jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۸۴۷   ۰۷ اسفند ۱۳۹۸  |  ۱۷:۴۸

پمپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا در کنفرانس امنیت مونیخ اتهامات متنوعی را به ایران، روسیه و چین وارد کرد که بازتابهای متناسبی را نیز توسط مقامات رسمی جمهوری اسلامی و روسها و چینی ها در پی داشت.

اما یکی از موارد مهمی که می توان آن را به نوعی، رویای آمریکایی دانست و با وجود مطرح شدن آن توسط پمپئو و پوشش گسترده آن در ایالات متحده، بازخوردی در میان سیاسیون و حتی نظریه پردازهای دیگر کشورها نداشت، عبارات تامل برانگیز ذیل است. وزیر خارجه آمریکا، آزادی و دموکراسی را ارزش‌های غربی دانسته و افزوده، غرب در حال پیروزی است و ما با هم پیروز می‌شویم. فقط جغرافیا نشان نمی‌دهد که غرب کجاست. تمام کشورهایی که به آزادی و دموکراسی احترام می‌گذارند پیرو ایده غرب هستند.

این درحالی است که مهم‌ترین مشخصه دهه دوم قرن بیست و یکم کاهش تدریجی قدرت نسبی ایالات‌متحده و ایجاد بلوک های متعدد قدرت در تمدن غربی است.

آمریکا با رقبای نوظهور و قوی در شرق و در آسیا مواجه گردیده است، تا آنجا که بسیای اعتقاد دارند، رقبای نظامی و اقتصادی آسیایی، منجر به جابجایی شگفت‌آور هژمون برتر دنیا خواهد شد. این کانونهای نوین مترادف با بازگشت تاریخی مراکز قدرت از غرب به شرق و خاتمه چیرگی تمدن غربی بر سیاست و فرهنگ جهانی است.

موضوعی که یادآور زمانی است که در سده بیستم با افول قدرت بریتانیا، ایالات‌متحده سردمدارهژمونی غرب گردید.

بی تردید ایالات متحده با درک این شرایط، تلاش دارد، خود را در پناه تمدن غربی،نگاه داشته و خطر انتقال قدرت به شرق و ظهور دوباره آسیا به عنان کانون قدرت را برای دیگر کشورهای غربی ترسیم دارد تا مانند هفتادسال گذشته اروپا و آتلانتیک خرج و هزینه رویای آمریکایی را بپردازند و در سرپانگه داشتن این غول بی یال و دم اشکم که اسیر بدهی های تریلون دلاری، زندانیان بی شمار دارند.

جوزف نای چندی پیش اذعان به فرسایش قدرت نرم آمریکا کرد. شواهد مشخص است ریاست جمهوری دونالد ترامپ، باعث فرسایش قدرت نرم امریکا شده است.

در رأی گیری موسسه گالوپ که در 134 کشور برگزار شده است تنها 30 درصد به مطلوبیت ایالت متحده تحت رهبری ترامپ رای داده اند که کاهش 120 امتیازی در مقایسه با دوران اوباما است.مرکز تحقیقات پیو به این نتیجه رسیده است که چین با نرخ تایید 30 درصدی به جایگاه مساوی با امریکا رسیده و شاخص بریتانیایی قدرت نرم 30 نشان می دهد که امریکا از رتبه اول در سال 2016 به رتبه سوم تنزل پیدا کرده است.

اعتراف به این حقیقت توسط جوزف نای در حالی صورت می پذیرد که او بدون در نظر گرفتن قدرت رقیب خصوصا اسلام، پیش از این به ارائه منابع قدرت امریکا پرداخته و امریکا را تنها قدرت اقتصادی جهان با داشتن نیمی از 500 شرکت برتر جهان می دانست و در شاخص های اجتماعی نیز در زمینه جذب مهاجرین، ایالت متحده را در رتبه دوم و صادر کننده شماره یک فیلم های سینمایی در جهان می دانست وهمینطور در موارد دیگر که نشان می داد جوزف نای، بخش زیادی از قدرت نرم امریکا را در داشتن امکانات و تجهیزات می بیند و اکنون امیدوار است امریکا بعد از ترامپ، مجددا قدرت نرم از دست رفته خویش را بازیابی می کند.

رهبر معظم انقلاب در روزدانشجو براینکه بدون تردید آمریکا رو به افول است تاکید کردند و فرمودند: «این وضعیتی که آمریکایی‌ها دچارش شدند، عامل بلندمدّت دارد؛ اینها در طول تاریخ وضعیتی را به وجود آوردند که نتیجه‌اش همین است و به این آسانی‌ها علاج‌شدنی نیست. این سنّت الهی است، اینها محکومند به اینکه ساقط بشوند، محکومند به اینکه افول کنند، زایل بشوند از صحنه‌ی قدرت جهانی. باید اندیشمندان انقلابی ما آماده باشند برای روزگار نزدیک جهان بدون ابرقدرتی به نام آمریکا».هفتم اسفند 98

دکتر علی فهیم دانش - مشاور رئیس سازمان و مدیرکل امور بین الملل سازمان صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر