jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۵۹۵۴   ۱۴ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

اگرچه سران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در ایالات‌متحده آمریکا همواره مدعی برگزاری انتخابات آزاد در این کشور هستند، اما مؤلفه‌هایی ازجمله «ساختار کالج الکترال»، «نقش سوپردلیگیت‌ها یا نمایندگان ویژه رأی‌دهنده در احزاب»، «نقش هیات انتخاب‌کننده ویژه در ایالات مختلف» و فراتر از آن، نقش سران دو حزب سنتی آمریکا در حذف نامزدهای مستقل که از حمایت مالی ویژه‌ای برخوردار نیستند جملگی منتج به هدایت انتخابات در مجرا و مسیر مطلوب لابی‌های قدرت و ثروت در ایالات‌متحده می‌شود. بی‌دلیل نیست که هر بار در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پروسه «انتخاب نامزدهای نهایی انتخابات» و «شیوه رأی‌گیری بر اساس ساختار الکترال» مورد انتقاد شدید رأی‌دهندگان آمریکایی و رسانه‌های مستقل در غرب قرار می‌گیرد. در کنار این موارد، باید نقش «فرمانداری‌های ایالات» را نیز اضافه کرد که هر یک، در صورت بروز اختلاف در یک ایالت خاص (بر سر میزان آرای تخصیص‌یافته به دو نامزد نهایی) می‌توانند به‌راحتی و با رأی خود آرای عمومی را نادیده انگاشته و رأی به پیروزی نامزد موردعلاقه و مطلوب خود دهند. آنچه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 و در ایالت فلوریدا رخ داد، مصداق بارزی از این موضوع بوده است. جایی که «جب بوش» برادر «جورج واکر بوش» به‌عنوان فرماندار ایالت فلوریدا، عملاً آرای این ایالت را به سود برادر خود و نامزد حزب جمهوریخواه به گردش درآورد و مانع از پیروزی «ال گور» نامزد حزب دموکرات در این ایالت تعیین کننده شد. در انتخابات سال2016 میلادی نیز دونالد ترامپ به‌رغم کسب حدود سه‌میلیون رأی کمتر از رقیب خود هیلاری کلینتون، با استناد به ساختار رأی‌گیری ایالتی (کالج الکترال) توانست در انتخابات به پیروزی برسد و به کاخ سفید راه پیدا کند. در چنین شرایطی «انتخابات آزاد» صرفاً رؤیایی است که اکثریت قریب به‌اتفاق رأی‌دهندگان آمریکایی در حسرت تحقق آن به سر می‌برند. نمودار زیر تا حدودی ساختار کلی انتخاباتی آمریکا و خلأها و روزنه‌های نفوذ و سوءاستفاده از آن را برای مخاطبان تشریح می‌کند.

سعید صابریان

بین الملل

منبع: Infographicsarchive

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر