jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۳۱۱۷۹۰   ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۹:۱۱

استقلال -الدحیل؛ بی‌خیال نتیجه و عیار

در انتظار یک لبخند آبی دیگر

  «استقلال کی بازی داره؟ ساعت 22.15. چه خوب. بازی اول را ندیدم چون فکر می‌کردم می‌بازند اما وقتی فردایش شنیدم 5 تا زده‌اند دو‌دستی زدم توی سرم. حسرت خوردم چرا بازی را ندیدم. بازی با الشرطه را دیدم و فردایش خواب ماندم و کلی مشتری از دستم پرید؛ فدای سر استقلال. باز امشب ساعت بازی خوب است و می‌شود راحت دید.»

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم ، اینها حرف‌های «مهرداد رشتی» است. به دنیا آمده در رشت و به واسطه شهرش به او پسوند رشتی داده‌اند.

آقای آرایشگر،  اول ملوانی است و بعد استقلالی. خودش هم گیر کرده بین دو تیم. می‌گفت اگر ملوان، ملوان بود کسی نباید طرفدار استقلال و پرسپولیس می‌شد اما زود حرف خودش را قورت می‌دهد و می‌گوید:«چه کار کنم بابا؟ عشق است عشق.» در و دیوار آرایشگاهش پر است از عکس‌های سیروس قایقران، پوسترهای قدیم استقلال که شاخص‌ترین آن عکس تیمی با حضور عابدزاده است. درباره آن عکس می‌گوید:«دادم خود احمدرضا امضا کرد. البته من که ندیدمش یکی از رفقا گفت من می‌برم و برایت امضایش را می‌گیرم. رفت و با امضا برگشت. حالا نمی‌دانم خود احمدرضا امضا کرد یا نه؟ اصلا مهم هم نیست. همه می‌دانند خودش امضا کرده است.» مهرداد در حقیقت اسم اصلی‌اش محمد است. کسی نمی‌داند چرا به او می‌گویند مهرداد. غریبه که باشی اگر قبل از بازی‌های استقلال به آرایشگاهش بروی وسط کار شانه و قیچی را کنار می‌گذارد و بازی را می‌بیند. یک بار  چه دعوایی شد سر همین کار. بچه‌محل‌ها نرسیده بودند کار تمام بود. برای همین هیچ مشتری غریبه‌ای ندارد. همه آشنا هستند و می‌دانند که زمان بازی‌های استقلال نباید به آرایشگاه او بروند و اگر هم می‌روند یا برای آب خوردن است یا تماشای دسته‌جمعی بازی. هرچند حالا کرونا این فرصت را هم از آنها گرفته است. استقلال امشب با الدحیل بازی دارد.می‌گویند عیار تیم فرهاد در این بازی مشخص می‌شود؛ کدام عیار؟ چرا مدام باید دنبال این بگردیم که یک تیم مثلا نقطه ضعف دارد، یک تیم نتایجی که می‌گیرد شانسی است و یک تیم اصلا چرا باید در لیگ قهرمانان برنده باشد.

استقلال با فرهاد مجیدی دارد می‌برد. لذتش را ببرید. فارغ از این‌که شاید خیلی از پرسپولیسی‌ها نتایجی که این تیم می‌گیرد را دوست نداشته باشند اما آن طرف میلیون‌ها استقلالی خوشحالند. نه فقط به دلیل پیروزی در آسیا به این دلیل ‌که استقلال‌، استقلال شده است. سال‌ها بود که آنها نتیجه نمی‌گرفتند، سال‌ها درگیر تغییر مربی، رفتن بازیکنان و حاشیه‌های زیاد بودند و شاید به‌جرات بتوان گفت که در هیچ‌کدام از برهه 8‌-7 سال قبل تا این اندازه منسجم نبوده‌اند.

این روزها جهان درگیر کروناست. تا دور‌دست‌ها هر چیزی که می‌بینی کنارش مرگ‌و‌میر هم هست. البته همیشه بوده ولی نه به این شکل. کار و بار خیلی‌ها کساد شده، خیلی از شغل‌ها تعطیل شده‌اند و خیلی وقت است که مردم از ته دل نخندیده‌اند اما چند روز قبل، دقیق بخواهم بگویم می‌شود فردای بازی استقلال و الشرطه که از کنار مغازه مهرداد رشتی می‌گذشتم دیدم چقدر حالش خوب است. قشنگ معلوم بود برای مشتری‌اش وقت گذاشته و با لذت دارد سر و صورت او را اصلاح می‌کند.

آن روز در اتوبوس و مترو خیلی‌ها را دیدم که مثل مهرداد رشتی بودند. آنها نه از قیمت دلار و سکه، نه از کرونا و مرگ و میر و نه حتی از کوچکترین مسائل سیاسی حرف می‌زدند. عمده بحث ملت نشان دادن عکس‌های بازی شب قبل استقلال و الشرطه، تماشای خلاصه بازی و دیدن گل‌هایی بود که لبخند را روی لب میلیون‌ها ایرانی نشاند. امشب استقلال با الدحیل بازی دارد و بی‌خیال عیار و سنجش. استقلال می‌تواند دوباره کاری کند که قلب‌های آبی بیشتر از قبل به تپش در بیاید و خون آبی امید را به روح جامعه تزریق کند. استقلالی‌ها می‌توانند...

رضا پورعالی - گروه ورزش / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

 نادر دست‌نشان متولد ۱۳۳۹‌ از نامداران فوتبال مازندران و پرافتخارترین بازیکن تیم نساجی مازندران بود که هم در دوران اوج و هم در دوران مربی‌گری، نزد همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مرد اخلاق بود.

فوتبال، بازتابی از زندگی

فوتبال، بازتابی از زندگی

برای ما فوتبالی‌ها که از بچگی تا پیرانه‌سری با فوتبال زندگی کرده‌ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک‌تک سلول‌های بدن ما تنیده شده است.

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

 نیم قرن از عمر ورزشگاه آزادی می‌گذرد. اولین خاطره‌های من از این ورزشگاه به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد که برای تماشای بازی ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۷۴

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر