jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۷۹۵   ۱۱ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۱۰

کاندیدای انتخابات ریاست‌ جمهوری:

قیمت ارز را تثبیت می‌کنیم

کاندیدای انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: در تمام دولت‌هایی که آمدند، چهار سال اول قیمت ارز تثبیت شده و در دولت دوم چند برابر شده است. در دولت جدید و بانک مرکزی جدید، کنترل قیمت ارز از قدرتشان خارج شده است.

به گزارش جام جم آنلاین، محسن رضایی، کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در یک گفتگوی رادیویی که عصر امروز از برنامه «شمارش معکوس» رادیو ایران پخش شد، اظهار داشت: هشت سال آینده جزو سخت‌ترین سال‌های ایران خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین مشکل اقتصاد ایران، اقتصاددانان با مدرک دانشگاهی نیست، مشکل عدم فهم اقتصادی است. هیچگاه مشاوران اقتصادی روسای‌جمهور نتوانستند مسائل ایران را بفهمند و راهکار بومی ارائه بدهند.

رضایی ادامه داد: 50 سال است که تورم، بیکاری و کاهش ارزش پول ملی داریم. در ده سال اخیر که فاجعه رخ داده است. سرمایه‌گذاری منفی و اقتصاد ایران کوچک شده است. اولین اولویت من، قطع دست دولت و سرمایه‌داران از بورس، بانک‌ها و نفت است.

وی عنوان کرد: با ایجاد ایالت‌های اقتصادی، اقتصاد را از دست دولت می‌گیریم و به مردم می‌دهیم. همه چیز نباید در تهران باشد. اگر ایالت‌ها و شهرهای اقتصادی شکل بگیرد، دولت دیگر نمی‌تواند دخالت کند و پول مردم در همان استان‌ها هزینه می‌شود البته معادن ملی و همچنین نفت و گاز ملی است اما درصدی از آن باید به مردم همان استان برسد. استان خوزستان بیش از 20 هزار میلیارد تومان از شرکت‌های نفت و گاز طلب دارد. وقتی مطالبه می‌کنند، می‌گویند دفتر ما در تهران است. این وضعیت را سامان خواهیم داد.

رضایی بیان داشت: برخی صنایع همچون مسکن، صنایع دیگر را هم رونق خواهند بخشید. وام مسکن را از انحصار بانک مسکن خارج و همه بانک‌ها موظف به ارائه وام هستند. هرکس 10 درصد بیاورد، 90 درصد دیگر را بانک خواهد داد.

کاندیدای انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: گردشگری موضوع مهمی است. ما در کل کشور کمتر از 10 میلیون دلار صرف تبلیغات می‌کنیم و مشخص است که گردشگر به ایران نمی‌آید.

رضایی در پاسخ به سوالی در خصوص اشتغال بیان کرد: در روز نخست آمار دقیق بیکاری را اعلام خواهیم کرد. متوسط بیکاری جوانان 20 درصد و بانوان بیشتر است. ما با اقتصاد بیکار روبرو هستیم. اشتغال برای ما مهم است.

وی اضافه کرد: باید سرمایه‌گذاری را بالا ببریم تا شغل به وجود بیاید. همچنین جوانان ما نیاز به آموزش‌ های فنی و حرفه‌ای دارند. تا جوان‌ها آماده کار نشوند و کار هم ایجاد نشود، مساله اشتغال حل نخواهد شد.

نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: دولت من اشتغال را از خانه‌ها شروع می‌کند و به هر خانم خانه‌دار که تربیت دو فرزند برعهده داشته باشد و آموزش‌‌های بهداشت و سلامت را فراگرفته باشد و رعایت کند، حقوق پرداخت خواهیم کرد. کسب‌ و کارهای خانگی نیز در کشور به وجود خواهیم آورد. بانوان در کسب و کارها مشارکت خواهند کرد.

رضایی اظهار داشت: قدرت تولید ایرانی‌ها و ذهن‌شان فوق‌العاده است، اما دولت سرکوب می‌کند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو بیان داشت: موضوع فقر و معیشت نگران‌کننده است. زباله‌گردی و کول‌بری در کشور ما باب شده است. هرچند من در دولت‌ها و مجالس نبودم؛ اما شرمنده مردم هستم. تمام سیاست‌ های اقتصادی که در مجمع با کارشناس‌ها تنظیم کردیم و می‌توانست فقر را ریشه‌کن کند، دولت‌ها به آن عمل نکردند. دولت من سیاست‌هایی که تنظیم شده و مورد تایید رهبر انقلاب است را اجرایی خواهد کرد.

رضایی بیان کرد: یک زمانی کارمندان جزو قشر متوسط بودند، اما اکنون از قشر متوسط خارج و به قشر پایین وارد شده‌اند. کارگران مشکلات جدی دارند. یک کارگر در ماه چقدر می‌تواند گوشت و میوه بخورد.

وی با تاکید بر اینکه گرانی باید کنترل شود، اظهار داشت: گرانی را حذف می‌کنیم. قیمت ارز را نیز تثبیت می‌کنیم. در تمام دولت‌هایی که آمدند، چهار سال اول قیمت ارز تثبیت شده و در دولت دوم چند برابر شده است. در دولت جدید و بانک مرکزی جدید، کنترل قیمت ارز از قدرتشان خارج شده است.

رضایی خاطرنشان کرد: مهار نقدینگی نگه داشتن پول در جایی نیست. پول هیچ جا زندانی نمی‌شود و نمی‌توان مهار کرد. اشتباه دولت این بود که پول را در بانک‌ها برده بود و می‌گفت تورم را کنترل کردم. پول را باید هدایت کرد.

نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری عنوان کرد: با ساماندهی شرکت‌های تعاونی، سرمایه‌گذاری و اشتغال بیشتر خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی بیان داشت: ما اکنون می‌دانیم که در چه استانی چه صنعتی باید باشد و چه صنعتی نباید باشد. شهرهای صنعتی مدرن برای تجارت خارجی به وجود خواهیم آورد.

رضایی گفت: از تجارب دنیا و کارشناسان خارجی استفاده می‌کنیم، اما ما نیاز به یک اقتصاد بومی داریم. اقتصاد ملی را از طریق بهبود اقتصاد مردم درست می‌کنیم. معیشت مردم را باید به سرعت حل و فصل کرد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها