jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۸۳۱۵۱ ۲۳ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری از مشاهده پرنده در معرض انقراض با نام «خروس کولی دشتی» در تالاب بین‌المللی گندمان خبر داد.

به گزارش ایرنا، ‌شهرام احمدی در این باره گفت: مشاهده این‌گونه با اهمیت و در خطر انقراض جهانی در تالاب بین‌المللی گندمان نشانگر ارزش زیستگاهی این تالاب است. وی افزود: اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) وضعیت خروس کولی دشتی را در معرض انقراض طبقه‌‌بندی و علت آن را نیز کاهش شدید تعداد این پرنده در دهه‌های گذشته عنوان کرده است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری درخصوص ویژگی‌های ظاهری این پرنده گفت: طول بدن خروس کولی دشتی 29 سانتیمتر و این پرنده به نسبت درشت و پادراز است و رنگ بدنش از دور خاکستری مایل به صورتی به چشم می‌آید که از نزدیک، تارک سیاه آن با ابروی سفیدش که در پس گردن به شکل حرف V لاتین تلاقی پیدا می‌کند، تضاد ویژه‌ای پدید می‌آورد. احمدی با بیان این‌که هنوز علت اصلی کاهش چشمگیر تعداد این پرنده مشخص نیست، افزود: این پرنده زمستان‌ها در ایران به صورت مهاجر عبوری، در نواحی دریای خزر و شمال غربی کشور، همچنین جنوب کشور در کرانه‌‌های خلیج فارس دیده شده است.

وی، ایجاد شرایط مناسب در تالاب گندمان، همچنین خشکسالی‌های اخیر و خشک شدن برخی تالاب‌ها را از عوامل مشاهده این پرنده در تالاب گندمان دانست و گفت: از آنجا که این‌گونه با برخی گونه‌های دیگر پرندگان وابستگی بیشتری دارد، احتمال مشاهده گونه‌های دیگر در این تالاب ارزشمند، دور از انتظار نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

عصر پنجشنبه است. بخار سوپ شلغم، فضای خانه را پر کرده است. جعبه ابزار وسط است. سه‌چهارتا کار کوچک خرده ریزه در خانه باید انجام بدهم. رگلاژ کردن در کابینت‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر