كسب ۳مدال طلا،نقره و برنز توسط فرنگی كاران كشورمان نشان داد كشتی ايران همچنان در دنيا حرف برای گفتن دارد

طلای ۲۴عیار برای ایران

امین میرزازاده فرنگی‌کار وزن ۱۳۰کیلوگرم تیم ملی ایران شب گذشته در ورزشگاه آرنا شهر بلگراد صربستان دست به کاری زد که طی یک دهه اخیر بی سابقه بود. این کشتی‌گیر ۲۵ساله اهل گتوند در فینال این وزن در مسابقات جهانی سال ۲۰۲۳ توانست رضا کایالپ از ترکیه را شکست داده و اولین مدال طلای کاروان تیم ملی فرنگی ایران را کسب کند.
کد خبر: ۱۴۲۳۵۳۷

طلای ۲۴عیار برای ایران

​​​​​​​کار میرزازاده از چند جهت اهمیت دارد. اول اینکه از سال۲۰۱۳ تاکنون هیچ کشتی‌گیری از ایران نتوانسته بود کایالپ را شکست دهد. از طرف دیگر، کایالپ که دارنده ۱۲مدال جهان و المپیک است به دنبال مدال سیزدهم خود بود، اما میرزازاده با شکست او توانست انتقام فینال سال گذشته را از این کشتی‌گیر باتجربه بگیرد. 
میرزازاده برای رسیدن به بازی نهایی این وزن توانسته بود رقبایی از برزیل، اوکراین، لیتوانی و کوبا را شکست داده بود.  سه دقیقه نخست این کشتی با امتیاز اخطار ۱-۰ به سود کایالپ شد. در سه دقیقه دوم هم کایالپ باز هم پرکارتر بود تا اخطار دوم هم به میرزازاده داده شود و کایالپ ۲-۰ پیش افتد. در حالی که تنها ۷۳ ثانیه تا پایان بازی فینال باقی مانده بود، میرزازاده  یک بار کایالپ را از تشک بیرون برد تا نتیجه ۲-۱ شود. در ۶ ثانیه به پایان مسابقه میرزازاده با رشادت دوباره کایالپ را به بیرون تشک برد تا ۲-۲ برنده شود و مدال با ارزش طلای جهان را بر گردن بیاندازد. 
بعد از قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۰، قهرمانی زیر ۲۳ سال‌های جهان در سال ۲۰۲۱، نایب قهرمانی در قهرمانی جهان سال ۲۰۲۲ و قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۳، این چهارمین مدال مهم این ورزشکار فرنگی‌کار کاروان ایران بود. با توجه به قهرمانی امیرحسین زارع در سنگین وزن آزاد ، کشتی‌گیران سنگین وزن ایران در رقابت‌های امسال صربستان بهترین نتیجه را کسب کردند. 
پیش از میرزازاده، تیم ملی فرنگی ایران در دو وزن ۵۵ و ۸۲ کیلوگرم توانست به مدال برنز و نقره برسد. دادمرز که در وزن ۵۵ کیلوگرم نتوانسته بود به فینال برسد، در دیدار رده‌بندی برابر مارلان موخاشیف از قزاقستان ‏با نتیجه ۶ بر سه پیروز شد و به مدال برنز رسید. در وزن ۸۲ کیلوگرم هم علیرضا مهمدی در بازی فینال مقابل رفیق حسین اف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان قرار گرفت و در رقابت بسیار نزدیک با نتیجه ۲ بر یک شکست خورد و به مدال نقره رسید. 
از طرف دیگر، روز گذشته کشتی‌های اوزان ۴۰، ۷۲ و ۹۷ کیلوگرم نیز برگزار شد و مهدی محسن نژاد در وزن ۶۰ کیلوگرم و محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم  به دیدار رده‌بندی راه یافتند. نماینده ایران در وزن ۷۲ کیلوگرم دانیال سهرابی بود که از دور رقابت‌ها کنار رفت. با پایان مسابقات چهار وزن نخست، تیم آذربایجان با ۷۰ امتیاز در جایگاه نخست قرار دارد و تیم ملی کشورمان با ۶۰ امتیاز دوم است و تیم های ترکیه با ۳۸ امتیاز، ازبکستان با ۳۱ امتیاز و گرجستان با ۳۰ امتیاز در جایگاه های سوم تا پنجم حضور دارند. فرنگی‌کاران ایران در مسابقات سال گذشته به مقام پنجم رسیدند.  

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها