jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۰۰۵۳   ۲۱ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

سری جدید مجله علمی عصرگاهی «چرخ»، به مهم‌ترین رویدادهای قلمرو دانش و فناوری با نگاهی تخصصی اما به زبانی ساده و قابل استفاده عموم مردم می‌پردازد و در حضور نخبگان و استادان ممتاز عرصه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، مسائل روزمره زندگی مردم را از زاویه علم واکاوی می‌نماید.

این برنامه از بخشهای ثابت «صندلی علم سنج»، «اتاق دانشمند» و «علم به زبان ساده» برای تلطیف ذائفه مخاطبان و نگاه جذابتر به دانش و دانشمندان بهره میبرد؛ فصل جدید برنامه «چرخ» از 16 تیرماه با تیم جدید به روی آنتن شبکه چهار سیما رفته است.

به گزارش جامجم، الهه بهبودی تهیهکننده برنامه از سال ۸۶ تا ۹۷ پیوسته برنامههای ترکیبی مختلفی را در شبکههای مختلف روی آنتن برده و در برنامههایی مانند حقوقی، معارفی، نوجوان، خردسال، زنان و.... با شبکههای مختلف یک، دو، سه، چهار، قرآن، افق و جامجم همکاری داشته است. سری جدید مجله علمی شبکه چهار سیما با عنوان «چرخ» از شنبه 16 تیرماه به تهیهکنندگی الهه بهبودی به صورت هفتگی شنبهها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش میشود.

«الهه بهبودی» تهیهکننده برنامه «چرخ» مهمان این هفته «سیما گپ» بوده و به ارائه توضیحاتی در خصوص آن پرداخته است که شرح آن را در ادامه میخوانید.

تهیهکننده چرخ درباره اهداف این مجله علمی گفت: هدف اصلی «چرخ» عمومیسازی علم است، و در سه حوزه ارائه دادههای علمی به زبان ساده و همه فهم، آشنا کردن مردم با سازوکار علم و دانشمندان و شریک کردن مردم در سیاست گذاریهای علمی کشور و حساس کردن مخاطبان عام به اهمیت مشارکت عمومی فعالیت میکند.

بهبودی درباره انتخاب موضوعات مختلف در برنامه گفت: موضوعات برنامه به شکل هفتگی در اتاق فکر مورد بحث قرار میگیرد. این موضوعات مانند اتفاقات روز حوزه علم، مناسبتهای تقویمی و رخدادهایی مثل جایزه نوبل، سفر به ماه، برگزاری المپیاد زیست در ایران و دیگر مطالب علمی در شورای سردبیری با حضور تهیهکننده، سردبیر و خانم ندا سپانلو مدیر گروه دانش مورد بررسی قرار میگیرد.

تهیهکننده برنامه پیامک و فضای مجازی را پل ارتباطی «چرخ» با مخاطبان خود دانسته و افزود: این ارتباط هم با مشارکت در نظرسنجیها و هم با ارائه نظرات تخصصی موضوعی برنامه است، برای ما بسیار جای خوشحالی دارد که ما را قابل دانسته و بدون جایزه و قرعه کشی درگیر محتوای برنامه میشوند. وی با تائید حضور اسپانسر در بعضی از برنامهها یادآوری کرد: اسپانسر برای برخی برنامهها مثل جنگها و برنامههای سرگرمی هیچ لطمهای به برنامه نمیزند و در حوزه مالی کمک موثری برای سازمان میباشد، اما قطع به یقین حضور اسپانسر در برنامههایی که وجهه فرهنگی اجتماعی سیاسی و... دارد تلویزیون را از رسالت خودش که فرهنگ سازی است، دور میکند.

بهبودی آینده برنامه «چرخ» را با رویکرد جدید و قالبهای متنوع دانست و افزود: امیدوارم با تلاش جمعی مان «چرخ» در فصل پنجم که با رویکردی جدید و قالبهای متنوع استمرار پیداکند، شعار برنامه ما «میدانیم که همه چیز را نمیدانیم» است، و امیدواریم میل به دانستن را در میان مخاطبان تقویت کنیم و با پرهیز از دادههای سطحی اینترنتی و دعوت به دانستن آنچه فهمش به زندگی بهتر کمک میکند و همچنین دعوت مردم برای مطالعه و جستجو یدقیق و عمیق شدن در موضوعات به دانش مخاطب بیفزاییم، ما فقط خبر نمیخوانیم بلکه خبرها را تحلیل و بررسی میکنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر