jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۱۱۱۷۰۳۴ ۰۹ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

این روزها آرام آرام به جشن بزرگ سینمای ایران یعنی فیلم فجر و روزهای خوب پرده نقره‌ای نزدیک می‌شویم. ما هم گفتیم بیاییم به جای پرده نقره‌ای درباره گیاه برگ نقره‌ای یا همان ابری نقره‌ای با شما صحبت کنیم.

گیاه ابری نقره‌ای، گیاهی است همیشه سبز، برای همین در فصل سرما و زمستان هم در هر مرکز فروش گل و گیاهی که تشریف ببرید می‌توانید آن را تهیه کنید که علاوه بر محیط خانه بیشتر برای فضاسازی ورودی‌های آپارتمان یا باغچه‌های کوچک هم کاربرد دارد بخصوص در زمستان که کمتر گیاهی را می‌توان یافت که طراوت و سبزی خودش را حفظ کند و در عین حال زیبا هم باشد. کافی است ابری نقره‌ای را در کنار رزماری قرار دهید تا از فضای سبزتان لذت ببرید.

این گیاه بومی منطقه مدیترانه است و اولین‌بار هم در همان حوالی کشف و دیده شد و به‌خاطر برگ‌های مخملی و نقره‌ای رنگش به ابری نقره‌ای معروف شده است. این گیاه حدود 50 سانتی‌متر تا یک متر رشد می‌کند و ساقه‌های آن در پایه سفت و چوبی است. جالب است بدانید که این گیاه در فصل بهار و اوایل تابستان گل هم می‌دهد، گل‌های ابری نقره‌ای، زردرنگ است و حالت وحشی زیبایی به گیاه می‌بخشد.

اصول نگهداری

نور: ابری نقره‌ای آفتاب دوست است آن هم آفتاب تند، پس فکرش را نکنید که آن را در سایه قرار دهید، نور کم بشدت روی رشد و طراوت گیاه تاثیر منفی می‌گذارد.

خاک: مانند اغلب گیاهان محیط باز خاک ماسه‌ای یا شنی خوب بهترین خاک برای آن است.

دما: دمای بین 16 تا 22 درجه دمای مناسب برای رشد این گیاه است ولی ابری نقره‌ای نسبت به سرمای زمستان حتی برف مقاومت عجیبی دارد.

آبیاری: آبیاری متوسط برای این گیاه مناسب است، یعنی هفته‌ای دو تا سه بار آن را آبیاری کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که ابری نقره‌ای، کم‌‌آبی را خوب تحمل می‌کند.

در پایان یک نکته را هم بگویم که شاید برایتان جالب باشد، ابری نقره‌ای گیاهی دارویی هم هست و برخی پزشکان طب سنتی از آن برای درمان آب‌مروارید و ورم چشم استفاده می‌کنند ولی حواس‌تان باشد که حتما باید زیرنظر پزشک و با دستور و روش متخصص طب سنتی باشد و استفاده سرخود از آن می‌تواند عوارض جدی در پی داشته باشد.

نسیبه سادات میرباقر/ مهندس کشاورزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر