jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۵۹۵ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

امروزه ساختمان‌های نوین تلاش می‌کنند هر چه بیشتر از روش‌های سبز و دوستدار محیط‌زیست برای تأمین انرژی موردنیازشان استفاده کنند. علت مجهز کردن ساختمان‌ها به صفحه‌های خورشیدی برای تولید برق تجدیدپذیر بسیار متداول شده است.

نصب صفحه‌های خورشیدی فضا می‌گیرد و محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند. در بیشتر موارد این صفحه‌ها روی بام ساختمان‌ها نصب می‌شوند اما سطح وسیعی از نمای ساختمان‌های نوین را پنجره‌ها و شیشه‌ها تشکیل می‌دهند و ساخت پنجره‌هایی که بتوان از شیشه آنها برق گرفت بسیار جالب‌توجه خواهد بود؛ زیرا باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود. برای چنین کاری باید صفحه‌های خورشیدی شفاف ساخته شوند تا علاوه بر تولید برق امکان استفاده به صورت پنجره را داشته باشند. به تازگی پژوهشگرانی از کره جنوبی راهکاری ابتکاری، ارزان و کارآمد برای شفاف کردن صفحه‌های خورشیدی یافته‌اند.
صفحه‌های خورشیدی متداول از سیلسیوم بلوری ساخته می‌شود که مات است و نور از آن عبور نمی‌کند. شفاف‌کردن این صفحه‌ها از چالش‌های حوزه انرژی خورشیدی بوده است. پیشتر روش‌هایی برای این کار ارائه شده بود اما صفحه‌های خورشیدی شفاف تولیدشده با آن فناوری‌ها بازدهی بسیار کمتری نسبت به نمونه‌های غیرشفاف دارند و همچنین کاملا بی‌رنگ نیستند بلکه رنگی مایل به قرمز دارند. صفحه‌های خورشیدی مرغوب مات در بازار دارای بازدهی 20 درصد هستند؛ یعنی یک‌پنجم انرژی نور خورشیدی را که به آنها می‌تابد به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. اما بیشتر فناوری‌های پیشین تولید صفحه‌های خورشیدی شفاف بازده زیر 8 درصد دارند. بازدهی بهترین صفحه‌های خورشیدی شفاف کنونی تولیدشده به 12 درصد می‌رسد.
با روش جدیدی که محققان یافته‌اند می‌توان صفحه‌های خورشیدی شفاف با بازدهی بالا و همچنین کاملا بی‌رنگ تولید کرد. برای این کار سوراخ‌های بسیار کوچکی با قطر 100 میکرومتر (در ابعاد قطر موی انسان) با الگوی خاصی در صفحه‌های خورشیدی ایجاد می‌شود که امکان عبور نور را فراهم می‌کنند. این سوراخ‌ها به قدری کوچک است که با چشم قابل تشخیص نیستند اما باعث می‌شوند صفحه خورشیدی شفاف شود. مزیت مهم روش نوین ارائه‌شده آن است که از همان فناوری بسیار متداول ساخت صفحه‌های خورشیدی سیلیسیومی بهره می‌گیرد و فقط مرحله ایجاد سوراخ‌ها باید به آن اضافه شود. این در حالی است که روش‌های پیشین ساخت صفحه‌های خورشیدی شفاف از موادی کاملا متفاوت بهره می‌گیرند. این محققان تاکنون موفق شده‌اند به بازدهی 12درصدی در صفحه‌های خورشیدی شفاف برسند و در تلاشند که در مرحله بعدی بازدهی این صفحه‌ها را به 15 درصد برسانند.
پژوهشگران می‌خواهند با استفاده از صفحه‌های خورشیدی شفافی که تولید کرده‌اند پنجره بسازند. علاوه بر استفاده در ساختمان‌ها، این صفحه‌های خورشیدی شفاف را می‌توان در خودروها به کار گرفت. برای تولید پنجره‌های ایمن باید این صفحه‌های خورشیدی استحکام مکانیکی لازم را پیدا کنند.

محمد عادل‌پور

پژوهشگر دکتری برق

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر