jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۰۹۳۷ ۰۹ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رئیس رسانه ملی در دیدار اعضای فراکسیون دیپلماسی عمومی و منافع ملی از مخاطب 80 درصدی تلویزیون گفت

بـاید زبـان مردم باشیم

رئیس سازمان صداو سیما با اعضای فراکسیون دیپلماسی عمومی و منافع ملی دیدار کرد. در این نشست علاوه بر دکتر علی عسکری ،‌ پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صداوسیما و همچنین اعضای فراکسیون دیپلماسی عمومی و منافع ملی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. رئیس صداوسیما در این دیدار با تأکید بر این‌که رسانه ملی باید زبان گویای مردم باشد، گفت: مشی ما در صداوسیما این است که باید ضمن حمایت از همه خدمتگزاران نظام به‌ویژه قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح، زبان گویای مردم باشیم و مسائل و مشکلات آنها را پیگیری کنیم.

تولید سریال‌ در نقد عملکرد دولت‌ها، امری متداول در دنیا است

دکتر علی‌عسکری در نشست با اعضای فراکسیون دیپلماسی عمومی و منافع ملی مجلس که بعد از بازدید از استودیوهای شبکه العالم در دفتر ریاست سازمان گرد هم آمده بودند، افزود: رسانه ملی
به طور 24 ساعته با ده‌ها شبکه رادیویی و تلویزیونی موضوعات و مسائل مردم را پیگیری می‌کند و البته معتقدیم در این زمینه تا نقطه مطلوب فاصله داریم و آن‌طور که باید مسائل و مشکلات مردم را
بیان نمی‌کنیم.
به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به تنوع و تعدد شبکه‌های رسانه ملی تأکید کرد: امیدآفرینی به مردم، تبیین خدمات سه قوه و تحکیم امنیت ملی، سیاست اصلی رسانه ملی است که به طور 24 ساعته در صداوسیما براساس آن برنامه پخش می‌شود و البته ممکن است در میان پخش انبوه برنامه‌ها با این خط مشی، اشتباهات جزئی رخ دهد که این اشتباهات به هیچ وجه از نگاه ما پنهان نمی‌ماند و به موقع اصلاح می‌شود.
وی افزود: برای تولید هر بسته رسانه‌ای هم باید به منافع مردم و هم به مصالح کشور که موضوعات بسیار گسترده‌ای هستند، توجه داشت و همین امر پیچیدگی کار را در رسانه بیشتر می‌کند.
دکتر علی‌عسکری با بیان این‌که اوضاع کشور در هر زمان اقتضائاتی دارد، گفت: ما راه نقد سازنده را در بیان مشکلات در پیش گرفته‌ایم و برای این امر روش نقد منصفانه را تدوین کرده‌ایم و بر آن اساس پیش می‌رویم.
وی با بیان این‌که تولید سریال‌ها و فیلم‌های انتقادی در نقد عملکرد دولت‌ها در دنیا، امری متداول است، گفت: باید تحمل دستگاه‌ها را در کشور برای شنیدن نقد مشفقانه بالا برد، ضمن این‌که رسانه ملی نیز باید دقتش را در بیان نقدها بالا ببرد و از روش‌های هنرمندانه به بهترین نحو استفاده کند.
رئیس رسانه ملی با بیان این‌که عدالت‌ورزی در رسانه بسیار سخت و پیچیده است، گفت: همه در رسانه باید اهل اخلاق و دین باشند و راه عدالت را در پیش گیرند که اگر بی‌عدالتی شود، قابل جبران نیست.
دکتر علی‌عسکری با اشاره به برخی هجمه‌ها علیه رسانه ملی گفت: برخی بنا دارند با رسانه بازی سیاسی کنند و اگر رسانه ملی درگیر چنین بازی‌هایی شود از مأموریت اصلی خود باز خواهد ماند و ما ضمن رصد فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور، مهم‌ترین دغدغه‌مان این است که درگیر چنین بازی‌های سیاسی نشویم.
رئیس سازمان صداوسیما از دسیسه دشمن برای تخریب رسانه ملی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ضربه زدن به نظام یاد کرد و گفت: رسانه‌های نظام سلطه مثل گرگی درنده در صدد حمله به افکار عمومی ما بودند تا به رویای براندازی نظام جمهوری اسلامی تحقق بخشند و ما در رسانه ملی با همان ابزار دشمن که رسانه بود توانستیم ذیل دیدگاه‌ها و منویات مقام معظم رهبری و همت و هوشیاری مردم سکان هدایت افکار‌عمومی را در دست بگیریم و رویای باطل دشمن را با تبیین خدمات 40 ساله انقلاب و تشریح دسیسه‌های دشمن برای ناامید کردن مردم، نقش بر آب کنیم.
وی برگزاری راهپیمایی با شکوه 13 آبان و 22 بهمن سال 97 را گواه این مدعا دانست و افزود: وقتی مردم هوشیار ما دیدند که دشمن چه نقشه‌ای برای مهم‌ترین دستاورد 40 ساله‌شان یعنی جمهوری اسلامی‌کشیده است و در عین حال برخی خدمات 40 ساله نظام را که در واقع خودشان آفریده‌اند را از قاب رسانه ملی با روشی هنرمندانه دیدند در راهپیمایی 13 آبان و 22 بهمن 97 آن‌گونه بی‌نظیر حاضر شدند و برای چندمین بار دشمن را شکست دادند.
دکتر علی‌عسکری با تأکید بر این‌که رسانه ملی یکی از ارکان مهم امنیت ملی است، گفت: اکنون رسانه ملی با وجود تمام محدودیت‌های مالی و مشکلات، قریب به 80درصد مخاطبان راپای خود می‌نشاند و همواره به عنوان مهم‎ترین دستگاه هدایت افکار عمومی‌شناخته می‌شود و از محبوب‌ترین دستگاه‌ها براساس نظرسنجی‌های مختلف است.
وی جلب رضایت گروه‌های مختلف مردم با تنوع قومیت‌ها و سلائق و عقاید گوناگون را کاری سخت خواند که رسانه ملی تلاش می‌کند آن را محقق کند.
رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به پشتوانه عظیم مالی رسانه‌های نظام سلطه از بودجه اندک صداوسیما در مقابل غول‌های رسانه‌ای دنیا یاد کرد و گفت: رسانه ملی با بودجه‌ای کمتر از یک چهارم فقط یک شبکه غربی به مدد تلاش‌های فداکارانه کارکنانش در مقابل صدها شبکه ضد انقلاب ایستاده است.
وی افزود: کشور ما به برکت رهنمودهای مقام معظم رهبری به قدرتی بزرگ در منطقه بدل شده است که اصرار روسای جمهور کشورهای مختلف برای دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس اخیر سازمان ملل نشانه‌ای کوچک از این اقتدار بود.
دکتر علی‌عسکری در پایان پخش ده‌ها فیلم و سریال از شبکه‌های ملی، فراملی و استانی و پخش سه سریال جدید از شبکه‌های سراسری را کاری سخت دانست که با وجود همه محدودیت‌های مالی و هجمه شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی ‌رها شده و در اختیار دشمن، به انجام رسیده است.

شبکه‌های برون‌مرزی پرچمدار نظام جمهوری اسلامی در عرصه جنگ نرم هستند

پیمان جبلی نیز در این نشست با ارائه گزارشی جامع از مأموریت شبکه‌های برون‌مرزی گفت: شبکه‌های برون‌مرزی در خط مقدم جنگ نرم ایستاده‌اند و در صحنه رقابت با شبکه‌های خارجی تلاش می‌کنند. وی افزود: معاونت برون‌مرزی برای انجام مأموریتش در عرصه بین‌الملل ارتباط تنگاتنگی با نمایندگان مجلس دارد، به‌ویژه نمایندگانی که در حوزه بین‌الملل و سیاست خارجی کار می‌کنند.
معاون برون‌مرزی از 32 شبکه رادیویی و 14 شبکه تلویزیونی این معاونت یاد کرد که برخی از شبکه‌های رادیویی آن قدمتی بیش از 70 سال دارند و در چند حوزه، قاره‌های آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه را پوشش می‌دهند.
وی گفت: با توجه به رشد فناوری به‌تدریج رادیوهای برون‌مرزی به سمت اینترنتی و چند رسانه‌ای شدن پیش می‌روند و سعی می‌کنیم از شبکه‌های اجتماعی نیز در این مسیر بهره ببریم.
جبلی از رویکرد خبری سیاسی شبکه‌های پرس‌تی‌وی، هیسپان‌تی‌وی و العالم یاد کرد و گفت: دیگر شبکه‌های تلویزیونی برون‌مرزی علاوه‌بر رویکرد خبری رویکرد متنوع‌تری از جمله پخش سریال‌ها و فیلم و برنامه‌های کودک به زبان‌های مختلف دارند. وی سپس گزارشی از توفیقات شبکه‌های برون‌مرزی در حوزه فضای مجازی، میزان بازدیدکننده‌های هر شبکه در صفحات مجازی و رتبه آنها در ارزیابی جهانی، (الکسا) ارائه کرد.
معاون برون‌مرزی رسانه ملی این توفیق را نشان از تشخیص درست جامعه هدف هر شبکه دانست که از شمال آفریقا تا آمریکای لاتین و قاره‌های دیگر را شامل می‌شود. جبلی گفت: برای اولین بار شبکه‌ای با زبان هوسا که ویژه غرب آفریقاست با توجه به عمق نفوذ راهبردی و علاقه‌مندی به پیام انقلاب اسلامی در قاره آفریقا راه‌اندازی کردیم که با توجه به محدودیت‌های مالی سازمان فعلا بر بستر اینترنت برنامه پخش می‌کند.
العالم سوری نیز از دیگر شبکه‌های برون‌مرزی بود که جبلی از آن به عنوان اولین شبکه رسانه ملی یاد کرد که تشکیلات آن از صفر تا صد در خارج از ایران ایجاد شده و با برنامه‌های متعدد برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتدار جمهوری اسلامی و اقناع افکار عمومی این منطقه راه‌اندازی شده است که با وجود عمر کوتاهش بسیاری از برنامه‌های این شبکه برجسته شده و مخاطبان زیادی جذب کرده است.
جبلی از راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی ایران‌پرس نیز یاد کرد که بنابر یکی از بندهایی که در حکم رئیس سازمان بر آن تأکید شده است بر شکست انحصار رسانه‎های غربی دلالت دارد و اکنون ده شبکه خبری دنیا درخواست اشتراک از این شبکه و خرید تصاویر آن را دارند.
وی هدف اصلی شبکه‌های برون‌مرزی، به‌خصوص شبکه‌های خبری این معاونت را شکست انحصار رسانه‎های غربی دانست و گفت: راه‌اندازی نهضت ترجمه و زبانگردانی که موجب تاسیس شرکت‌های اختصاصی در کشورهایی نظیر مصر، سوریه، آذربایجان و ... شده است نیز بر دیگر توفیقات معاونت برون‌مرزی افزوده است و ما توانسته‌ایم با زبان‌های مختلف مخاطب جذب کنیم.
معاون برون‌مرزی از رویکرد این معاونت در شبکه‌های برون‌مرزی که وحدت اسلامی و معرفی اسلام اصیل است، سخن گفت و با بیان این‌که بودجه‌های ارزی و ریالی شبکه‌های برون‌مرزی در مقایسه با شبکه‌ای چون شبکه الجزیره بسیار کمتر و حدود یک‌سوم بودجه این شبکه است، گفت: رسانه ملی نیازمند حمایت همه دستگاه‌ها خصوصا نمایندگان مردم در مجلس برای انجام مأموریت‌‎های رسانه‌ای خویش است.

شبکه‌های برون‌مرزی باید تقویت شوند
اعضای فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی نیز در این نشست به بیان دیدگاه‌هایشان درخصوص رسانه ملی پرداختند و خواستار توسعه سیگنال‌رسانی و پوشش صددرصدی در همه نقاط کشور، مطالبه و بیان مشکلات مردم، اعتمادسازی در مخاطبان رسانه ملی، رعایت بی‌طرفی در بیان مسائل و دیدگاه فراجناحی، توجه به فضای مجازی و تدابیر ویژه برای پیشروی متناسب با فناوری‌های روز رسانه، توجه به شهرهای مرزی و تکمیل پوشش شبکه‌ها در این نقاط، توجه به معیشت و اشتغال مردم شدند.
نمایندگان مجلس حاضر در این نشست همچنین بر اهمیت تقویت شبکه‌های برون‌مرزی رسانه ملی تأکید کردند و این شبکه‌ها را طلایه‌دار جبهه فرهنگی در مقابل رسانه‌های استکباری خواندند.
قدردانی از تولید سریال بانوی سردار و عملکرد خوب شبکه‌های برون‌مرزی خصوصا شبکه الکوثر که مطابق موازین اسلامی ‌به تبیین احکام برای مردم دنیا می‌پردازد نیز از جمله موضوعاتی بود که در این نشست بیان شد.
در این نشست بیش از 20 نفر از نمایندگان عضو در این فراکسیون که از طیف‌های متفاوت فکری در مجلس هستند صریح و صمیمی از انتقاداتشان به برخی برنامه‌های رسانه ملی گفتند و خواستار تعامل بیشتر برنامه‌سازان صداوسیما با نمایندگان طیف‌های مختلف خانه ملت شدند.
رئیس سازمان صداوسیما هم در پایان این نشست شنیدن نظرات مختلف تفکرات گوناگون مجلس را در این جلسه سه ساعته بسیار مفید ارزیابی کرد و افزود: همین نظرات متفاوت در این جمع محدود از مجلس نشان می‌دهد قبول داریم که نمی‌شود همه سلایق را در همه زمان‌ها راضی نگه‌داشت، پس باید قطب‌نمای حرکت ما منافع و مصالح ملی باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر