آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد؛

وصول ۹۳ درصد چک‌ها در اسفند ۱۴۰۱

بانک مرکزی اعلام کرد: در دی‌ماه سال جاری حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چک مبادله شد که ۹۳.۲ درصد این چک‌ها وصول شده است.
کد خبر: ۱۳۹۸۵۸۷

به گزارش جام جم آنلاین از بانک مرکزی، طی دی ماه ۱۴۰۱ در سامانه چکاوک حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۴۲۱۴ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۸٫۶ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۵٫۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌ های مبادله شده در دی ماه به ترتیب ۹۳٫۲ درصد و ۹۱٫۵ درصد وصول شده است. درصد تعداد و مبلغ چک‌های وصول‌شده در ماه قبل از آن (آذر ماه) به ترتیب معادل ۹۳٫۱ درصد و ۹۱٫۵ درصد بود. همچنین این نسبت در ماه مشابه سال قبل به ترتیب برابر ۹۱٫۶ درصد و ۸۸٫۷ درصد بوده است.

شاخص نسبت چک‌ های برگشتی به چک‌ های مبادله‌ ای در دی‌ماه ۱۴۰۱ به لحاظ تعدادی، ۶٫۸ درصد بوده که این شاخص در ماه قبل عدد ۶٫۹ درصد را نمایش می‌دهد. همچنین این شاخص به لحاظ مبلغی نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

خاطرنشان می‌شود شاخص نسبت تعداد چک‌ های برگشتی به مبادله‌ای از اردیبهشت سال جاری به صورت متوالی نزولی بوده و از ۹.۸ درصد به ۶.۸ درصد در دی‌ماه رسیده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها