jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۴۶۱۹   ۰۲ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بررسی جام‌جم از رکود صنعت هتل داری در فصل رونق سفر حکایت دارد

هتل‌های بی‌ستاره

همه چیز از یک کلمه شروع می‌شود: رکود. واژه‌ای که می‌تواند بحران‌های زیادی در اقتصاد به وجود بیاورد. سونامی رکود وارد بازارهای زیادی شد و الان به صنعت هتل داری رسیده است. امسال هتل داران رونق زیادی نداشتند و نسبت به سال گذشته کاهش شدید ورودی مسافر را تجربه کردند. برخی کارشناسان اقتصادی رکود به وجود آمده در بازارهای مختلف را ناشی از کاهش قدرت خرید مردم عنوان می‌کنند و معتقدند زمانی که مردم توان خرید کالایی را نداشته باشند قیمت آن هرچقدر هم پایین بیاید باز هم در اولویت کالاهای اساسی قرار نمی‌گیرد و سعی بر کاهش هزینه‌ها بیشتر می‌شود. اکنون تعداد زیادی از هتل‌ها، اتاق‌های خود را از سرویس خارج کرده اند تا هم مالیات کمتری بپردازند و هم از افراد کمتری برای ارائه خدمات بهره بگیرند. کاهش ورودی به هتل‌ها باعث شده با از سرویس خارج شدن برخی اتاق هتل‌ها نیروهای آنها نیز تعدیل شوند و همه اینها از بحران در این بخش حکایت دارد.

غیرمجازها کبک شان خروس می‌خواند
جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتل داران ایران در این باره گفت: در سه سال گذشته هر سال نسبت به سال گذشته، کاهش ورودی مسافر به هتل داشتیم و رکود بیش از 30 درصدی صنعت هتل داری، نتیجه بی‌توجهی به این بخش مهم کشور است.
وی افزود: وضعیت اقتصادی مردم به گونه‌ای شده که برای اقامت و اسکان، هتل را انتخاب نمی‌کنند و در دوران رکود هتل داری، اماکن بی‌مجوز رونق می‌گیرند.
حمزه‌زاده به ورود دستگاه‌های دولتی برای اسکان مسافران اشاره کرد و ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش به امر اسکان مسافران اقدام می‌کند و از سوی دیگر، برخی منازل با بازسازی تاریخی به عنوان مرکز بومگردی از طریق فضای مجازی مسافر می‌پذیرند که این گونه اقدامات باعث شده 30 درصد ظرفیت هتل داری کشور خالی بماند و برخی اتاق‌ها از سرویس خارج شوند.
رئیس جامعه هتل داران ایران تصریح کرد: هزینه هتل داری در حالی افزایش یافته که میزان اشغال مسافر کاهش یافته و همین موضوع دلیلی شده تا این صنعت با مشکلات اساسی روبه‌رو شود. مالیات و بیمه بخش زیادی از هزینه هتل‌ها را پوشش می‌دهد و اگر دولت در ایام غیر اوج، مالیات و بیمه را تخفیف دهد یا معاف کند هتل‌ها می‌توانند با توان بیشتری به جذب مسافر اقدام کنند.
وی با بیان این‌که در بسیاری از کشورها از صنعت گردشگری مالیات دریافت نمی‌شود، گفت: صنعت گردشگری ایران می‌تواند ارزآوری زیادی داشته باشد اما ورود سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی به موضوع اسکان باعث شده مسافران داخلی و خارجی به صنعت هتل بی‌توجه باشند. اکنون ظرفیت‌های زیادی برای صنعت گردشگری وجود دارد، اما متاسفانه سفرها فصلی است که باید از فصلی بودن فاصله بگیرد تا هتل‌ها هم بتوانند خدمات بهتری ارائه کنند.

رزرو اتاق هتل 30 درصد کاهش یافت
در کشور حدود 86 هزار اتاق و 200 هزار تخت در هتل‌ها وجود دارد که طبق بررسی‌های خبرنگار ما 30 درصد از این میزان ظرفیت خالی است. تعداد رزرو اتاق هتل نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش یافته و همین موضوع باعث شده هتل‌ها به اجبار تخفیف‌هایی را برای جذب مسافر در نظر بگیرند که ظاهرا این تخفیف‌ها اثری هم ندارد.

چالش اصلی صنعت هتل داری
اگر حتی یک بار به شمال کشور یا شهرهای تاریخی سفر کرده باشید افرادی را خواهید دید که در کنار ورودی شهرها ایستاده‌اند و با تابلوی ویلا و خانه قصد اسکان مسافران را دارند. به گفته فعالان صنعت هتل داری، این افراد عاملی برای کسادی بازار هتل‌ها هستند. از سوی دیگر ورود برخی دستگاه‌های دولتی مانند آموزش و پرورش به بحث اسکان مسافران باعث شده بازار هتل‌ها کسادتر شود و این صنعت را به ورشکستگی نزدیک کند.

هتل داری، کاری غیراقتصادی است
محمد قانعی، کارشناس صنعت هتل داری هم گفت: دولت حمایت‌های لازم را از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت هتل داری ندارد و این کار تقریبا غیراقتصادی شده است.
وی افزود: مشهد تنها شهری بود که امسال با رکود مسافر مواجه نشد؛ اما با این حال هزینه مواد غذایی، مواد شوینده و دستمزد کارگر به اندازه‌ای بالا رفته که اداره هتل را سخت می‌کند.

رکود اقتصادی، دامن هتل‌ها را گرفت
محمدعلی فرخ‌مهر، رئیس اتحادیه هتل داران تهران درباره وضعیت هتل‌ها گفت: در تهران حدود 30 درصد کاهش اشغال اتاق اتفاق افتاده که البته این موضوع ارتباطی به گردشگر ندارد، به این دلیل که تهران شهر گردشگری نیست و جنبه تجاری و بازرگانی دارد از این‌رو هتل‌های دولتی با اعلام نرخ‌های غیرواقعی تا 70 درصد تخفیف مسافران را جذب می‌کنند و همین موضوع باعث شده بخش خصوصی در این صنعت فلج شود. وی با بیان این‌که تحریم‌های آمریکا تأثیر زیادی بر روند کار هتل‌های ارائه‌دهنده خدمات در تهران داشته افزود: در گذشته شرکت‌های خارجی زیادی برای بررسی وضعیت اقتصادی یا سرمایه‌گذاری وارد ایران می‌شدند، اما اکنون این آمار کاهش یافته و از سوی دیگر تخفیف‌های بدون حساب و کتاب هتل‌های دولتی از پول بیت‌المال باعث شده بخش خصوصی نتواند در این زمینه اقدامی انجام دهد. هتل‌های دولتی 5 ستاره خدمات 2 ستاره می‌دهند و از پول مردم به نفع خودشان استفاده می‌کنند. فرخ مهر با بیان این‌که هتل داران بخش خصوصی سود نمی‌برند، گفت: مبالغی که از مسافران دریافت می‌شود با کسر هزینه‌ها و پرداخت حقوق نیروی انسانی برابر است. این در حالی است که تخفیف‌های 30 تا 40 درصدی در هتل‌های خصوصی داده می‌شود، اما با این شرایط ضریب اشغال اتاق‌ها کاهش چشمگیری داشته است.

آمار تعداد اماکن اقامتی ایران

هتل هتل آپارتمان مجتمع مهمانپذیر پانسیون بوم‌گردی واحدهای بین‌راهی سفره‌خانه
1099 676 85 1316 144 540 2193 540

تعداد هتل‌های استانداردسازی‌شده

پنج ستاره چهار ستاره سه ستاره دو ستاره یک ستاره
11 23 29 29 30

نصف هتل‌های کشور خالی است
مدیرعامل گروه هتل‌های ایران‌گردی و جهانگردی گفت: در حال حاضر دارندگان هتل‌ها با مشکلات متعددی مواجه و هتل‌های کشور با نصف ظرفیت خود در حال خدمات‌رسانی هستند.
به گزارش اقتصاد آنلاین، رضا براتی گفت: عوامل متنوعی را می‌توان درخصوص مشکلات دارندگان هتل در ایران مطرح کرد؛ مهم‌ترین عامل این است که فروش هتل‌ها را آژانس‌های مسافرتی آنلاین انجام می‌دهند و سود اصلی را این آژانس‌ها دریافت می‌کنند و سود کمتری از پذیرش، عاید هتل‌ها می‌شود.
وی افزود: دومین عامل مربوط به موضوع مالیات‌ها اعم از مالیات بر درآمد بوده که هزینه‌های سنگینی را هم به هتل‌ها تحمیل می‌کند. علت دیگر به موضوع افزایش هزینه‌ها برمی‌گردد.
وی، در واکنش به حمایت دولت از صنعت هتل داری در کشور گفت: یکی دیگر از مشکلات دارندگان هتل این است که دولت هیچ یارانه‌ای را برای صنعت گردشگری اختصاص نمی‌دهد و حمایتی از این صنعت ندارد. مدیرعامل گروه هتل‌های ایران‌گردی و جهانگردی تصریح کرد: در حال حاضر مجموعه هتل‌های ایران‌گردی و جهانگردی که بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین گروه هتل داری کشور بوده با میانگین 52 درصد ضریب اشغال در حال فعالیت است و بسیاری از هتل‌ها درصد کمتری دارند اما به‌صورت کلی میانگین اشغال در هتل‌های کشور 50 درصد است.
وی در پاسخ به دلایل سودده نبودن صنعت هتل داری در ایران بیان کرد: علل متفاوتی در خصوص این موضوع وجود دارد که یکی از این دلایل این است که بسیاری از سازمان‌های دولتی، اقامتگاه یا مجموعه‌های رفاهی مخصوص به خود را دارند و این مهمان‌سراها باعث شده که مردم رغبت زیادی را برای استفاده از هتل‌ها از خود نشان ندهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر