گزارش اختصاصی «جام‌جم» از یک جرم زیرزمینی

پشت‌‌پرده اجاره کارت‌‌های بانکی

بررسی شگردهای جدید سایت‌های قمار

شرط‌بندی روی باخت

هر روز روش جدیدی را برای رسیدن به اهداف‌شان اجرا می‌کنند. برای‌شان فرقی نمی‌کند پلیس فتا سایت‌های‌شان را فیلتر کند، خیلی زود اپ و کانال تلگرام جدید زده و شروع به فعالیت می‌کند. ارائه فیلترشکن هم یکی از راه‌های دور زدن فیلترینگ سایت است.
هر روز روش جدیدی را برای رسیدن به اهداف‌شان اجرا می‌کنند. برای‌شان فرقی نمی‌کند پلیس فتا سایت‌های‌شان را فیلتر کند، خیلی زود اپ و کانال تلگرام جدید زده و شروع به فعالیت می‌کند. ارائه فیلترشکن هم یکی از راه‌های دور زدن فیلترینگ سایت است.
کد خبر: ۱۴۱۳۸۹۹
نویسنده مجید غمخوار - گروه حوادث

سایت‌های شرط‌بندی به‌واسطه ثروت هنگفت و روابط زیادی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند از هر سدی عبور کنند. به طوری‌که در ایام جام‌جهانی قطر، پلیس فتا برای برخورد با سایت‌های شرط‌بندی ۲۷۰۰سایت مرتبط با پیش‌بینی فوتبال یا تبلیغ‌کننده آن را مسدود کرد اما خیلی زود اپ‌های موبایلی و سایت‌ها با دامنه‌های جدید رونمایی شد تا در جام‌جهانی سر بسیاری را کلاه بگذارند. این روزها با کم شدن تب‌و‌تاب فوتبال، مدیران این سایت‌ها سراغ بازی‌های آنلاین برای شرط‌بندی رفته‌اند تا درآمد کلان‌شان دستخوش تعطیلی مسابقات فوتبال نشود.

یکی از روش‌های جذب مخاطب برای سایت‌های شرط‌بندی تبلیغات گسترده است. این سایت‌ها با پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان را به تسخیر خود در‌آورده‌اند. مدیران و افراد پشت‌پرده بیشتر قشر جوان ۱۷ تا ۳۵ سال را هدف خود قرار داده و با توجه به وضعیت اقتصادی موجود، با بمباران تبلیغاتی آنها را فریب می‌دهند که یک‌شبه ره صد ساله را رفته و می‌توانند برای خود کاخ‌های رویایی بسازند. مدیران پشت‌پرده این سایت‌ها سعی می‌کنند ویترینی زیبا برای شکار طعمه‌های خود درست کنند که برخی سلبریتی‌ها نقش ویترین را برای آنها بازی می‌کنند و برای بقا در این کارزار به هر کاری دست می‌زنند.

اولین تلگرام
موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که بر‌اساس یک پژوهش در مورد پر‌مخاطب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایران، نخستین کانال تلگرامی ایران متعلق به یک سایت شرط‌بندی با چهار میلیون و ۷۰۰هزار کاربر است. این سایت بزرگ‌ترین سایت شرط‌بندی داخلی است که خیلی راحت افراد با کارت به کارت یا «پرفکت مانی» و از طریق صرافی‌ها حساب خود را شارژ و در صورت برنده شدن پول برداشت می‌کنند.

تله‌ای به نام بونوس
یکی از کاربران سایت‌های شرط‌بندی در گفت‌وگو با جام‌جم در مورد پیشنهادهای وسوسه‌کننده سایت‌ها می‌گوید: چند ماهی بود شرط‌بندی را کنار گذاشته بودم. روزی یک شماره ناشناس تماس گرفت و یک زن با صدایی اغواگر سؤال کرد چرا دیگر وارد سایت نشده و حساب خود را شارژ نمی‌کنم، او مدعی شد برایم بونوس ــ شارژ رایگان ــ ۷۰‌درصد در نظر گرفته و اگر شرط‌بندی کنم در صورت باخت ۷۰‌درصد مبلغ را خود سایت می‌دهد و در صورت برد پول خوبی به جیب خواهم زد. بعد از تماس متوجه شدم آن زن از کشور قطر با من تماس گرفته است.

بانک اطلاعاتی قماربازان
یکی دیگر از کاربران هم می‌گوید: این سایت‌ها به بهانه احراز هویت برای پرداخت پول، از شما می‌خواهند تا عکس کارت ملی، کارت بانکی و تصویری از خودتان را برای‌شان ارسال کنید. خیلی راحت این افراد یک بانک اطلاعاتی چند میلیونی از شهروندان ایرانی را در اختیار دارند.

کارت‌های اجاره‌ای
سرکرده این شبکه‌ها که اغلب در خارج از کشور زندگی می‌کنند با کمک رابط‌های خود کارت‌های بانکی معتادان و افراد بی‌بضاعت را کرایه کرده و از آن برای پولشویی استفاده می‌کنند. سعید سال‌هاست کارتن‌خواب است و کارت بانکی می‌گیرد و اجاره می‌دهد. او می‌گوید: برای یک ماه اجاره کارت، ۱۰میلیون تومان می‌دهند اما زودتر از یک ماه حساب مسدود شده و کارت بی‌اعتبار می‌شود.

اسپانسر پرحاشیه کافا
تورنمنت فوتبالی کافا در‌حالی با قهرمانی تیم ملی فوتبال کشورمان برگزار شد که اسپانسر آن سوژه شبکه‌های اجتماعی شد و آنچه باعث ایجاد حاشیه برای این تورنمنت شده، اسپانسر آن یعنی سایت شرط‌بندی xbet۱‌ است. خیلی‌ها با سودای پولدار شدن وارد این سایت شده و دار و ندار خود را از دست دادند.آن‌طور که کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند، سایت xbet۱ سال‌هاست که در ایران فعالیت می‌کند و میلیاردها تومان از پول جوانان را به راحتی آب خوردن با فعالیت شرط‌بندی می‌خورد. این سایت از طریق یک شرکت پوششی توانسته درگاه پرداخت اینترنتی شاپرک و کارت به کارت داشته باشد.‌نکته دیگر و قابل‌تامل، فیلتر نبودن این سایت در زمان برگزاری مسابقات بود؛ سایتی که پیش از این فیلتر بود اما به یکباره و بعد از اسپانسر‌شدنش برای مسابقات، دیگر فیلتر نبود. دو موضوع فیلتر نبودن و داشتن درگاه قانونی انتقال وجه برای افرادی که وارد این سایت می‌شوند، باعث شده افرادی که به این سایت جذب می‌شوند، تصور کنند سایت قانونی است و برای شرط‌بندی، اقدام به واریز پول کرده و با باخت سنگین، همه دارایی خود را از دست بدهند.

ترک قمار، سخت‌تر از ترک هروئین
سهیلا شیرازی، روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این‌که ترک قمار و شرط‌بندی سخت‌تر از مواد مخدر است، گفت: دوپامین ترشح شده در بدن هنگام برد در سایت‌های شرط‌بندی و قمار با ماده مخدر هروئین و رابط جنسی برابر است. وقتی فرد در سایت‌های شرط‌بندی برنده می‌شود به همان میزان سرخوشی می‌رسد که گویی هروئین مصرف کرده است. اگر روزی معتادی ترک کند سم از بدنش خارج شده و میزان وسوسه برای مصرف مواد مخدر کمتر از آن است که فردی چند وقتی قمار نکرده باشد. میزان بازگشت به سمت قمار و شرط‌بندی بیشتر از مواد مخدر است. وقتی فردی به قمار معتاد شود تمام سیستم فکری او مختل شده و اختیارش به دست سایت‌های قمار می‌افتد.
وی با بیان این‌که جوانان هدف سایت‌های شرط‌بندی هستند، گفت: به دلیل این‌که جوانان دنبال زندگی بهتر و پول راحت‌تر هستند، خیلی زود جذب این سایت‌ها می‌شوند. وقتی هم پولی می‌بازند برای این‌که جبران خسارت کنند دوباره شرط‌بندی می‌کنند اما با باخت‌های پشت هم دچار این مشکل روحی می‌شود که من ضعیف هستم یا نمی‌توانم.

برنده و بازنده‌های واقعی سایت‌های شرط‌بندی
سرهنگ رامین پاشایی - معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس فتا فراجا
متاسفانه پدیده سایت‌های شرط‌بندی از سال ۹۸ در کشور شتاب بیشتری گرفت که این روند تا ابتدای سال ۱۴۰۱ ادامه داشت. بیشتر افرادی که تبلیغات سایت‌های شرط‌بندی را انجام می‌دهند خارج از کشور هستند. این افراد که سر شبکه‌های شرط‌بندی هستند با تبلیغات فریبنده افراد را جذب و همچنین از نام هنرمندان آگاهانه و ناآگاهانه استفاده می‌کنند. وقتی برخی هنرمندان و ورزشکاران را احضار کردیم، مدعی شدند فکر نمی‌کردیم فرآیند سایت‌های پیش‌بینی ورزشی به صورت قمار و شرط‌بندی باشد. این سایت‌ها با تبلیغات فریبنده بسیاری که انجام دادند، توانستند دنبال‌کنندگان زیادی را جذب کنند.
سایت‌های شرط‌بندی دارای الگوریتم خاصی هستند. این سایت‌ها با الگوریتم خاص خودشان فرد حاضر را در سه مورد اول پیش‌بینی یا بازی‌هایی مانند انفجار برنده اعلام کرده تا طعمه آنها ترغیب شود که پول بیشتری را در سایت وارد کند. وقتی مدیران سایت می‌فهمیدند که فرد بیشتر از آن مبلغ حساب خود را شارژ نمی‌کند، او را بازنده اعلام و تمام پول را برداشت می‌کنند.
برخی کسب‌وکارها دارای درگاه رسمی بانک هستند و این سایت‌ها از آنها سوءاستفاده و نقل‌وانتقال پول را با این درگاه‌ها انجام می‌دادند. با همکاری پلیس فتا، دستگاه قضا و بانک مرکزی در نخستین گام و برای پیشگیری تمامی درگاه‌های مورد استفاده سایت‌های شرط‌بندی مسدود شد. بعد از این سایت‌ها سراغ کارت‌های اجاره‌ای رفتند که با شناسایی این کارت‌ها آنها نیز مسدود شد. در حال حاضر نیز اگر شماره حسابی در فرآیند شرط‌بندی شناسایی شود، مسدود و مانع فعالیت چرخه قمار می‌شویم.
بیشتر قربانیان جوانان و نوجوانان هستند که از فرآیند فعالیت سایت‌های شرط‌بندی اطلاع نداشتند به همین دلیل اطلاع‌رسانی و آموزش گسترده را آغاز کردیم و توانستیم رشد قارچ‌گونه سایت‌های شرط‌بندی را متوقف کنیم.
برای برخورد با سرشبکه‌های قمار به‌دلیل این‌که در خارج از کشور هستند، نیاز به اقدامات بین‌المللی است. متاسفانه در کشورهای محل سکونت این افراد فعالیت سایت شرط‌بندی قانونی بود و همین موضوع کار ما را کمی سخت می‌کرد با وجود این توانستیم تعدادی از سرشبکه‌ها را به کشور مسترد کنیم و پول‌هایی که از این طریق به‌دست آورده بودند هم مسدود شد. در پایان باید هشدار دهم، برخی افراد که بضاعت مالی پایین یا سواد اندکی دارند کارت‌های بانکی خود را اجاره می‌دهند. هموطنان باید بدانند اگر موضوع اجاره کارت بانکی مطرح می‌شود قطعا موضوع پولشویی یا سایت شرط‌بندی مطرح است و فردی که کارتش را به این افراد اجاره داده باشد نیز مجرم شناخته شده و باید پاسخگو باشد. هموطنان توجه داشته باشند، برنده واقعی کسانی هستند که سایت‌ها را راه‌اندازی می‌کنند و بازنده کسی نیست جز فردی که وارد این سایت می‌شود.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها