jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۷۰۳۲۱   ۰۳ ارديبهشت ۱۳۸۷  |  ۰۰:۰۸

لطف‌الله فروزنده‌

عامل موفقیت اصولگرایان‌

جمعه آینده 6 اردیبهشت، مرحله دوم انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. در دور اول، اصولگرایان موفق به کسب اکثریت کرسی‌های مجلس شدند که بررسی علل این موفقیت راهبردهای مرحله دوم را مشخص خواهد کرد.

جریان اصولگرا به دلایل زیر در مرحله اول از رقیب پیشی گرفت:

1 - تدوین و نهادینه کردن مدل 6+5: براساس این مدل 90 درصد از نیروهای اصولگرا از طیف‌های خط امام و رهبری؛ تحول‌خواه و ایثارگران و رایحه بر اساس یک برنامه و دستورالعمل مشخصی، زمینه وحدت و انسجام نیروهای اصولگرا را فراهم کردند. امید، نشاط، حرکت و انسجام از پیامدهای این مدل بود که در نتیجه نوعی هم‌افزایی در جبهه اصولگرا به وجود آورد.

2 - روحیه گذشت و ایثار در نیروهای هر سه طیف: البته این مطلب در بین سه طیف، شدت و ضعف داشت، اما این که روحیه سهم‌خواهی به حداقل رسید، ناشی از همین روحیه ایثار بود.

3 - تدوین معیار و اصول برای انتخاب کاندیداها: گروه 6+5 ابتدا دستورالعمل انتخاب کاندیداها را تدوین کرد. براساس این دستورالعمل صلاحیت‌های اعتقادی، فردی، رفتاری، کارآمدی و مقبولیت معیار انتخاب تعیین شد. این که در عمل تا چه حدی بر این اساس رفتار شد، قابل بررسی است، ولی دیدگاه معیاری یکی از گام‌های مهم در کار مشترک طیف‌های مختلف اصولگرا بود.

4 - استفاده از دیگر ظرفیت‌های نیروهای اصولگرا: گروه 6+5 ساعت‌ها وقت گذاشت و با افراد حقیقی و حقوقی موثر و ذی‌نفوذ در جریان اصولگرا مذاکره کرد و تا حدودی توانست نوعی همدلی و همگرایی برای حمایت از جبهه متحد اصولگرایان فراهم کند.

5 - تبلیغات و فعالیت مشترک تحت پرچم جبهه متحد اصولگرا: هر چند برخی بداخلاقی‌ها فضا را مه‌آلود کرد، ولی مردم هوشیار پرچم جبهه اصولگرا را شناخته و هوشیارانه به کاندیداهای آن رای دادند.

6 - رعایت اخلاق انتخاباتی و قانون در شیوه‌های تبلیغاتی: هرچند رقبا و برخی افراد، قانون انتخابات را رعایت نکردند؛ اما مجموعه نیروهای جبهه اصولگرا تلاش کرد تا حد امکان قانون را رعایت کند. رفتار ملت هم نشان داد مردم با بررسی و دقت، انتخاب خود را انجام دادند و رفتار جدیدی را به نمایش گذاشتند، به طوری که مشخص شد تبلیغات پرسروصدا چندان موثر نیست و کار سینه به سینه و اطلاع‌رسانی الکترونیکی بیش از تبلیغات پرزرق و برق جاذبه و اثربخشی دارد.

7 - بیان دستاوردهای مثبت دولت و مجلس اصولگرا: در عین حال نقد منصفانه عملکرد جریان‌ اصولگرا به مردم نشان داد، اصولگرایان صادقانه اشکالات را پذیرفته و عزم جدی دارند، نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را کاهش دهند، روحیه ضداستکباری، ولایتمداری، توجه به مسائل اساسی مردم و ارتباط بامردم از جمله نقاط قوت جریان اصولگرا بود که باعث جلب اعتماد آنها شد.

8 - ارائه برنامه مشخص و کاربردی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از کارهای جدید و ابتکار جبهه متحد اصولگرا بود. براساس این برنامه، مردم احساس کردند اصولگرایان به دور از شعار و غوغاسالاری، دردهای جامعه را شناخته و برای حل آن برنامه دارند.

این شرایط و رعایت این نکات و همدلی و کار مشترک و هماهنگی تبلیغاتی، موفقیت در مرحله دوم را با راهیابی 11 نفره باقیمانده هموار خواهد کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر