jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۰۵۷۳   ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

رهبر انقلاب در پاسخ به دروغ‌ها و تهدیدات رئیس‌جمهور آمریکا علیه مردم ایران

آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز به مناسبت هفته معلم در دانشگاه فرهنگیان حضور یافتند و در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان، منزلت و جایگاه والای معلمان را همچون معیشت آنان بسیار مهم و نیازمند توجه کامل خواندند و اجرای زمان‌بندی شده سند متقن و جامع تحول آموزش‌وپرورش را بسیار لازم و زمینه‌ساز نوسازی این دستگاه عظیم و سرنوشت‌ساز برشمردند.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، ایشان همچنین در سخنان مهمی درباره «آمریکا» و «برجام» با اشاره به استمرار عزت و عظمت ملت ایران و بینتیجه ماندن توطئههای دشمنان تأکید کردند: بارها گفته بودیم «به آمریکا اعتماد نکنید»، این هم نتیجهاش. درباره مذاکره با سه کشور اروپایی هم میگوییم به اینها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمینهای واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمیشود به این شکل حرکت را ادامه داد.

شما غلط میکنید!

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حرفهای سخیف و سبک دیشب ترامپ گفتند: این شخص علاوه بر بیش از ده دروغ آشکار، ملت ایران و جمهوری اسلامی را هم تهدید کرد که بنده از طرف ملت ایران به او می گویم «شما غلط
می کنید.» ایشان مسئله امریکا را مسئلهای مهم، جدی و غیر احساساتی بر شمردند و خاطرنشان کردند: دشمنی مستمر، عمیق و براندازانه آمریکاییها، دشمنی با اینجانب یا دیگر مسئولان کشور نیست بلکه خصومت با مجموعه نظام اسلامی و ملتی است که این نظام را انتخاب کرده و در راه آن حرکت میکند. حضرت آیتالله خامنهای در همین زمینه افزودند: حتی در دولت اوباما که نامه مینوشتند و
حرف هایی میزدند، در صدد براندازی بودند اما به دروغ میگفتند هدفمان براندازی نظام اسلامی نیست.

رهبر انقلاب در بازخوانی کوتاه روند منتهی به قرارداد برجام افزودند: وقتی مساله هستهای و تحریمها شروع شد، برخی چهرههای شناخته شده به اینجانب میگفتند «چرا بر روی مساله هستهای میایستید»، این مساله را کنار بگذارید تا آمریکاییها خباثت و دشمنی نکنند. ایشان افزودند: این حرف البته از چند زاویه غلط بود؛ یکی این که انرژی هستهای نیاز واقعی کشور است و تا چند سال دیگر، ایران به 20 هزار مگاوات برق هستهای نیاز دارد. رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کردند: میگویید برای تأمین نیاز خود به انرژی، «نفت» دارید اما مگر نفت، ابدی است؟ آیا وقتی نفت تمام شد تازه به دنبال امکانات هستهای برویم؟ آیا نسلهای آن روز ما را لعنت نمیکنند که چرا به موقع، سراغ انرژی هستهای نرفتید؟

آمریکا با اصل جمهوری اسلامی مخالف است

حضرت آیتالله خامنهای افزودند: همان موقع به این مسئولان میگفتم «انرژی هستهای بهانه است، اگر این را کوتاه بیایید آمریکاییها بهانه دیگری میگیرند» آنها میگفتند «اینجوری نیست» اما حالا دیدید که همینجوری است و آنچه میگفتیم تحقق یافت. ایشان افزودند: مسئله هستهای را به شکلی که مخالفان ایران میخواستند قبول کردیم و زیر بار رفتیم اما دشمنی آمریکا و بهانهگیری آنها تمام نشد. حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به بهانههای آمریکا درباره توان دفاعی و حضور منطقهای ایران، تأکید کردند: اگر فردا اعلام کنید که دیگر موشک تولید نمیکنیم یا برد آنها را محدود میکنیم این مساله تمام می شود، اما حتما یک بهانه و قضیه دیگر را مطرح میکنند چرا که دعوای آنها با ما بنیادی است و آمریکا با اصل جمهوری اسلامی مخالف است.

ایشان علت اصلی این خصومت شدید را پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی و کوتاه شدن دست آمریکاییها از ایران دانستند و افزودند: آنها می خواهند نظام را نابود و مجددا بر ایران دارای ذخایر مهم و موقعیت راهبردی حکمفرمایی کنند. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آمریکایی ها نوکرانی میخواهند که مانند برخی حکام کشورهای منطقه فقط اطاعت کنند اما جمهوری اسلامی عزت خود و ملت ایران را به رخ آنها میکشد و این عظمت و سرافرازی برای آنها قابل تحمل نیست. حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به نامهای که ترامپ چند روز قبل برای حکام کشورهای خلیج فارس فرستاده است، افزودند: رئیسجمهور آمریکا در نامه به این کشورها دستور میدهد که این کارها را بکنید و آن کارها را نکنید، آنها میخواهند با نظام اسلامی همین گونه رفتار کنند اما نمیتوانند چرا که جمهوری اسلامی ذلت ملت و کشور را در دوران قاجار و پهلوی به عزت و استقلال و ایستادگی تبدیل کرده و از منافع ملی خود کوتاه نمیآید.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان رفتار زشت و سخیف ترامپ را قابل انتظار خواندند و با اشاره به استمرار خباثت همه مسئولان مختلف آمریکایی در همه
سال های پس از انقلاب افزودند: کسانی که آن خصومتها را نسبت به ملت ایران انجام میدادند، اکنون استخوان هایشان زیر خاک است اما جمهوری اسلامی ایستاده است، این آقا هم روزی بدنش زیر خاک می رود اما جمهوری اسلامی همچنان ایستاده و سرافراز خواهد بود.

تضمین واقعی و عملی بگیرید

بخش مهم دیگری ازسخنان دیروز رهبر انقلاب اسلامی به «برجام» اختصاص داشت. ایشان با یادآوری تذکرات مکرر خود در جلسات خصوصی و عمومی به مسئولان درباره پرهیز از اعتماد به آمریکا افزودند: به مسئولین گفتیم قبل از هرقرارداد از طرف مقابل تضمینهای واقعی بگیرید و به حرف آنها اعتماد نکنید. حضرت آیتالله خامنهای با یادآوری شروط خود برای پذیرش برجام از طرف ایران گفتند: یکی از این شروط، تضمین کتبی و امضای رئیسجمهور وقت آمریکا مبنی بر برداشته شدن تحریمها بود، البته مسئولان محترم تلاش کردند اما نتوانستند و نتیجهاش این شد که بعد از دو سال و نیم عمل کردن ایران به همه تعهدات، رئیسجمهورآمریکا ضمن خروج از برجام، ملت ایران را تهدید هم میکند!

رهبر انقلاب اسلامی در فراز بسیار مهم دیگری از سخنانشان به برخی
حرف ها درباره ادامه دادن برجام با سه کشور اروپایی اشاره کردند و افزودند: من به این سه کشور هم اعتماد ندارم و میگویم به اینها هم اعتماد نکنید. اگر میخواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید والا فردا اینها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه دیگری خواهند کرد. ایشان خاطرنشان کردند: اینها گاهی در حال لبخند، خنجر را در سینه طرف مقابل فرو میبرند و با تعریف و تمجید ظاهری و این که ما میدانیم شما قرارداد را به هم نمیزنید، اهداف خود را دنبال میکنند. رهبر انقلاب اسلامی درباره کار با اروپاییها افزودند: این مساله بسیار حساس است، اگر توانستید تضمین قطعی و قابل اعتماد بگیرید که البته بسیار بعید است، اشکالی ندارد و حرکت را ادامه دهید، و گرنه نمیشود به این شکل حرکت را ادامه داد.

آزمون بزرگ مسئولان

حضرت آیتالله خامنهای، مسئولان کشور را در معرض آزمونی بزرگ توصیف و تأکید کردند: مسئولان در معرض «آزمون بزرگ» قرار دارند که آیا عزت و اقتدار این ملت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزت و منافع ملت به معنی واقعی کلمه تأمین شود. ایشان افزودند: البته خوشبختانه مسئولان هم همین مساله تأمین منافع را گفتهاند اما برای تحقق این هدف باید با دقت، هوشیاری و عاقلانه با اروپاییها روبه رو شد و به حرف مسئولان اروپایی اعتماد نکرد، چرا که صرف حرف زدن اعتبار ندارد و آنها در عالم دیپلماسی کاملا بیاخلاق عمل میکنند.

ضرورت تبیین جایگاه معلم

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، این دیدار را به لحاظ حضور در جمع جامعه عظیمالشأن معلمان، یکی از شیرین ترین دیدارها توصیف کردند و با اشاره به جمله معروف امام خمینی(ره) که معلمی «شغل انبیاء» است، خاطرنشان کردند: متأسفانه هنوز جایگاه و منزلت معلم به صورت واقعی در جامعه تبیین نشده و در اذهان عمومی شکل نگرفته است که این کار فقط با صحبت امکانپذیر نیست بلکه نیازمند برنامهریزی و کارهای هنری در ابعاد مختلف است. حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر این که تعلیم و تربیت عمومی باید در جهت برخورداری از عدالت و تربیت انسانهایی عدالتپرور، عدالتساز و عدالتخواه باشد، افزودند: جهتگیری و اهداف آموزشوپرورش در دوران 12 ساله تحصیل باید بهگونهای باشد که دانشآموز، جایگاه خود را در کاروان حرکت به سمت پیشرفت، بیاید و با احساس مسئولیت و با روحیه آزاداندیشی، راستگو، بلندهمت، شجاع، فداکار، پاکدامن و پرهیزکار، تربیت و تحویل جامعه شود.رهبر انقلاب اسلامی، عرصه تربیت جوانان والا و با انگیزه و با همت را عرصه یک جنگ بزرگ و واقعی دانستند و گفتند: برخی می خواهند لالایی بخوانند تا ما خوابمان ببرد و متوجه این جنگ نشویم، درحالیکه جریان مقابل نظام اسلامی بهشدت تلاش دارد از راه های مختلف مانع تربیت نسل جوان با چنین خصوصیاتی شود. ایشان با اشاره به وجود الگوهای برجسته و فراوان در جامعه، خاطرنشان کردند: ما برای تربیت نسل جوان منطبق بر اهداف و آرمانها و جهتگیریهای نظام اسلامی دچار فقر الگو نیستیم که سراغ فلان شخصیت تاریخی بیگانه برویم، بلکه الگوهای بزرگی همچون شهدای هستهای، شهید چمران، شهید آوینی و شهید حججی داریم که با احساس مسئولیت و با قدرت و عزت و برای افتخار و سربلندی ملت، در مقابل دشمن ایستادند.

واجبترین کارها، تحقق سند تحول

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با تأکید بر لزوم تعلیم «علم نافع» در آموزشوپرورش، گفتند: نباید نگرش به آموزشوپرورش همانند نگرش به دیگر دستگاهها و ادارات باشد زیرا این مجموعه، فرصت کمنظیر و 12 ساله برای انتقال صحیح و جامع آرمانهای انقلابی و ملی و نهادینهکردن هویت ملی در کودکان و نوجوانان در اختیار دارد. ایشان افزودند: آموزشوپرورش برای رسیدن به اهداف والای خود نیازمند نوسازی است و این نوسازی با تحقق سند تحول آموزشوپرورش
امکانپذیر است.رهبر انقلاب اسلامی، تحقق سند تحول را از واجبترین کارها برشمردند و گفتند: بهرغم اقدامات انجامگرفته اما گزارش ها نشان میدهد، تا کنون فقط کمتر از 10 درصد از سند تحول آموزشوپرورش تحقق یافته است. حضرت آیتالله خامنهای تأکید کردند: مطالبه اصلی من از آموزش و پرورش این است که برای تحقق سند تحول، زمانبندی دقیقی معین و این سند اجرا شود. ایشان یکی دیگر از کارهای ضروری برای تحقق سند تحول آموزشوپرورش را آشنایی بدنه آموزشوپرورش با این سند دانستند و در خصوص معاونت پرورشی نیز گفتند: من بارها بر موضوع معاونت پرورشی تأکید کردهام و انتظار این است وزیر محترم که فردی با انگیزه و با نشاط هستند، این موضوع را بهطور جدی پیگیری کنند.

برخی مفاد سند 2030 در حال اجرا است!

یکی دیگر از نکاتی که رهبر انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار دادند، توجه همهجانبه و کاملا حرفه ای و بدون تبعیض به موضوع تیزهوشان و مدارس سمپاد بود.

حضرت آیتالله خامنهای در ادامه در خصوص سند 2030 نیز گفتند: من سال گذشته، رسماً و علناً و با قاطعیت، اجرای این سند انحرافی را منع کردم که با استقبال مسئولان هم مواجه شد اما شنیدهام در بخشهای مختلف، برخی مفاد سند 2030 در حال اجرا است که این به معنای قراردادن مهمترین مساله کشور، در اختیار بیگانگان است. ایشان افزودند: معنی ندارد کشوری همچون ایران با این سابقه و فرهنگ و با این نظام مقتدر، برنامه های آموزشی و تربیتی خود را از دیگران بگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به موضوع دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه های تربیت معلم پرداختند و گفتند: دانشگاه های تربیت معلم باید از نظر کیفی و کمّی توسعه یابند زیرا تا چند سال آینده تعداد زیادی از معلمان بازنشسته میشوند و کشور با بحران کمبود معلم مواجه خواهد شد. حضرت آیتالله خامنهای با تأکید بر اینکه «معلمی» یک حرفه هنری و تخصصی است و نیاز به آموزش دارد، خاطرنشان کردند: متأسفانه در خصوص دانشگاه فرهنگیان و دانشگاههای تربیت معلم کوتاهی شده است و این دانشگاهها از لحاظ استاد، بودجه و فضای آموزشی دچار کمبودهای جدی هستند.

ایشان از وزارت علوم، سازمان مدیریت و سازمان امور استخدامی خواستند با همکاری وزارت آموزشوپرورش این مشکلات را برطرف کنند و سهمیه جذب اعضای هیأت علمی این دانشگاهها را افزایش دهند. حضرت آیتالله خامنهای در خصوص جذب اساتید برای دانشگاههای فرهنگیان تأکید کردند: اساتید این دانشگاه ها باید از لحاظ خصوصیات فکری و از لحاظ علمی و تدیّن و روحیه انقلابی، جزو شاخصترینها و منطبق با معیارهای سند تحول باشند. ایشان با تأکید بر این که هستههای گزینش در رعایت این معیارها نباید هیچگونه مسامحهای انجام دهند، اساتید و دانشجویان دانشگاههای تربیت معلم را به انس با آثار شهید مطهری توصیه کردند.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان، آینده کشور را روشن و متعلق به ملت بویژه جوانان عزیز این سرزمین دانستند وتأکید کردند: آینده ایران ما، بدون تردید به مراتب بهتر از امروز خواهد بود. رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان در جمع مسئولان وزارت آموزشوپرورش، جمعی از اساتید دانشگاههای فرهنگیان و شهید رجایی و نمایندگان معلمان استانها حضور یافتند. حضرت آیتالله خامنهای در سخنان کوتاهی با تأکید بر این که هزینهکردن منابع در بخش آموزش در واقع سرمایهگذاری برای آینده کشور است، افزودند: اگر این سرمایهگذاری امروز انجام نشود، فردا خسارت آن را همگان خواهند دید. ایشان با انتقاد از برخی تعابیر غلط مبنی بر
این که دستگاه هایی چون آموزشوپرورش بودجه کشور را میبلعند، گفتند: نباید این افکار انحرافی مبنای تأمین بودجه آموزشوپرورش با شیوههای شکبرانگیز و مشکلزا قرار بگیرد، بلکه آموزشوپرورش باید همچون گذشته به صورت دولتی اداره شود.

برنامهریزی در آموزشوپرورش با تکیه بر سند تحول بنیادین

بطحایی وزیر آموزشوپرورش در گزارشی، معلمان را کانون اساسی و مؤثرترین عنصر در نظام تعلیم و تربیت خواند و گفت: برنامهریزی و تحول در آموزشوپرورش با تکیه بر سند تحول بنیادین آن، پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، کیفیتبخشی به مدارس دولتی و افزایش اختیارات آنها، کاربردی کردن آموزشها و توسعه مهارتها از مهمترین رویکردها و اقدامات انجامشده در آموزشوپرورش بوده است.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان، عادلی رئیس پردیس دانشگاهی نسیبه، زهره اسلامینیا دانشجومعلم دانشگاه فرهنگیان، دکتر سهراب مروتی استادمعلم دانشگاه فرهنگیان و رامین نصیری معلم نمونه کشوری به نمایندگی از دانشجویان و استادان دانشگاه فرهنگیان و معلمان کشور به طرح دغدغهها و دیدگاههای خود پرداختند.

محورهای مطالب مطرح شده به این شرح بود:

لزوم حمایت همه جانبه از دانشگاه فرهنگیان و ارتقای کمی و کیفی آن

ضرورت نهادینه کردن علم، ایمان، مهارت و کارآفرینی در دانشآموزان

انتقاد از اجرایی نشدن سند تحول بنیادین آموزشوپرورش

لزوم توجه جدی به معیشت و منزلت اجتماعی فرهنگیان

لزوم اصلاح ساختار جذب هیأت علمی و نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان

نیاز به جذب و افزایش تعداد معلم با توجه به افزایش تعداد دانشآموزان و بازنشستگی تعداد زیادی از معلمان در سالهای آینده

ضرورت تحقق عدالت آموزشی و توجه به دانشآموزان مناطق محروم و عشایری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیایید یک کاری بکنیم

بیایید یک کاری بکنیم

هر عکسی یک نقطه طلایی دارد، یعنی یک جایی در عکس، کانون عکس است و مشت محکم می‌کوبد وسط قرنیه‌هایت، وسط قلبت. عکسی را حامد به واتس‌اپ می‌فرستد.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر