jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۰۷۴۰   ۰۹ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

انتشار یک ویدئوی عجیب به بهانه 300هزارتایی شدن صفحه اینستاگرام یک زوج جوان حرف و حدیث‌های زیادی در فضای مجازی به را ه انداخته است

بیا لایک‌‌ها رو فوت کن!

موبایلش را می‌گیرد جلوی صورتم؛ عکسی از یک قبرستان می‌بینم! دست از کار می‌کشم و دنبال حرفی، نکته‌ای، چیزی در تصویر قبرستان می‌گردم. چیزی یادم می‌آید و بلافاصله برای روح پدر تازه در گذشته‌اش آرزوی آرامش می‌کنم، اما هنوز متعجبم! توضیح می‌دهد که بهترین سنگ قبر را خریده‌اند و سنگ قبر پدرشان را که در عکس می‌بینم با آنهایی که در پس زمینه هستند، خیلی فرق دارد؛ جنسش درجه یک است و گران‌ترین سنگ قبر موجود در بازار. شما بودید چه پاسخی می‌دادید؟ اظهار امیدواری می‌کردید که این سنگ، سال‌های سال برای پدر به رحمت خدا رفته‌اش کار کند یا چه جور تعارف دیگری؟ خدا فضای مجازی را نگیرد که از خیلی‌ها که حالا می‌توانند متفاوت بودن، خاص بودن، پولدار بودن، برتر بودن و خلاصه بودنشان را آنجا با صدای بلندتر در چشم تعداد بیشتری از آدم‌ها فروکنند و آنقدر لایک و دنبال‌کننده به تور بیندازند که بشود به آن فخر فروخت. دیده‌اید برای تولدها چه می‌کنند و چطور استوری‌های تبریک و بعد تشکر به خاطر تبریک را پشت سر هم ردیف می‌کنند؟ اما اگر فکر کرده‌اید ماجرا به همین جا ختم می‌شود، سخت در اشتباهید. موج‌های جدید «مرا ببین، من خاصم، من متفاوتم، من بی‌نظیرم و در نتیجه مرا دوست داشته‌باش» در راه است. دو مورد جذابش را همین یکی دو روز پیش شکار کرده‌ایم که در نوع خود بسیار حیرت‌انگیز است و دریچه‌های تازه‌ای به روی شما می‌گشاید.

مورد اول؛ جشن 300 هزارتایی شدن

یک زن و شوهر جوان صفحه‌ای راه می‌اندازند در اینستاگرام و شروع می‌کنند به انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی درباره زندگی‌شان. تا دلتان بخواهد تصاویر تجملی و خوش‌آب و رنگ و البته ظاهرا حسرت‌برانگیز در این صفحه دیده می‌شود؛ از سفر‌های دسته‌جمعی تا پیک‌نیک رفتن‌های دو نفره رویایی. نه توضیح عکس‌ها و ویدئوها از ادبیات و زبان جذاب و تاثیرگذاری برخوردار است، نه خود تصاویر چیز آموزنده یا هیجان‌انگیزی دارند جز همان که گفتم؛ همه چیز در صفحه این زوج تجملی و خوش‌رنگ‌و‌لعاب است.
درباره کاهش وزن، خوش‌اندامی، خرید لوازم آرایش، جشن عروسی و مقدماتش، جملات انگیزشی، خرید مبلمان و چیزهایی از این دست، چیزهایی در صفحه این زوج جوان نوشته شده اما هیچ‌کدام نه تازگی‌دارد و نه هیچ ویژگی منحصربه‌فردی که ارزش دنبال کردن داشته باشد جز همان که گفتم.
این زوج خوشبخت، تازگی‌ها به خوشبختی بزرگ‌تری دست پیدا کرده‌اند، آن هم 300 هزارتایی شدن تعداد دنبال‌کنندگان‌شان است. اینجاست که زوج جوان دست به جیب شده‌اند و به یک آتلیه فیلم و عکس در شمال شهر تهران سفارش داده‌اند به مناسبت 300‌ هزارتایی شدن صفحه‌شان برایشان یک ویدئوی جذاب بسازد! مگر مناسبت از این مهم‌تر داریم؟

ادامه مورد اول؛ کم‌کم 4 میلیون
دیروز به صرافت افتادیم ببینیم این زوج که امیدواریم خوشحال و خجسته باشند، چقدر بابت ویدئوی مذکور هزینه کرده‌اند. البته که هیچ بعید نیست هزینه‌ای پرداخت نکرده باشند. اما به هرحال با آتلیه‌ تماس گرفتیم و فهمیدیم ویدئوی جشن 300 هزارتایی صفحه این زوج در طالقان تصویربرداری شده است. یک روز تصویربرداری و استفاده از دوربین‌های مختلف از جمله هلی‌شات یا همان دوربین هوایی، چهار میلیون خرج برمی‌دارد. البته این رقم فقط برای تصویربرداری و مونتاژ ویدئویی است که در بهترین حالت بیشتر از چهار یا پنج دقیقه نیست.
چهار میلیون تومان را بگذارید کنار؛ پول لباس‌ها، چهره‌پردازی و هزینه رفت و آمد به طالقان و البته کیک و پذیرایی هم هست.
به این ترتیب، همین ویدئوی کوتاه جشن 300‌ هزارتایی شدن صفحه‌شان بین شش تا ده میلیون می‌توانست هزینه داشته باشد. البته به نظر می‌رسد بیشتر از 300‌ هزار نفر الکی الکی صفحه این زوج را دنبال و لایک می‌کنند و آنها راستی راستی از این لایک‌ها، سفارش و تبلیغ می‌گیرند. بنابراین پول نمی‌دهند که هیچ، پول هم درمی‌آورند.

مورد دوم؛ جشن 4000 تایی‌شدن
مورد دوم از اولی هم جذاب‌تر است؛ چون درباره زوج جوان مذکور دو نکته مهم وجود دارد که مورد دوم از آنها هم بهره‌ای نمی‌برد. اول این‌که زوج جوان اگر بیشتر از 300 هزار نفر دنبال‌کننده دارند، در عوض خودشان فقط 58 صفحه را دنبال می‌کنند و نکته دوم این‌که لااقل دارند از صفحه‌شان پولی درمی‌آورند، اما مورد دوم نه پولی از صفحه‌اش درمی‌آورد و نه دنبال‌کنندگانش به میل و رغبت خودشان آمده‌اند. چطوری؟ صبور باشید.
آقای محترمی که از قضای روزگار، هم روزنامه‌نگار است، هم مدیرعامل یک موسسه فرهنگی و هم سرپرست اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل یکی از شهرداری‌های کشور در یکی از کلانشهرها، در توییترش پستی گذاشته و از همکارانش که به مناسبت ده هزارتایی‌شدن صفحه اینستاگرام و 4000 تایی شدن توییترش به او هدیه داده‌اند، قدردانی کرده است.
باور کنید که جمله را اشتباه نخوانده‌اید. همکاران به دلیل جذب این همه دنبال‌کننده به او هدیه داده‌اند و آقای سرپرست هم بابت این هدایا و به مناسبت چند هزارتایی شدن، چندین عکس و متنی سرشار از قدرشناسی در توییتر منتشر کرده است.
وقتش شده درباره این‌که دنبال‌کنندگان این‌ آقای مدیر با میل و رغبت او را دنبال نمی‌کنند، توضیح بدهیم.
اگر به تعداد کسانی که خودش دنبال کرده نگاه کنید و ببینید که بیشتر از 3000 نفر را دنبال می‌کند، متوجه می‌شوید 90 درصد دنبال‌کنندگان آقای مدیر در جواب دنبال کردن او دارند صفحه‌اش را می‌بینند و دنبال می‌کنند.

آذر مهاجر

ادبیات و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها