نکته ها و پیام‌ها :

- وقتی فرستاده شاه (عزیز مصر) همراه با خبر آزادی نزد یوسف(ع)‌ آمد وی به جای استقبال از این خبر درخواست کرد پرونده سابق دوباره بررسی شود تا حقیقت امر مبنی بر بی‌گناهی و پاکدامنی او ثابت شود.

- آزادی به هر قیمتی ارزش ندارد، اثبات بی‌گناهی مهم‌تر از آزادی است .

- دفاع از آبرو و حیثیت واجب است. یوسف(ع)‌ اوّل ذهن مردم را پاک کرد سپس مسوولیت پذیرفت.

51- قال ما خطبکنّ اذ راودتنّ یوسف عن نفسه قلن حاش للّه ما علمنا علیه من سوءٍ قالت امرا‡ت العزیز الان حصحص الحق انا راودته عن نفسه و انّه لمن الصادقین

«پادشاه به زنان» گفت: وقتی از یوسف(ع)‌ کام می‌خواستید چه منظور داشتید؟ زنان گفتند: منزه است خدا، ما هیچ بدی از او نمی‌دانیم. همسر عزیز گفت: اکنون حقیقت آشکار شد. من «بودم که» از او کام خواستم و بی‌شک او از راستگویان است.

نکته‌ها و پیام‌ها:

- حق برای همیشه مخفی نمی‌ماند. البته روشن شدن برخی حقایق نیاز به زمان دارد.

- وجدان‌ها روزی بیدار می‌شوند و به حق اعتراف می‌کنند اگرچه این اعتراف از ناحیه دشمن باشد.

- دنبال تلخی‌ها، شیرینی‌هاست. سنت الهی بر این است هر که از خدا پروا کند و تقوی داشته باشد خداوند نیز برای او راه خروج و گشایش قرار می‌دهد. (من یتق الله یجعل له مخرجاً )‌
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر