jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۷۸۱۳   ۲۴ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اسپانیا - پرتغال زیر سایه اخراج لوپتگی

نبرد دشمنان قدیمی اروپا

رقابت فوتبالی پرتغال و اسپانیا یکی از قدیمی‌ترین رقابت‌های فوتبالی در قاره سبز به حساب می‌آید و تحت عنوان «نبرد ایبری‌» یا «دربی ایبری» شناخته می‌شود. شبه‌جزیره ایبِری در جنوب غربی اروپا قرار دارد و علاوه بر پرتغال و اسپانیا، کشورهای آندورا و جبل‌الطارق را نیز در‌بر‌می‌گیرد.

اولین دیدار این دو تیم در دسامبر 1921 بود که پرتغالیها با نتیجه 3 بر یک شکست خوردند. نکته جالب اینجاست که پرتغالیها برای رسیدن به اولین پیروزیشان 26 سال صبر کردند و در نهایت در سال 1947 با نتیجه 4 بر یک برنده شدند. البته رقابت این دو کشور علاوه بر فوتبال، جنبه تاریخی نیز داشته و مورخان آغاز خصومت این دو را سال 1581 میلادی اعلام کردهاند. اسپانیاییها میخواهند خاطره تلخ مردم این کشور از حذف در مرحله گروهی در جام جهانی 2014 را پاک کنند. در مقابل رونالدو و یارانش میخواهند نشان دهند قهرمانی تیمشان در یورو 2016 تصادفی نبوده و حرفهای زیادی برای گفتن در جام بیست و یکم دارند. برزیل اروپا هم در حالی در اولین بازی گروه B به مصاف اسپانیا میرود که تا پیش از این بازی 36 بار در دیدارهای مختلف رسمی و دوستانه با یکدیگر روبهرو شده بودند که شش پیروزی، 12 تساوی و 18 شکست را مقابل ماتادورها ثبت کرده بود. بهترین پیروزی اسپانیا مقابل پرتغال به مقدماتی جام جهانی 1934 باز میگردد که با نتیجه 9 بر صفر پیروز شدند. بهترین نتیجه پرتغالیها هم پیروزی 4 بر صفر این تیم در دیدار دوستانه 17نوامبر سال 2010 در لیسبون رقم خورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر