jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۶۴۱۴ ۱۹ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

کاربران IMDBجهان چه نمراتی به فیلم‌های مصطفی کیایی و فیلم‌های کمدی پرویز پرستویی داده‌اند؟

شیب یا بام؟

«مطرب» تازه‌ترین اثر به‌نمایش درآمده از مصطفی کیایی به عنوان کارگردان و پرویز پرستویی به عنوان بازیگر است. در این دو صفحه از چند زاویه به این فیلم پرداخته‌ایم اما اینجا رفته‌ایم سراغ نظرات کاربران معتبرترین سایت سینمایی جهان و بانک اطلاعاتی جامعش رفته‌ایم تا ببینیم کیایی و پرستویی پیش از این چه نمراتی را از کاربران این سایت دریافت کرده‌اند. البته ما در ‌IMDB از یک سو صرفا رفته‌ایم سراغ فیلم‌هایی که مصطفی کیایی به عنوان کارگردان در آن حضور داشته و از سوی دیگر صرفا از فیلم‌های کمدی کارنامه پرستویی سراغ گرفته‌ایم تا اگر بخواهید مقایسه‌ای هم بکنید و این روند را به بررسی بنشینید، مقایسه فیلم‌ها صرفا در ژانری اتفاق بیفتد که به «مطرب» مربوط است.

[مصطفی کیایی حالا یک دهه است نبض مخاطب سینمای ایران را به دست دارد؛ هرچه می‌سازد پرفروش می‌شود یا دست کم اگر هم نتوان عنوان پرفروش را به برخی از آنها اطلاق کرد، می‌توان گفت همه‌شان بیش از آنچه به لحاظ مناسبات برقرار بر گیشه سینمای ایران انتظار می‌رفته فروخته‌اند. اما خب لزوما نسبت مشخص و وثیقی بین مقوله فروش و نظرات کاربران آن هم در سایتی چون IMDB برقرار نیست. جز ارتقای نمره از فیلم اول تا سوم، او از فیلم سوم تا ششمش، سراشیبی را به لحاظ نمرات کاربران این سایت تجربه کرده است. البته از «خط ویژه» تا «چهارراه استانبول» او کمتر از یک نمره سقوط کرده اما به هر حال همین هرم کاهشی، نشان‌دهنده اقبال کمتر مخاطبان به آثار او بوده است. آیا «مطرب» می‌تواند خطوط این هرم را دوباره از سراشیبی به ارتفاع برساند؟]

پرویز پرستویی سال‌های دهه 70 را با چند تجربه کمدی موفق سپری کرد و در دهه 80 با خلق شخصیت «رضا مارمولک» در فیلم «مارمولک» کمال تبریزی نمره عالی 5/8 را از کاربران IMDB دریافت کرد. پیش از این هم، وقت اکران فیلم «لس‌آنجلس ـ تهران» گزارشی در جام‌جم به قلم علی رستگار منتشر کردیم و خواستیم به این پرسش پاسخ بدهیم که بازگشت پرستویی به سینمای کمدی پس از دوری چندین ساله از ایفای نقش در چنین آثاری با چه کیفیتی روبه‌رو شده است. حالا هم رستگار در یادداشت امروزش، به تازه‌ترین ایفای نقش پرستویی در یک کمدی دیگر پرداخته است. نمرات او برای فیلم‌های کارنامه کمدی‌هایش پرنوسان است. بسیار بعید است «مطرب» بتواند به لحاظ نمرات کاربران به «لیلی با من است» و «مارمولک» حتی نزدیک شود، اما حتما نمره بسیار ضعیف فیلم قبلی یعنی «لس‌آنجلس ـ تهران» را می‌تواند بهبود ببخشد.]

صابر محمدی

ادبیات و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر