jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۳۲۰۰۹   ۱۵ مهر ۱۳۹۸  |  ۱۵:۰۸

مرز‌های مجاز برای تردد زائران اربعین «مهران»، «شلمچه»، «خسروی» و چذابه» است.

شرایط مرز‌ها چگونه است؟

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، زائران می‌توانند از فرودگاه‌های تعیین شده یا مرز دریایی خرمشهر به مقصد بندر بصره نیز استفاده کنند.

زائران برای «سفر زمینی» به عراق عوارض خروج نمی‌پردازند، اما برای سفر هوایی طبق مصوبه مجلس باید هر نفر باید ۱۱۰ هزار تومان بپردازد و در فرودکاه نجف نیز ۱۵ دلار از هر زائر عوارض دریافت می‌شود.

پیش از حرکت به سوی مرز‌های زمینی، از باز بودن پایانه‌های مرزی و امکان خروج از مرز مربوطه اطمینان حاصل شود، زیرا ممکن است برخی گذرگاه‌ها بنا به شرایط در ساعاتی از شبانه‌روز باز نباشند. چنانکه در اواخر هفته گذشته مرز چذابه برای ساعاتی بسته شد و مرز خسروی نیز به خاطر شرایط داخل عراق به درخواست دولت آن کشور، برای چند روز بسته شد.

نحوه ورود و خروج زائران از مرز‌های خاکی، از طریق «ستاد مرکزی اربعین»، نیروی انتظامی و استانداری‌ ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

با توجه به حجم تقاضا برای دریافت گذرنامه در مناسبت اربعین نیز اداره گذرنامه اعلام کرد که امکان صدور این میزان گذرنامه را ندارد.

در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای با دولت عراق امضاء و قرار شد که آن‌ها برگه‌ای را به عنوان برگه «تردد زیارت اربعین» از سوی شهروندان ایرانی قبول کنند.

همچنین با توجه به کمبود محل اسکان و امکانات رفاهی در برخی پایانه‌های مرزی، بهتر است به گونه‌ای سفر آغاز شود که زائر، به اقامت در شهر‌های مرزی نیاز کمتری داشته باشد.

در هر صورت در مناسبت اربعین، شهر‌های مرزی که در مسیر حرکت زائران قرار دارند، آماده اسکان، پذیرایی و ارائه خدمات به زائران، در حد توان هستند. در صورت نیاز برای اقامت شبانه می‌توان شهر‌های همجوار با شهر‌های مرزی را نیز انتخاب کرد.

ازدحام در برخی مرز‌ها از جمله مهران به‌ویژه در روز‌های نزدیک به اربعین، تحمل و صبر بیشتری را می‌طلبد، بنابراین لازم است زمان ورود به این مرز‌ها خروج از آن‌ها مدیریت شود. تجربه زائران بر این است که بهترین زمان برای عبور از مرز‌ها صبح زود یا اول شب است.

مرز مهران

شهر مرزی «مهران» در منتهی الیه غربی استان ایلام قرار دارد و فاصله آن تا شهر ایلام ۸۵ کیلومتر است.

زائرانی که از این شهر وارد عراق می‌شوند پس از عبور از منطقه «زرباطیه» و شهر کوچک «بدره»، وارد شهر «کوت» شده و با عبور از «نعمانیه»، «شوملی»، «دیوانیه» و «شامیه» وارد شهر «نجف» می‌شوند.

طول این مسیر از پاسگاه مرزی «زرباطیه» تا بازرسی ورودی «نجف» ۳۰۲ کیلومتر است.

این مرز یکی از شلوغ‌ترین گذرگاه‌ها در مناسبت اربعین به شمار می‌آید که با توجه به جمعیت مراجعه‌ کننده، چادر‌هایی برای اسکان زائران و هلال‌احمر در این مرز برپا شده است.

اگر زائران شب به این گذرگاه مرزی رسیدند بهتر است، شب را در این مرز سپری کنند و صبح زود را برای حرکت پیاده انتخاب کنند؛ چرا که در «زرباطیه»، نقطه مقابل مرز مهران در خاک عراق امکانات رفاهی و بهداشتی مناسب و به اندازه ایجاد نشده و معمولا زائران به محض عبور از این مرز و ورود به خاک عراق، پیاده و یا سواره راهی دیگر شهر‌های عراق می‌شوند.

مرز شلمچه

این منطقه مرزی در غرب خرمشهر و نزدیک‌ترین نقطه مرزی به شهر «بصره» در کشور عراق است. مرز شلمچه جنوبی‌ترین مرز زمینی ایران و عراق و فاصله آن تا خرمشهر ۱۵ کیلومتر و تا بصره ۲۰ کیلومتر است.

زائرانی که از این مرز وارد عراق می‌شوند، پس از عبور از منطقه «شلمچه» و «تنومه» وارد شهر بصره شده و پس از آن به «سماوه» و «نجف» می‌رسند. طول مسیر از شلمچه تا نجف تقریباً ۴۶۰ کیلومتر است.

طبق اعلام وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی، مرز شلمچه برای تردد اتباع خارجی در نظر گرفته شده است. این اتباع برای خروج از این مرز‌ها نیز به ویزای دوبار عبور از ایران برای سفر به عراق نیاز دارند.

مرز چذابه

تنگه چذابه در ۱۷ کیلومتری شمال غربی شهر بستان قرار دارد. زائران پس عبور از منطقه «چذابه»، «شیب و مشرح»، وارد شهر «العماره»، سپس شهر «فجر» و منطقه «عفک»، «دیوانیه»، «شافعیه»، «شامیه» و پس از بازرسی «ابوصخیر» پس از طی ۳۷۲ کیلومتر وارد شهر نجف می‌شوند.

به گفته سردار حسین اشتری ـ فرمانده نیروی انتظامی ـ خودرو‌های کاپوتاژ می‌توانند از مرز چذابه تردد کنند.

مرز خسروی

«خسروی» در ۵۱ کیلومتری جنوب غربی شهر قصرشیرین از توابع کرمانشاه قرار دارد. مرز خسروی شمالی‌ترین مرز رسمی عبور و مرور زائران ایرانی است، ضمن اینکه قدیمی‌ترین مرز اعزام زائران به عراق هم هست و در دوران قبل از سقوط صدام نیز زائران از این طریق به عتبات عالیات اعزام می‌شدند.

زائران پس از خروج از ایران وارد منطقه مرزی «منذریه» و سپس شهر «خانقین»، «مقدادیه»، منطقه «بعقوبه» و «بغداد» شده و پس از آن به زیارت «کاظمین» مشرف می‌شوند. طول مسیر تا شهر کاظمین ۵۰۲ کیلومتر و تا کربلا ۵۱۳ کیلومتر است.

تردد با وسایل نقلیه تا مرز

در حرکت به سوی مرز و پایانه‌های خروج از کشور، معمولاً به دو نحو عمل می‌شود: یا با وسیله نقلیه یا به صورت پیاده. در صورت سفر با خودروی شخصی به سمت مرز‌های خروجی، پیش از آغاز سفر، از وجود فضای کافی در پارکینگ‌های عمومی در شهر‌های مرزی اطمینان حاصل شود.

برای تردد با وسایل نقلیه تا این مرز‌ها با توجه به شرایط جاده‌های آن منطقه، لازم است ضمن رعایت نکات ایمنی و قوانین راهنمایی و رانندگی، به موارد زیر نیز توجه شود:

مدارک معتبر رانندگی از جمله گواهینامه، کارت خودرو، بیمه نامه شخص ثالث و کارت معاینه فنی همراه باشد.

تجهیزات ایمنی، سرمایشی و گرمایشی خودرو بررسی شود و تجهیزات مناسب هر فصل همراه زائر باشد.

قبل از حرکت، نسبت به این که پلاک وسیله نقلیه فاقد خلافی جرایم رانندگی مستلزم توقیف است یا گواهینامه راننده، نمرات منفیِ مستلزم ضبط نباشد، بررسی و اقدام لازم صورت گیرد.

در صورت بروز هرگونه تصادفِ منجر به خسارت، ضمن حفظ آرامش، مناسب است با رعایت جوانب احتیاط، نسبت به هدایت خودرو‌های مورد تصادف به منتهی الیه سمت راست، اقدام شود و در اولین فرصت با تلفن ۱۱۰ تماس حاصل شود.

پس از توقف در پارکینگ مد نظر، حتماً نام پارکینگ و محل دقیق خودرو یادداشت شود. از علایم ثابت محیطی یا نرم‌افزار‌هایی که موقعیت مکانی را ثبت می‌کند، نیز می‌توان استفاده کرد.

از توقف خوردرو در خارج از محل‌های تعیین‌شده از جمله محل‌های خلوت، پارکینگ‌های ناشناس و فاقد صلاحیت، همچنین از توقف در مسیر سواره‌رو و سطوح با شیب تند خودداری شود.

هنگام ترک خودرو، از عملکرد قفل مرکزی و دزدگیر و غیر فعال شدن صدای دزدگیر اطمینان حاصل شود. * برای اطمینان بیشتر از لوازم امنیتی خودرو مانند قفل فرمان، قفل پدال و قفل زاپاس استفاده شود.

با توجه به ازدحام زائران، در حفظ و نگهداری از سوئیچ خودرو دقت شود.

هنگام پارک خودرو، فاصله مناسب طولی و عرضی با سایر خودرو‌ها رعایت شود.

استفاده از چادر خودرو در صورت همراه داشتن، به عنوان پوشش خودرو در برابر باران، آفتاب و گرد و غبار توصیه می‌شود.

هنگام ترک خودرو، اسناد معتبر، مدارک خودرو، اشیای قیمتی و وسایل مهم را درون آن یا روی باربند باقی نگذارید.

پس از توقف در پارکینگ‌های تعیین‌شده یا عمومی برای دسترسی به پایانه مرزی از اتوبوس‌های عمومی مشخص‌شده استفاده شود و در هنگام برگشت، حتماّ از اتوبوس‌های مربوط به پارکینگ خود استفاده شود.

اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌شود، محل دقیق پایانه اتوبوس‌های بین شهری به خاطر سپرده شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر