jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۱۹۰۴ ۱۶ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

روزگار کودکی سیدحسن آیت چگونه گذشته است؟

اذان‌گویی در ایوان خانه

سید‌علی آیت از روزگار کودکی و زندگی خانوادگی‌شان هم روایت‌های جذابی دارد. او می‌گوید: ویژگی‌های اخلاقی برادرم کاملا منحصر به خود او بود. یادم هست وقتی بچه‌های محل به بازی‌های دسته‌جمعی می‌پرداختند، معمولا شرکت نمی‌کرد و اگر هم گاهی شرکت می‌کرد، فضا را به شکل مدبرانه‌ای به سمت یک محفل اخلاقی و علمی سوق می‌داد.

عادات کودکی و نوجوانی شهید آیت موضوع دیگری است که در خلال صحبت‌های برادر مدام به آن اشاره می‌شود.
سید‌علی درباره سید‌حسن این‌طور اظهارنظر می‌کند: برادرم داستان‌های تاریخی و روایت‌های مذهبی زیادی را از حفظ بود و بیان گرم و شیوایی هم داشت، به‌خصوص داستان‌های دنباله‌داری چون قصه حضرت یوسف(ع) یا داستان‌هایی از جنس بینوایان ویکتور هوگو را تعریف می‌کرد و همه را مشتاق شنیدن قسمت‌های بعدی داستان نگه می‌داشت.
او می‌افزاید: قصه‌ها را هم به‌قدری شیرین تعریف می‌کرد که افراد کار و زندگی و بازی خود را رها می‌کردند و منتظر می‌ماندند او دنباله قصه را تعریف کند. یکی دیگر از ویژگی‌های او، تقید به انجام تکالیف دینی بود. او از هفت هشت سالگی همراه پدر به مسجد می‌رفت و در نماز جماعت شرکت می‌کرد. هنگام غروب هم در جلوی ایوان خانه در کنار پدر با صدای بلند اذان می‌گفت!
سیدعلی ادامه می‌دهد: خانواده ما به‌رغم این‌که امکانات مالی مناسبی نداشت، اما به دلیل زمینه‌های مذهبی و فرهنگی قوی، بستر مناسب و آماده‌ای برای رشد فضایل اخلاقی بود. جد مادری ما می‌رسید به آیت‌ا... علی نجف‌آبادی از مجتهدان معروف زمانه خود و صاحب فضایل و کرامات بی‌شمار می‌رسید. ایشان با وجودی که مجتهد بزرگی بود از خود رساله‌ای باقی نگذاشت، زیرا معتقد بود با توجه به تغییر مسائل در گذر زمان، فتاوا هم تغییر می‌کنند و لذا اظهار نظر مکتوب چندان ضرورتی ندارد و رساله‌های افراد پس از فوت آنها از اعتبار می‌افتند و چندان استفاده‌ای ندارند.
او به بیان خاطره‌ای از زندگی جد مادری شان پرداخته و بیان کرد: گفته می‌شد عوامل حاکم وقت اصفهان هنگام سخنرانی ایشان، معابر را می‌بستند و با ضرب و شتم حضار و بازداشت وی در کنسولگری روس، مانع منبر رفتن ایشان می‌شدند.
برادر شهید آیت می‌گوید: عوامل و اوباش وابسته به حاکم اصفهان و کنسولگری روس، یک بار به منزل ایشان در نجف‌آباد حمله کردند و به ضرب و شتم ساکنان خانه پرداختند و در این میان ضربه‌ای به شکم همسر باردار ایشان خورد که موجب شد پسری که به دنیا آمد تا آخر عمر با اختلالات جسمی و روحی فراوانی دست به گریبان باشد! در آن جریان آیت‌ا... نجف‌آبادی را بازداشت کردند، اما به دلیل اعتراض مردم، حاکم اصفهان و کنسول روس ناچار می‌شوند ایشان را آزاد کنند. کنسول روس اموال مسروقه را پس می‌دهد، ولی اموال مسروقه توسط عوامل حکومتی اصفهان برگردانده نمی‌شوند!
سید‌علی آیت ادامه می‌دهد: جد پدری ما مرحوم حاج سید‌محمد نوریان، از خیرین معروف نجف‌آباد و مرجع حل مشکلات اهالی محل زندگی خود بود که به دلیل مخالفت با رفتارهای ضد‌اسلامی رضاخان، در اواخر عمر مدتی در بازداشت و زندان به سر برد و سرانجام با اعمال نفوذ آیت‌ا... آیت نجف‌آبادی از زندان آزاد شد. ایشان هم فرد تحصیلکرده‌ای بود و تحصیلات حوزوی را تا حد اجتهاد ادامه داد، اما بعدها به دلایلی، تحصیلات حوزوی را رها کرد و به کشاورزی پرداخت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر