jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۰۴۳۷   ۱۲ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مرمت خانه منسوب به فردوسی در روستای پاژ در مراحل پایانی قرار دارد و تنها بازپیرایی محوطه اطراف آن باقی مانده است. این خبر خوش را احسان زهره وندی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس اعلام کرده است.

اما پاژ کجاست؟ روستای پاژ در محدوده شهر تاریخی توس و در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد، در تقاطع جاده کلات و کارد قرار دارد و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه سرای ایران است. پاژ یک خیابان اصلی با نام «فردوسی» دارد که از جاده کلات منشعب می‌شود و خیابان‌های فرعی آن نیز بر اساس همین خیابان اصلی شماره‌گذاری شده‌اند. زادگاه فردوسی سرسبز است و پوشیده از باغ‌های انگور.
حدود ۵۰۰ متری شمال پاژ ، تپه‌ای با قدمت نامعلوم قرار دارد که خرده سفال و کاشی‌های رنگارنگ اطراف و روی آن پراکنده‌اند و نشان از تاریخ کهن آن دارد. خانه فردوسی روی این تپه ثبت ملی شده قرار دارد.
راستی تا یادمان نرفته بگوییم که پاز یا پاژ در لغت به معنای هدیه است، و چه هدیه‌ای بهتر از فردوسی بزرگ، پاسدار زبان پارسی که این روستای زیبای کوچک به ما ایرانیان هدیه داده است./ جام‌جم دیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر