jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۴۳۰۱۶ ۰۱ دی ۱۳۹۸  |  ۱۳:۰۹

پیامدهای آشوبی که در پی افزایش قیمت بنزین در کشور رخ داد بسیار تلخ بود و ضربه سختی به بدنه اجتماعی مردم حتی طرفداران انقلاب و اقشار متوسط به پایین جامعه زد.

بازسازی اعتماد عمومی

این دلخوری‌ها در حالی رخ داد که مسئولان می‌توانستند با اقدامات صحیح و منطقی جلوی بسیاری از خسارت‌ها را بگیرند.

به هر صورت در شرایط کنونی باید فکری به حال آسیب‌دیدگان و خسارت‌دیدگان کرد و پای صحبت‌ها و درد دل‌های مردم مظلوم نشست و کاری کرد که مشکلات آنها مرتفع شود. در حال حاضر به نظر می‌رسد که بازسازی اعتماد عمومی به دولت و نظام و بخش‌هایی که خدشه‌دار شد از جمله اولویت‌هاست.

رهبر معظم انقلاب با دستوری که برای ملاطف و دلجویی از آسیب دیدگان صادر کردند پیشگام این کار مهم بودند.

اقدامات دیگری نیز از سوی برخی چهره‌ها و شخصیت‌ها صورت گرفت مثل حضور آقای قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در بین مردم ماهشهر و سفر آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به اهواز که بازتاب خوبی در پی داشت البته وظیفه اصلی در این زمینه متوجه دولت است و مسئولان دولتی باید برای دلجویی از مردم و حضور در میان آنها و شنیدن حرف‌‌ها و مسائل و مشکلاتشان زودتر از دیگر مقامات اقدام می‌کردند.

به هر صورت نباید این تصور پیش بیاید که عاملان و مجریان اصلی یک تصمیم، کاری را انجام می‌دهند که با تبعات همراه است و در پی آن بخش‌های دیگری از ارکان حکومت که از جایگاه اجرایی برخوردار نیستند برای حفظ انقلاب و اعتمادسازی مردم و دفاع از نظام و جبران خرابکاری‌ها پیشقدم می‌شوند.

اگر چنین رویه‌ای بدون اتخاذ اقدامی روشن از سوی مسئولان اجرایی باب شود ممکن است عادتی به صورت رسم همیشگی درآید که مدیران اجرایی تصمیمات اشتباه می‌گیرند و جبران آن را به گردن دیگران می‌اندازند.

معتقدم که دولت باید با مردم صداقت بیشتری داشته باشد و با بهره‌گیری از ابزارهای قانونی و حتی عذرخواهی بابت کوتاهی‌هایی که کرده زمینه جلب اعتماد عمومی را فراهم آورد. ‌

غلامرضا خواجه‌ سروی - کارشناس مسائل سیاسی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر