jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۸۵۴۰ ۳۰ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

با شروع فصل سرما و بروز وارونگی هوا، آسیب‌های تنفسی ناشی از آلودگی هوا بیش از قبل می‌شود

حبس آلودگی در ریه‌های شهر

با شروع فصل سرما، معمولا شاهد شدت گرفتن آلودگی هوا و افزایش میزان شاخص‌های آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و پرترافیک کشور هستیم. اگر در گذشته نه چندان دور تعطیلی مدارس صرفا به روزهای پربرف و یخ‌زده زمستانی مربوط می‌شد، در سال‌های اخیر شاهد روزهای ناسالم زیادی بر مبنای شاخص‌های آلودگی هوا هستیم که نه‌تنها مدارس را به تعطیلی می‌کشاند بلکه سلامت گروه‌های حساس جامعه و بعضا تمام افراد و گروه‌های سنی را به‌شدت تهدید می‌کند. پدیده وارونگی دما به دنبال سرد شدن هوا و کاهش آفتاب در فصول سرد سال رخ می‌دهد. پدیده‌ای که این روزها با نفوذ جریان‌های جوی هوای سرد به داخل کشور و کاهش چشمگیر دما کمی زودتر از فرارسیدن فصل زمستان شاهد آن هستیم. در این وضعیت هوای سرد به دلیل سنگینی، زیر لایه هوای گرم به دام می‌افتد و به دلیل نبود جریان هوا، مواد آلاینده در لایه پایینی به‌شدت انباشته می‌شود و کیفیت هوا را به سوی هوای ناسالم می‌کشاند. اما آسیب‌های کوتاه‌مدت و بلند ناشی از آلودگی هوا چیست؟ در چنین شرایطی چه افرادی بیشتر در معرض خطر خواهند بود؟ چه اقداماتی می‌تواند به کاهش صدمات ناشی از آلودگی هوا کمک کند؟

عسل اخویان طهرانی

دانش و سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر