jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۰۴۳۷ ۱۲ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مرمت خانه منسوب به فردوسی در روستای پاژ در مراحل پایانی قرار دارد و تنها بازپیرایی محوطه اطراف آن باقی مانده است. این خبر خوش را احسان زهره وندی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس اعلام کرده است.

اما پاژ کجاست؟ روستای پاژ در محدوده شهر تاریخی توس و در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد، در تقاطع جاده کلات و کارد قرار دارد و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه سرای ایران است. پاژ یک خیابان اصلی با نام «فردوسی» دارد که از جاده کلات منشعب می‌شود و خیابان‌های فرعی آن نیز بر اساس همین خیابان اصلی شماره‌گذاری شده‌اند. زادگاه فردوسی سرسبز است و پوشیده از باغ‌های انگور.
حدود ۵۰۰ متری شمال پاژ ، تپه‌ای با قدمت نامعلوم قرار دارد که خرده سفال و کاشی‌های رنگارنگ اطراف و روی آن پراکنده‌اند و نشان از تاریخ کهن آن دارد. خانه فردوسی روی این تپه ثبت ملی شده قرار دارد.
راستی تا یادمان نرفته بگوییم که پاز یا پاژ در لغت به معنای هدیه است، و چه هدیه‌ای بهتر از فردوسی بزرگ، پاسدار زبان پارسی که این روستای زیبای کوچک به ما ایرانیان هدیه داده است./ جام‌جم دیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر