jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۷۷۷۲   ۲۶ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۴:۰۴

تحقیقات جدید نشان داد؛

مشاهده مجدد ۱۷ گیاه منقرض شده!

۱۷ نوع گیاه که تصور می‌شد منقرض شده‌اند، دوباره مشاهده شده و مورد توجه قرار گرفته‌اند و اکنون تحت حفاظت قرار گرفته‌اند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا و به نقل از آی‌ای، در این اوقات سخت جهان، هنوز هم شنیدن یک خبر خوب شاید ذوق آور باشد.

اکنون تحقیقات جدید منتشر شده در مجله «Nature Plants» نشان می‌دهد که ۱۷ گیاه که تاکنون تصور می‌شد منقرض شده‌اند، هنوز زنده هستند.

نویسندگان این مطالعه جدید نوشتند: ۱۷ گونه گیاهی بومی اروپا منقرض شده در نظر گرفته می‌شدند، اما پیشرفت دانش طبقه بندی و توزیع و همچنین فعالیت‌های خارجی، آنها را از وضعیت منقرض شده خارج کرده است. این گونه‌ها اکنون در یک چارچوب حفاظتی قرار گرفته‌اند.

اما فقط به این دلیل که اکنون مشخص شده این گونه‌ها منقرض نشده‌اند، به این معنی نیست که ایمن هستند.

«رافائل گووارتس» گیاه شناس باغ گیاه شناسی سلطنتی در انگلستان که البته در این مطالعه مشارکت نداشته است، می‌گوید: بدیهی است که این خبر خارق العاده‌ای است که این گیاهان منقرض نشده‌اند، ولی آنها هنوز هم به شدت در معرض خطر هستند.

اما این گونه‌ها چگونه کشف شدند؟ «جولیا آلبانی روچتی» زیست شناس گیاهی و دانشجوی دکترای تخصصی در دانشگاه «روما تره» در رم ایتالیا و همکارانش تصمیم گرفتند تا تحقیق کنند که آیا همه گیاهانی که در دسته بندی منقرض شده قرار دارند، آیا واقعاً منقرض شده‌اند؟ آنها با فهرستی از ۳۶ گونه که به طور رسمی به عنوان منقرض شده ثبت شده بودند، شروع کردند.

سپس آنها را با بانک‌ های بذر گیاهی، باغ‌های گیاه شناسی و بانک داده‌های عمومی مانند تسهیلات جهانی اطلاعات تنوع زیستی (GBIF) دوباره بررسی کردند.

اینجا بود که محققان متوجه تناقض‌هایی در داده‌ها شدند که منجر به این شد که ۱۷ گیاه که تصور می‌شد منقرض شده‌اند، هنوز وجود دارند.

حالا آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که این گیاهان یک بار دیگر به جمعیت خودپایدار برسند تا از خطر انقراض رهایی یابند.

این گیاهان اگرچه ممکن است هنوز منقرض نشده باشند، اما جمعیت آنها به شدت کم است و باید تلاش شود تا از حفظ آنها اطمینان حاصل شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو