jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۱۲۰۹۷۶۹ ۱۳ خرداد ۱۳۹۸  |  ۱۵:۰۱

بعد از اعلام فیلم های اکران عید فطر هیاهو برای عدم اکران فیلم «زهرمار» زیاد شد، در صورتی که از طرف شورای صنفی اکران خبری مبنی بر اکران «زهرمار» در عید فطر اعلام نشده بود و تنها عوامل فیلم این خبر را منتشر کرده بودند.

هیاهو برای «زهرمار»!

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، این روزها فروش فیلم های سینمایی به هدفی تبدیل شده که هر وسیله‌ای را توجیه می‌کند و فرقی ندارد این فیلم به چه منظور و با چه موضوعی ساخته شده است.

تبلیغات منفی انگار تنها چاره رسیدن به فروش مناسب فیلمهاست و از هر بهانه‌ای برای رسیدن به فروش استفاده می‌شود. حربه توقیف و دست‌های پشت پرده‌ای که مانع از اکران و فروش فیلم‌ها می‌شود هم یکی از این روشهای تبلیغات منفی است.

حتی گاهی پروپاگاندایی علیه فیلم شکل می‌گیرد تا برای آن حاشیه‌سازی کند و در راستای این حاشیه سازی کنجکاوی مخاطب برانگیخته شود تا شاید فیلم بتواند فروش لازم را کسب کند.

به تازگی هم فیلم «زهرمار» به دنبال ایجاد این حواشی در راستای دستیابی به فروش و حاشیه‌سازی برای ایجاد کنجکاوی مخاطب است.

زمانی اعلام می‌شود که فیلم توقیف شده‌ است و زمانی دیگر از وجود دستهای پنهان برای ممانعت از اکران فیلم سخن می‌گویند.

حال اینکه فیلم هیچوقت توقیف نبوده‌است و مداحی هم مانع از اکران آن نشده است. تنها دلیل این است که فیلم «نبات» هنوز حق دارد در سینمای سرگروه خود به اکران ادامه دهد؛ درست مانند فیلمهای «سامورایی در برلین» و «تگزاس2»، آیا چون نبات یک فیلم اجتماعی است و نمی‌تواند آنطور که باید رضایت سینمای تجاری را جلب کند به هر دلیل از اکران باز بماند.

غلامرضا فرجی درباره این اتفاق گفته بود: «تعداد هفته اکران فیلم «نبات» به سرگروهی سینما زندگی هنوز تمام نشده است؛ به همین دلیل فیلم «زهرمار» در این لیست قرار نگرفت، اما پخش کننده این فیلم در حال رایزنی برای حل مشکل است تا به صورت توافقی جایگزینی صورت گیرد.»

یکی از راه‌های اعمال فشار و نفوذ توسط فعالان فیلم تجاری اعلام اخباری است که هنوز مورد تایید شورای صنفی نمایش قرار نگرفته تا بعد از اعلام، بتوانند فشار را برای دریافت مجوز اکران در زمان خود بیشتر کنند.

به اندازه کافی به فیلم های اکران رمضان ظلم شده‌است و به نظر می‌رسد بد نیست سینمای دولتی کمی مقابل این جریان سینمای تجاری بایستد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی از آنجا که خود رزمنده بوده، در سال‌های جنگ به معنای حقیقی کلمه با شهدا زندگی کرده و بعد از جنگ نیز همان ضرورت و رسالت را حس کرده و همان مسیر را ادامه داده است.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر