jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۹۲۵۴   ۲۸ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

با افزایش افراد چاق در جوامع پیشرفته نیاز به درمان جراحی چاقی در اغلب جوامع نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است. بالطبع روش‌های کم خطر تر از قبیل رژیم ورزش و تغییرات رفتاری وتغییرات شیوه زندگی نسبت به اعمال جراحی در اولویت قرار دارند.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت در سال 97 حدود 29 میلیون نفر در ایران از چاقی و اضافه‌وزن رنج می‌برند و بیش از یک میلیون نفر نیاز به اعمال جراحی چاقی دارند. همچنین شیوع چاقی در زنان ایرانی و جوانان در حال افزایش است. آمار‌ها از افزایش دو برابری مرگ‌های ناشی از چاقی و اضافه وزن در ایران حکایت دارد.لذا اعمال جراحی چاقی اعمال زیبایی نیستند و برای بهبود بیماری‌های متابولیک نظیر دیابت و فشار خون، چربی خون و... و بهبود کیفیت و امید به زندگی انجام می‌شود. اعمال جراحی برای بیمارانی توصیه می‌شود که BMI (شاخص توده بدنی ) بالای 40 دارند بدون این‌که هیچ بیماری زمینه‌ای داشته باشند یا این‌که BMI بیشتر از 35 دارند وبه بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط با چاقی مبتلا هستند. منظور از بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط با چاقی بیماری‌هایی از قبیل دیابت، فشارخون، آرتروز، آپنه خواب، نازایی و اختلالات مشابه هستند.نحوه محاسبه BMI از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم به قد به توان دو برحسب متر به دست می‌آید.
اعمال جراحی چاقی عموما به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی یا درون بین صورت می‌گیرد. برخلاف گذشته که اعمال جراحی با برش‌های بزرگ خط وسط صورت می‌گرفت در دنیای امروز این اعمال به‌صورت کم تهاجمی و از طریق چند برش کوچک یک تا دو سانتی‌متری قابل انجام است. عموما بستری نیز یک تا دو روز بیشتر نخواهد داشت و دوران ریکاوری معمولا بین هفت تا ده روز طول خواهد کشید .
اعمال جراحی متنوع و متعدد هستند و این‌طور نیست که فقط یک عمل جراحی وجود داشته و آن عمل برای همه افراد مناسب باشد. براساس شرایط بیمار و زمینه خانوادگی، آزمایش‌های قبل عمل و آندوسکوپی قبل از عمل، جراح و بیمار مشترکا تصمیم می‌گیرند چه روش جراحی را انتخاب کنند.
قبل از هرگونه عمل جراحی باید بیمار چندین بار توسط جراح و متخصصان بیمار ویزیت شود.جراح طی ویزیت ‌های قبل از عمل توضیحات کافی در مورد عوارض بیماری، خطرات، منافع و سیر درمان به بیمار ارائه خواهد کرد.

دکتر شهاب شهابی

فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر