jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۷۸۲۵ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

غواصان باستان شناس به تازگی محموله بار یک کشتی غرق شده در قرن ۱۷ میلادی را شناسایی کرده‌اند که حاوی جواهراتی، چون الماس و مروارید بوده است. به گزارش ایلنا، این کشتی با قدمت ۳۳۰ ساله که از هندوستان در سال ۱۶۸۴ به سوی انگلستان درحرکت بوده است به احتمال زیاد در اثر توفان در دریا غرق و بین ماسه‌های کف دریا درمنطقه کورنوال انگلستان محصور شده است.

طوفانهای اخیر در این منطقه سبب کنار رفتن ماسهها و نمایان شدن کشتی شده است. خدمه کشتی به نام پرزیدنت درطول سفرخود با مشکلات مختلفی ازجمله حمله دزدان دریایی و حتی گرسنگی و کمبود مواد غذایی مواجه شدهاند و درنهایت در نزدیکی پایان سفر در اثر طوفان شدید دریایی کشتی خود را از دست دادهاند.

بخشهایی از بدنه کشتی اولین بار ۲۰ سال پیش به وسیله غواصان شناسایی شد، اما غواصیهای جدید به کمک پدیده طبیعی طوفان سبب نوعی حفاری و نمایان شدن کل بدنه کشتی و حتی نشان روی آن شده است. مکان غرق شدن کشتی به نام محلی خطرناک در دریا برای غواصی و شیرجه زدن است و باستان شناسان ماموریت پرخطری برای بررسی بقایای کشتی غرق شده انجام دادهاند. محموله این کشتی حاوی الماس و مروارید بالغ بر صد هزار پوند ارزش دارد، درزمان غرق کشتی تنها دو نفر از خدمه زنده میمانند و تلاش ناکامی هم برای کشف محل کشتی در همان زمان انجام شده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر