jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۲۳۳۰   ۱۷ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

چهره‌اش یک سال زودتر از شناسنامه‌اش به پختگی 40 سالگی رسیده است. صورتی آفتاب سوخته با چین‌هایی که موقرترش می‌کند.

ایستگاه صلواتی‌شان را چند متر قبل از ورودی شهر مهران علم کرده‌اند. سوله‌ای بزرگ و مجهز که قرار است همین روزها برای هر وعده میزبان چند هزار نفر از زائران اربعین باشد. علی، مسوول رسیدگی فنی به تجهیزات آشپزخانه و سردخانه‌ است. هر قدر هم که کلمه‌ «موکب» سر زبان مردم افتاده باشد خودشان می‌گویند اینجا «ایستگاه» است، چون پدران ما از چند سال قبل از شکوه رسانه‌ای اربعین، این سفره را داشته‌اند. علی می‌گفت نوجوان که بوده روزهای قبل از اربعین با رفقایش یک گاری آب سرد و نوشیدنی از خانه‌هایشان برمی‌داشتند و لب و جگر زائران را زیر آتش‌بار آفتاب مرز مهران خنک می‌کردند. آرام و موقر صحبت می‌کند و گاهی با دست لای خرمن قهوه‌ای و مشکی موهای حورا ـ دخترش- می‌گردد. می‌گوید آن سال‌ها که هنوز این پذیرایی‌ها و زوارداری‌ها رونق این‌چنینی نگرفته و رسانه‌ای نشده بود وقتی دست زائران شب‌مانده را می‌گرفتیم و به خانه می‌بردیم و پذیرایی می‌کردیم، تعجب می‌کردند. بعضی‌هایشان دم صبح که می‌خواستند بروند مرز دست در جیب می‌کردند که پول غذا و مسافرخانه را حساب کنند. علی تعمیرکار یخچال و کولرگازی است و زندگی‌اش از دخل یک مغازه‌ تعمیر لوازم خانگی در مهران می‌گذرد. اما یک ماه منتهی به اربعین مغازه را تخته می‌کند و همان کارش را در ایستگاه صلواتی‌شان زیر پرچم امام حسین انجام می‌دهد. می‌گوید روا نیست آدم این ایام را فکر کسب درآمد باشد. این روزها هر که با هر چه در توان دارد می‌آید که کاری را پیش ببرد. من هم تعمیرکاری را بلدم.

علیرضا رأفتی

روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر