jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۴۴۸   ۱۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۲۵

ترکیبات گیاهی موجود در بارهنگ باعث کاهش التهاب، بهبود هضم و زخم می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛  ترکیبات گیاهی موجود در بارهنگ باعث کاهش التهاب، بهبود هضم و زخم می‌شود.در این مطلب با خواص درمانی بارهنگ و فواید آن برای سلامتی آشنا مي شويم:

بارهنگ چیست؟
بارهنگ گیاه بومی اروپا و مناطق خاصی از آسیاست. این گیاه چند ساله گل‌های مایل به سبز و برگ‌های بزرگ و بیضی شکل دارد که به صورت خام یا پخته قابل خوردن است. بارهنگ دارای برگ و دانه‌های خوراکی است که از قرن‌ها قبل در حوزه دارویی استفاده می‌شده است.

مزایای بارهنگ برای سلامتی
نتایج مطالعات اولیه نشان می‌دهد بارهنگ چندین مزیت برای سلامتی دارد اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

- بارهنگ التهاب را کاهش می‌دهد
در حالی که سطح پایین التهاب بخشی از پاسخ سالم بدن به آسیب است، اما التهاب مزمن منجر به بروز بیماری‌های مختلف می‌شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد بارهنگ به کاهش التهاب کمک می‌کند. به طور خاص برگ‌ها حاوی چندین ترکیب ضدالتهاب از جمله فلاونوئیدها، ترپنوئیدها، گلیکوزید‌ها و تانن‌ها هستند.
علاوه بر این، مطالعات در فاز آزمایشگاهی نشان می‌دهد دانه‌های بارهنگ چندین نشانگر التهاب را کاهش داده و رشد برخی از سلول‌های سرطانی را آهسته می‌کند. البته بارهنگ را نباید یک داروی سرطان دانست. مطالعات در فاز انسانی برای ارزیابی اثرات ضدالتهابی این گیاه لازم است.

- بارهنگ باعث ترمیم زخم می‌شود
برخی تحقیقات خاطرنشان می‌کنند بارهنگ با کاهش التهاب، جلوگیری از رشد میکروبی و تسکین درد از ترمیم زخم پشتیبانی می‌کند. در حقیقت، یک مطالعه روی ۴۰ نفر نشان داد استفاده از ژل حاوی آلوئه ورا و بارهنگ به بهبود زخم پا کمک می‌کند. به همین ترتیب، در یک مطالعه در فاز حیوانی گیاهان آلوئه ورا و بارهنگ باعث بهبود ترمیم زخم و بافت در صورت استفاده موضعی شدند.

- بارهنگ از سلامت گوارش پشتیبانی می‌کند
تحقیقات نشان می‌دهد چندین ترکیب موجود در دانه‌ها و برگ‌های بارهنگ برخی از مشکلات گوارشی را تسکین می‌دهد. به طور خاص دانه‌ها حاوی پسیلیوم هستند، نوعی فیبر که اغلب به عنوان ملین طبیعی استفاده می‌شود، زیرا هنگام حرکت از طریق دستگاه گوارش آب را جذب می‌کند.

بر اساس نتایج یک بررسی بارهنگ حرکت دستگاه گوارش را کند می‌کند که باعث تنظیم نظم روده و کمک به درمان اسهال می‌شود. یک مطالعه روی موش‌ها حتی نشان داد عصاره بارهنگ باعث بهبودی زخم معده می‌شود. علاوه بر این، برخی از مطالعات در فاز حیوانی نشان می‌دهد خواص ضدالتهابی بارهنگ به درمان مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) که باعث ایجاد علائمی مانند درد معده، نفخ و اسهال می‌شود کمک می‌کند.

بارهنگ دارای برگ و دانه‌های خوراکی است و فوایدی مانند بهبود هضم غذا، بهبود ترمیم زخم و التهاب پایین را برای بدن فراهم می‌کند. بعلاوه، بارهنگ به طور گسترده‌ای به عنوان مکمل، چای و محصولات مراقبت از پوست در دسترس است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها