jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۴۷۴۰   ۱۳ آبان ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۲

با افزایش شمار تلفات کرونا در کشور، نگرانی از ابتلا به این ویروس نیز تشدید شده و استرس و هراس حاصل از این موضوع در جامعه عیان‌تر شده است.

به گزارش جام جم آنلاین، به گفته کادر بهداشت و درمان و مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا،‌ موج سوم کرونا در حالی با شروع فصل پاییز حضور خود را در سطح جامعه هویدا کرده که بسیاری از مردم با گذشت هشت ماه از شیوع این ویروس همچنان خطر بالقوه آن را جدی نگرفته و با توجه به تاکیدات مکرر، همچنان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند.

تا کنون حدود ۳۴ هزار نفر از هموطنان جان خود را بر اثر ویروس کرونا از دست داده اند و از طرفی علاوه بر خطرات جسمی که بیماری کرونا برای مبتلایان به وجود آورده،‌ طبق اعلام سازمان نظام روانشناسی و مشاوره خطر اختلالات روانی از جمله استرس و اضطراب ابتلا به بیماری و همچنین افراد دارای بیماری زمینه ای در کنار فردی که دوران قرنطینه ابتلا به کرونا را سپری می کنند، مضاف بر آن فشارهای روحی و روانی اعضای خانواده و اطرافیان فرد بیمار را نباید از نظرها دور داشت.

با توجه به اینکه اکثریت مردم حضور کرونا را در سطح جامعه پذیرفته و سبک زندگی خود را با این ویروس تغییر داده اند، ‌هستند افرادی که همچنان در مواجهه با آن دچار اختلالات روانی شده و از این رو برای کاهش ترس و وحشت و پیشگیری از ابتلا به کرونا و همچنین مدیریت استرس نیاز است که در شرایط کرونایی هر یک از افراد جامعه به اشکال متفاوتی به استرس و حوادث‌ ناگوار واکنش نشان ‌دهند.

متخصص روان درمانگر و روانشناس بالینی روز سه شنبه به ایرنا گفت: در شرایط بحرانی به ویژه شیوع ویروس کرونا، ‌حتما پس از آگاهی مردم به نشانه‌های جسمی‌ و ذهنی اضطراب، اولین قدم مدیریت اشاعه کرونا یا هر نوع دیگری از بیماری است.

مهدی قاسمی اظهار داشت: در شرایط بحرانی افراد واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می دهند که از آن جمله می توان به اضطراب، استرس، اشتغال ذهنی مکرر با اتفاق، سردرگمی‌ و دوگانگی یا احساس کرختی اشاره کرد.

وی افزود: کرونا طی مدتی که از حضور آن در سطح جامعه می گذرد به گفته کادر پزشکی و متخصصان بیماری های ویروسی تاکنون به اشکال مختلف خودنمایی کرده که از این رو اختلالات روحی و روانی برای افراد از جمله تحریک‌پذیری یا وسواس، عصبانیت و از کوره در رفتن، بی‌خوابی و کابوس، ترس، خستگی، سردرد، عدم تمرکز، اسپاسم عضلانی، تپش قلب، حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی از طریق علایم اضطراب را به همراه داشته است.

این روان درمانگر تصریح کرد: مردم در شرایط پراسترس و بحرانی که در بیشتر مواقع غیرمنتظره است باید تلاش کنند تا حد امکان به خود یا دیگران برچسب ضعیف، ترسو یا غیرطبیعی بودن نزنند و در عین حال از موقعیت هایی که استرس را زیاد می کند دوری کنند.

وی گفت: در مواقع بحرانی برای کنترل اضطراب و استرس نیاز است که یک فرایند جامع برای مقابله با این اختلالات بخصوص برای مدیریت افراد حادثه دیده و پرسنل سرویس های امدادی و درمانی تعریف شود و تا حد امکان، آموزش برخورد با استرس پیش از وقوع حادثه، حمایت در صحنه حادثه، خدمات حمایت در فجایع، سرویس های پیگیری، حمایت از خانواده، برنامه های بیرون از اجتماع و برنامه های مفرح و سالم جهت مدیریت استرس در بحران در نظر گرفت.

قاسمی با بیان اینکه در مواقع بحرانی از وجود کودکان و سالخوردگان نباید غافل شد و در حضور آنان اخبار ناگوار مطرح نشود،‌ اظهار داشت: در مواقعی که وضعیت بحرانی است خانواده ها باید تلاش کنند از مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنند، مواد مخدر یا الکل برای سرکوب یا کاهش فشارهای روانی مصرف نکنند، برای کاهش اضطراب و استرس نفس عمیق بکشند و در صورت عدم تحرک کافی برای کارهای روزانه به پزشک یا روانپزشک مراجعه شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش