jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۱۲۰۹۷۶۹   ۱۳ خرداد ۱۳۹۸  |  ۱۵:۰۱

بعد از اعلام فیلم های اکران عید فطر هیاهو برای عدم اکران فیلم «زهرمار» زیاد شد، در صورتی که از طرف شورای صنفی اکران خبری مبنی بر اکران «زهرمار» در عید فطر اعلام نشده بود و تنها عوامل فیلم این خبر را منتشر کرده بودند.

هیاهو برای «زهرمار»!

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، این روزها فروش فیلم های سینمایی به هدفی تبدیل شده که هر وسیله‌ای را توجیه می‌کند و فرقی ندارد این فیلم به چه منظور و با چه موضوعی ساخته شده است.

تبلیغات منفی انگار تنها چاره رسیدن به فروش مناسب فیلمهاست و از هر بهانه‌ای برای رسیدن به فروش استفاده می‌شود. حربه توقیف و دست‌های پشت پرده‌ای که مانع از اکران و فروش فیلم‌ها می‌شود هم یکی از این روشهای تبلیغات منفی است.

حتی گاهی پروپاگاندایی علیه فیلم شکل می‌گیرد تا برای آن حاشیه‌سازی کند و در راستای این حاشیه سازی کنجکاوی مخاطب برانگیخته شود تا شاید فیلم بتواند فروش لازم را کسب کند.

به تازگی هم فیلم «زهرمار» به دنبال ایجاد این حواشی در راستای دستیابی به فروش و حاشیه‌سازی برای ایجاد کنجکاوی مخاطب است.

زمانی اعلام می‌شود که فیلم توقیف شده‌ است و زمانی دیگر از وجود دستهای پنهان برای ممانعت از اکران فیلم سخن می‌گویند.

حال اینکه فیلم هیچوقت توقیف نبوده‌است و مداحی هم مانع از اکران آن نشده است. تنها دلیل این است که فیلم «نبات» هنوز حق دارد در سینمای سرگروه خود به اکران ادامه دهد؛ درست مانند فیلمهای «سامورایی در برلین» و «تگزاس2»، آیا چون نبات یک فیلم اجتماعی است و نمی‌تواند آنطور که باید رضایت سینمای تجاری را جلب کند به هر دلیل از اکران باز بماند.

غلامرضا فرجی درباره این اتفاق گفته بود: «تعداد هفته اکران فیلم «نبات» به سرگروهی سینما زندگی هنوز تمام نشده است؛ به همین دلیل فیلم «زهرمار» در این لیست قرار نگرفت، اما پخش کننده این فیلم در حال رایزنی برای حل مشکل است تا به صورت توافقی جایگزینی صورت گیرد.»

یکی از راه‌های اعمال فشار و نفوذ توسط فعالان فیلم تجاری اعلام اخباری است که هنوز مورد تایید شورای صنفی نمایش قرار نگرفته تا بعد از اعلام، بتوانند فشار را برای دریافت مجوز اکران در زمان خود بیشتر کنند.

به اندازه کافی به فیلم های اکران رمضان ظلم شده‌است و به نظر می‌رسد بد نیست سینمای دولتی کمی مقابل این جریان سینمای تجاری بایستد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر