jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۰۴۸۹۸ ۳۰ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۳:۴۰

پاسداشت شب یلدا از بعد اجتماعی و روانشناختی اثرات خیلی خوبی دارد. یکی از کارکردهای آن بحث حمایت اجتماعی است. جمع شدن خانواده کنار هم نشانه همین حمایت اجتماعی است. حافظ خوانی و شاهنامه‌خوانی توسط ریش سفیدان خانواده در راستای همین حمایت اجتماعی است. این اتفاق می‌تواند احساس ادراک حمایتی خانواده و حمایتی اجتماعی ایجاد کند.

یلدا به جامعه جان می‌دهد

کارکرد دیگر شب یلدا در بحث هویت اجتماعی است. به این مفهوم که ما خودمان را به عنوان یک ایرانی با ‌رسوم و آدابی بشناسیم و در واقع یک انسجام هویت پیدا کنیم. جشن گرفتن شب یلدا برای ما به نوعی هویت اجتماعی می‌سازد. اثر مهم دیگر اجتماعی، پاسداشت شب یلدا در ایجاد نشاط اجتماعی است. این کارکرد از آنجا مهم است که می‌تواند حال ما را بهتر کند. آن هم در شرایطی که به دلایل بسیار و وجود برخی بحران‌ها جامعه ما دچار افسردگی است.

بنابراین وجود چنین آیینی‌می‌تواند در افزایش نشاط اجتماعی کشور بسیار نقش داشته باشد. در جامعه‌ای که ما باید هر مساله‌ای را بهانه کنیم برای تزریق شادی به مردم آن هم وقتی مسئولان تلاشی برای ایجاد این شادمانی نمی‌کنند شب یلدا می‌تواند بهانه بسیار مناسبی برای ایجاد شادمانی میان مردم باشد.

همه این عوامل می‌تواند تاثیر روانی خوبی در مردم داشته باشد. به این مفهوم که می‌تواند آنها را امیدوارتر کند،‌اخلاق آنها را بهتر کند و میزان غمگینی را میان آنها کاهش بدهد.

شب یلدا و جشن‌ و آیین‌های اینچنینی بهانه‌های خوبی است که مسئولان می‌توانند با کمک آن نشاط اجتماعی را افزایش دهند.

باید تاکید کرد فضای روانی مردم به شکلی است که به این مناسک و مراسم‌ نیاز دارند.‌ درواقع ‌برگزاری برنامه‌های اینچنینی در پارک‌ها می‌تواند در فضای روانی مردم موثر باشد. شب یلدا را باید فرصتی مناسب دانست برای احیای خانواده و جامعه، زیرا اگر خانواده شرایط مطلوبی به دست بیاورد از مشکلات جامعه کاسته می‌شود.‌

مجید صفاری‌نیا

روان‌شناس اجتماعی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر