jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۹۳۲۴   ۰۲ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

حال روانتان چطور است؟

چرا این‌قدر دماغ سربالا !

برخی افراد هستند که تصور می‌کنند خودشان بهترین فرد روی زمین هستند و در روابط بین فردی خود به شیوه‌ای رفتار می‌کنند که بقیه احساس می‌کنند افراد بسیار مغروری هستند و به دلیل نوع برخورد و رفتاری که دارند از محبوبیت برخوردار نیستند و نمی‌توانند روابط اجتماعی پایدار داشته باشند. این افراد علاوه بر این‌که خودشان را بهترین می‌دانند در عین حال دائم در حال ایراد گرفتن از دیگران هستند.

باید در نظر داشته باشیم این‌که افراد خودشان را دوست داشته باشند شایسته است و قابل تقدیر، اما افراط کردن در هر ویژگی باعث ایجاد مشکل می‌شود.
افراد ایرادگیر و خودبرتربین مایلند فقط در مورد مسائلی صحبت کنند که دلشان می‌خواهد و درگیری‌های ذهنی آنها هنگام مکالمه با دیگران در اولویت قرار دارد. آنها عقاید خودشان را صحیح می‌دانند و معتقدند دیگران نمی‌فهمند و نظرات دیگران هیچ اهمیتی برای آنها ندارد.
این افراد برآورده شدن خواسته‌های شخصی‌شان برایشان اولویت دارد و دائم در حال ایرادگرفتن از دیگران هستند و چنانچه به آنها بی‌توجهی شود، احساس خشم و ناراحتی می‌کنند و به جای احساس رقابت و پیشرفت، احساس حسادت و جنگ‌طلبی دارند.
این‌که ما بتوانیم نظر خود را در مورد دیگران ابراز کنیم، مهم است اما در مورد این افراد
ابراز عقیده کردن با تحقیر و سرزنش همراه است و به خودشان اجازه می‌دهند در تمام موارد
ابراز عقیده کنند و نظرات مخالف خود را به شیوه غیرصحیح بگویند.
این افراد به‌شدت به تایید شدن توسط دیگران نیاز دارند و چنانچه این نیاز آنها برآورده نشود، بقیه افراد را حسود قلمداد می‌کنند و تصور می‌کنند همه افراد نسبت به موقعیت و زیبایی و دانش آنها حسادت دارند و دائم به زبان می‌آورند که: هیچ‌کس چشم دیدن من و توانایی‌هایم را ندارد.
این گروه در روابط بین فردی خود نیز دچار مشکل می‌شوند و چون مدام از دیگران ایراد می‌گیرند، بنابراین روابط اجتماعی آنها متزلزل می‌شود و کسی حاضر نمی‌شود با آنها صمیمی شود.
این افراد در روابط شغلی نیز با مشکل روبه‌رو می‌شوند و انتظار دارند همکاران از آنها تبعیت کنند و چون همواره حق به جانب هستند، بنابراین احتمال این‌که دیگران با آنها برخورد کنند، زیاد است. برای درمان لازم است فرد مهارت‌های زندگی را بیاموزد و از روان‌درمانی و درمان‌های شناختی بهره بگیرد.

دکتر مهرنوش دارینی

روان شناس و مشاور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر