jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۶۴۵۰ ۱۱ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

امشب، یعنی شامگاه دومین روز محرم، سر و سری است میان تکیه 300ساله «منبرگپ» بندرعباس، علم های قدیمی و بلندقامتش و آب‌های آبی خلیج همیشه فارس. امشب 12 بیرق حسینیه روی دوش ذاکران اهل بیت و فرزندانشان، طی آیین «علم شویی» راهی سواحل بندر می شوند؛ می روند تا تنی به آب بزنند و غسل و شست و شو داده شوند و پاک و طاهر به حسینیه برگردند.

امشب اگر خود را به نزدیک‌ترین نوار ساحلی بندرعباس به تکیه قدیمی شهر برسانید، بیرق هایی را می‌بینید که در تاریک​روشنِ دم غروب، با همراهی نوای دلنشین صلوات، تا سینه به دل آب فرو می‌روند و تطهیر می شوند و چه بهتر که بگوییم تطهیر می کنند و این دریاست که محتاج زلالی علم‌های مغروق شده در دریای بی کرانه سوگ خون خداست...
مراسم تطهیر که به پایان رسید، علم ها که به خانه و تکیه برگشتند، نماز مغرب و عشاء هم که خوانده شد، ذاکران و عزاداران دورشان حلقه می زنند، دعای مخصوص می‌خوانند و آمین
می گویند و پارچه های سبز و سرخ و سیاه نذری با عطر سلام و صلوات دورشان می پیچند.
حالا وقت آن است که « علم کشانی» که در روز عاشورا در پی «شیر و کتل‌ها» حرکت می کنند، در یک صف بایستند و کسانی که حاجت دارند برای حاجت روا شدن «نقل» بر سر «علم کشان» بریزند.
از فردا یعنی از سومین روز محرم تا نهمین روز،​ علم ها به منزل عشاق اهل بیت و آنها که نذری دارند، می روند و سوگواری و طهارت را با خود به آن منزل می برند.
و سرانجام پس از پایان عزاداری دهه محرم، پارچه های علم ها باز می شود و برای محرم سال بعد در حسینیه منبر گپ نگهداری می شوند.
این قصه بیرق هایی است که می گویند حکایتشان از تطهیر در آب پاک خلیج فارس آغاز می شود، ولی کیست که نداند حسین (ع)، حتی بیرق و کتل و روضه و نوحه‌اش به جهانی پاکی و طهارت می‌بخشد.

فاطمه مرادزاده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر