jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۵۱۲   ۲۰ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفت و گو با دکتر امید مقدس، جراح لثه

لثه‌هایی که بیمار می‌شود

علائم اصلی بیماری لثه چیست؟

خونریزی از لثه هنگام مسواک‌زدن، گاهی طعم بد دهان، احساس خارش لثه و در مراحل پیشرفته‌تر، دندان لق می‌شود یا حرکت جزئی دارد. این علائم نشان می‌دهد که ماهیت بیماری مزمن شده و چند ماه و سال از ابتلا گذشته است.
علل بیماری لثه چیست؟
شایع‌ترین علت، بهداشت ضعیف دهان و دندان، مسواک ‌نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان است. مسواک ‌نزدن باعث ایجاد پلاک در دندان شده و بی‌توجهی به بهداشت دندان نیز در طولانی‌مدت باعث تشکیل جرم دندان می‌شود. وجود پلاک و جرم علت اصلی بیماری لثه است.
چند ساعت بعد از این‌که غذا می‌خوریم یک لایه نرم روی دندان تشکیل می‌شود که باید با مسواک آن را برداریم و سطح دندان حالت صیقلی پیدا کند. اگر مسواک نزنیم کم‌کم مواد معدنی روی دندان بیشتر و پلاک تشکیل می‌شود. پلاک با مسواک ساده برداشته می‌شود. اگر باز هم بهداشت رعایت نشود محتوای معدنی بیشتر و جرم تشکیل ‌شده و در نتیجه لثه متورم و چرکی می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد. رنگ طبیعی لثه صورتی روشن است. به‌خصوص جایی که لثه به دندان می‌رسد و اگر تیره باشد، نشان‌دهنده وجود واکنش است.
چرا در برخی افراد با وجود جرم‌گیری، تحلیل استخوان رخ می‌دهد؟
تحلیل استخوان هم به دنبال بیماری لثه اتفاق می‌افتد. برخی افراد بیماری لثه دارند و جرم‌گیری می‌کنند.
با جرم‌گیری بیماری لثه‌شان بهبود نمی‌یابد و نیاز به جراحی لثه دارند. بنابراین جرم‌گیری، درمان نهایی بیماری لثه نیست و فرد باید ارزیابی شود. در ضمن محکم یا طولانی مسواک‌زدن هم باعث تحلیل لثه می‌شود.
آیا عفونت لثه باعث پیوره می‌شود‌؟
عفونت لثه همان پیوره است که مسری نیست. در موارد خیلی نادر انواع ارثی بیماری لثه را داریم که این هم مسری نیست. رنگ لثه هم مثل رنگ پوست است. برخی لثه صورتی مایل به سفید دارند، برخی صورتی تیره. روی لثه ممکن است رنگریزه باشد. اگر یک بخش لثه سفید رنگ باشد شاید بیماری قارچی داشته باشد. گاهی هم مشکلات ویروسی در میان است که باید ارزیابی شود. همچنین تغییرات هورمونی می‌تواند باعث تغییر لثه شود. بارداری از ماه سوم تا هشتم می‌تواند باعث خونریزی لثه شود، اما همه اینها مستعد‌کننده است و اگر فرد بهداشت خوبی داشته باشد همه این موارد کنترل می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر