jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۶۸۱   ۱۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۸:۳۴

خداوند در قرآن کریم آیه‌ها و احادیث مختلفی درباره جن و اجنه بیان کرده اسـت، وقتی موضوع جن بـه وسط می‌آید ناخودآگاه باعث ترس و هراس می‌شود، اما دراین مطلب کامل بـه این موضوع پرداخته ایم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، بیشتر مردم اعتقاد دارند جن‌ها موجوداتی هستند کـه فارغ از نامرئی بودنشان، دارای قدرت تفکر و احساسات هستند و آفرینش ان‌ها بـه هزاران سال قبل بازمی گردد. اما راز پنهان این موجودات چه می‌باشد؟

شاید تا کنون در فیلم‌های وحشتناک، جن و روح را دیده باشید، اما دیدن و صحبت در مورد جن فلسفه‌ای عمیق دارد کـه در منابع و کتاب‌های مذهبی بدان اشاره شده اسـت کـه در ادامه بیشتر می‌خوانید.


نظر قرآن کریم در مورد دیدن و ارتباط با اجنه
همان طور کـه از مفهوم نام جن بـه دست می‌آید، جن موجودی ناپیدا اسـت کـه قرآن کریم وجود آنرا تصدیق کرده و مشخصاتی برای او عنوان کرده اسـت مانند:

از آتش آفریده شده اند. «سوره الرحمن، آیه ۱۵»

گروهی از آن‌ها مۆمن صالح و گروهی کافرند. «سوره جن، آیه ۱۱»

دارای تکلیف و مسئولیت اسـت. «آیات سوره جن و سوره الرحمن»

ان‌ها دارای حشر و نشر و معادند. «سوره جن، آیه ۱۵»

دارای علم و ادراک و تشخیص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال اسـت. «آیات مختلف سوره جن»

آن‌ها قدرت نفوذ در آسمان‌ها و خبرگیری و استراق سمع داشتند، و بعدا ممنوع شدند. «سوره جن، آیه ۹»

آن‌ها قدرت انجام بعضی کار‌های مورد نیاز انسان را دارند. «سوره سبا، آیات ۱۲- ۱۳»

ان‌ها با بعضی انسان‌ها ارتباط برقرار می ‏کردند و با آگاهی محدودی کـه نسبت بـه بعضی از اسرار نهائی داشتند؛ بـه اغوای انسان‌ها می ‏پرداختند. «سوره جن، آیه ۶»

چطوری یک جن را از نزدیک ببینیم؟

اما چیزی کـه در بین مردم مرسوم اسـت کـه ان‌ها را از ما بهتران، پری و همزاد و … میدانند و ظاهر ان‌ها را دارای اشکال عجیب‌وغریب و موذی معرفی می‌کنند کـه مزاحم انسان هامیشوند.

اما تمام این موارد نه مورد تائید قرآن و احادیث اسلامی اس و نه عقل آن‌ها را قبول میکند بلکه بیشتر زاییده توهمات و خیال پردازی افرادی اسـت کـه می‌خواهند بازار دعانویسی و امثال آن‌ها را گرم نگه دارند.

واضح اسـت کـه جنیان نیز مخلوقاتی مانند انسان‌ها هستند کـه برای آزمایش الهی و عبودیت خلق شده اند.

نظر خداوند در قرآن درباره جن

وَ مَا خَلَقْتُ الجْنَّ وَ الْانسَ إِلَّا لِیَعْبُدُون؛ «سوره ذاریات، آیه ۵۶»

من جنّ و انس را نیافریدم جز برای این‌که عبادتم کنند «و از این راه تکامل یابند و بـه من نزدیک شوند»؛ و یا این‌که هیچ چیز خارج از اجازه خداوند انجام نمی‌شود؛ و خارج از سلطنت خدا کسی نمی‌تواند بـه انسان آسیب برساند.

«وَ مَا هُم بِضَارِّینَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ؛ «سوره بقره، آیه ۱۱۲».

ولی هیچ گاه نمی ‏توانند بدون اجازه خداوند، بـه انسانی زیان برسانند.»


شکل‌های دیگر اجنه

گاه جن مفهوم وسیع تری را در بر میگیرد کـه انواع موجودات ناپیدا را شامل می‌شود، اعم از ان‌ها کـه دارای عقل و درک هستند و آن‌هایی کـه عقل و درک ندارند.

حتی گروهی از حیوانات کـه میتوان آن‌ها را دید، اما اغلب در لانه‌ها پنهان هستند دراین مفهوم جای دارند.

پیامبر اکرم «ص» فرمود:

«خداوند جن را پنج صنف آفریده اسـت:صنفی مانند باد در هوا «ناپیدا هستند» و صنفی بـه صورت مارها، و صنفی بـه صورت عقربها، و صنفی حشرات زمین ‏اند، و صنفی از آن‌ها مانند انسانند کـه بر ان‌ها حساب و عقاب اسـت.» «سفینة البحار، ج ۱؛ ص ۱۸۶ «ماده جن»»

در چه مواردی اجنه به انسان رخنه میکنند؟

برای ایجاد مزاحمت از سوی جن بـه انسان راه حل های بسیار زیادی وجوددارد کـه کـه خرافه بودن و کاربرد آن‌ها اثبات نشده اسـت.


در آیه ٢٧٥ از سوره بقره از طرف خداوند آمده اسـت:

آن دسته از افرادی کـه ربا می‌خورند در قیامت نمی‌توانند برخیزند مگر مثل کسی کـه در نتیجه تماس با شیطان دیوانه شده و تعادل خودرا از دست داده اسـت.

بـه طور کلی اجنه و شیاطین هرگز بر انسان سلطه قهری و غیر ارادی و تصرف نداشته و هرگونه انحرافی کـه از سوی ان‌ها درباره انسان صورت می‌پذیرد همراه با اختیار و اراده انسان اسـت، اما بی تردید عده‌ای از مشکلات و سختی‌ها از سوی شیطان اسـت کـه همه‌ی برای امتحان و آزمایش ما اسـت.

بـه همین دلیل باید گفت کـه میان سختی و انحراف تفاوت بسیاری وجوددارد چرا کـه انحراف برای مومنین نیست و سختی برای ان‌ها مقدر شده اسـت.

وصلت با جنیان

ظاهراً اصل ازدواج با جن ممکن اسـت. درباره ازدواج جن با انسان علما مطالبی بیان کرده اند کـه برگرفته از روایات و مطالب دینی اسـت.

بـه عنوان مثال آیت الله بهجت در پاسخ بـه سوال این‌که آیا ازدواج دختر با جن جایز اسـت، می‌فرمایند:.

چون معرضیت زیادی برای فتنه و منازعه دارد و خوف خطر دارد، خلاف احتیاط اسـت و بر تقدیر جواز، احوط متعه اسـت یا این‌که طوری باشد کـه شرط کنند وکالت را کـه اختیار طلاق اسـت با دختر باشد. «کتاب استفتائات آیت الله بهجت، ج ۴؛ ص ۱۴»

خداوند در سوره الرحمن می‌فرماید:

فِیهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَآنٌّ ﴿٥٦﴾؛ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَآنٌّ ﴿٧٤﴾

در آن بهشت‌ها زنانی هستند کـه فقط بـه همسرانشان عشق می‌ورزند، و پیش از آنان دست هیچ انس و جنی بـه آنان نرسیده اسـت. پیش از همسران بهشتی شان دست هیچ انس و جنّی بـه آنان نرسیده اسـت.

از این آیه میتوان دریافت کـه شکل تولد و تولید نسل جنیان نیز مانند انسان هاست. بدینسان می‌توان گفت ابلیس نیز کـه از طائفه جن اسـت، فرزندان خودرا از طریق ازدواج با زنان جن بـه دنیا می‌آورد.

شیخ عماد الدین یکی از موانع ازدواج را اختلاف جنس دانسته و می‌گوید:

جائز نیست آدمی زن جنیه بگیرد، چون خداوند فرمود:

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ «سوره روم، آیه ۲۱»

و از نشانه های [قدرت و ربوبیت]او این اسـت کـه برای شـما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و در بین شـما دوستی و مهربانی قرار داد؛ قطعاً دراین [کار شگفت انگیز]نشانه‌هایی اسـت برای مردمی کـه می‌اندیشند.

آیا امکان دیدن جن وجود دارد؟ باید بگوییم بله وجود دارد

وَ یَوْمَ یحَشرُهُمْ جَمِیعًا یَامَعْشرَ الجْنّ‏ِ قَدِ اسْتَکْثرَتُم مِّنَ الْانسِ وَ قَالَ أَوْلِیَاؤُهُم مِّنَ الْانسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَ بَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِی أَجَّلْتَ لَنَا؛ «سوره انعام، آیه ۱۲۸»

و روزی کـه همگان را گرد آورد و گوید:ای گروه جنیان، شـما تعداد زیادی از آدمیان را پیرو خویش ساختید. یارانشان از میان آدمیان گویند:ای پروردگار ما، ما از یک دیگر بهره‏مند می‏شدیم و بـه اتمام زمانی کـه برای زیستن ما قرار داده بودی رسیدیم.

بـه طور کلی دیدن جن برای هر انسانی محقق اسـت، اما در کتب مختلف و احادیث در مورد جنیان توصیه اکید شده اسـت کـه ارتباط نگیرید چرا کـه باعث خوف و بـه هم ریختگی زندگی خودتان خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها